RPO: sąd nie uznał apelacji opiekuna prawnego
Sąd uznał za niewłaściwą apelację opiekuna prawnego ubezwłasnowolnionego całkowicie mężczyzny. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) sąd okręgowy naruszył prawo, dlatego też RPO wniósł apelację do Sądu Najwyższego.
Pan Grzegorz, który jest całkowicie ubezwłasnowolniony został oskarżony o posiadanie narkotyku oraz udzielenie go innej osobie. Sąd rejonowy uznał go za osobę poczytalną oraz za winnego i skazał go na półtora roku więzienia. Sam oskarżony wniósł o wymierzenie mu takiej kary bez przeprowadzenia procesu (w tzw. trybie konsensualnym).
Matka oskarżonego, a równocześnie jego opiekun prawny nie została wezwana na rozprawę ani o niej poinformowana. Wniosła ona apelację, w której kwestionowała ustalenia sądu dotyczące poczytalności jej syna. Sąd rejonowy ją przyjął, ale sąd okręgowy jej nie rozpatrzył, argumentując, że apelacja jest niedopuszczalna ze względu na tryb konsensualny rozpatrzenia sprawy. Opiekun prawny nie był też uczestnikiem sprawy w I instancji.
Jednak według RPO sądowi umknął fakt, że opiekun prawny nie był poinformowany ani wezwany na rozprawę, dlatego też to, że opiekun prawny nie był stroną trybu konsensualnego, nie było jego winą.
Dlatego RPO wnosi o kasację wyroku i zwrot sprawy sądowi okręgowemu.
Komentarze
-
HusajnFusLiaits
15.07.2022, 11:35 -
Sprawiedliwe Sądy
25.08.2019, 10:32Traktują ludzi jak śmiecia, bez możliwości obrony - poco, jak ci cwani znaleźli Kozła Ofiarnego.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Dodaj komentarz