Kiedy należy zrezygnować z pracy przy świadczeniu pielęgnacyjnym?
Dzień dobry. Kiedy należy zrezygnować z pracy przy staraniu się o świadczenie pielęgnacyjne? Przed otrzymaniem decyzji czy tuż po?
Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:
- matce albo ojcu,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Pozytywna decyzja o przyznaniu świadczenia nie będzie wydana, jeżeli osoba będzie pozostawać w zatrudnieniu lub będzie wykonywać inną pracę zarobkową. Osoba ubiegająca się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego powinna w momencie składania wniosku o świadczenie pielęgnacyjne być osobą bezrobotną.
Uczulam, aby przed rezygnacją z pracy najpierw w sposób bardzo dokładny dowiedzieć się w organie czy spełniamy wszystkie inne przesłanki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny