Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wyprawa „Razem na biegun” zakończyła się sukcesem!

12.11.2004

Wyprawa "Razem na biegun" zakończyła się sukcesem. 24 kwietnia o godzinie 16.16 jej uczestnicy, Marek Kamiński, Jaś Mela, Wojtek Moskal i Wojtek Ostrowski, szczęśliwie dotarli na Biegun Północny.

Jeszcze w piątek rano Marek Kamiński relacjonował, że "dotarcie na biegun jest niemożliwe i że chyba musiałby się stać cud żeby tam dotrzeć". W piątek mimo trudnych warunków udało im się przejść 13km i w sobotę mieli jeszcze do pokonania 9,5km (zdryfowało ich w nocy do przodu o 500m).
Dystans, jaki mieli do pokonania od dryfującej stacji polarnej Borneo to 70km. Rzeczywisty dystans jaki pokonali uczestnicy wyprawy był większy, ponieważ silny dryf cofał ich w przeciwnym kierunku do bieguna.

Janek stał się najmłodszym na świecie człowiekiem i pierwszym w historii niepełnosprawnym, który dotarł na biegun.

Dwa lata temu Jasiu uległ poważnemu wypadkowi porażenia prądem elektrycznym, w wyniku którego stracił rękę i nogę. Kiedy Jasiu leżał jeszcze w szpitalu, w głowie Marka Kamińskiego pojawił się pomysł wyprawy na biegun. Przygotowania do wyprawy rozpoczęły się rok temu. Nad psychiczną i fizyczną kondycja Jasia pracował założony w połowie ubiegłego roku Zespół Konsultantów, w którego składzie znajdują się: psycholog, fizjologowie, chirurg naczyniowy i trener lekkoatletycznej reprezentacji paraolimpijskiej. Na początku Jaś pracował samodzielnie, ćwicząc w domu na rowerze stacjonarnym i chodząc na długie spacery.

Później Jasiu wyjechał na trening do Wisły, do Ośrodka Sportowego "START", gdzie trenował pod opieką Wojciecha Kikowskiego - trenera lekkoatletycznej reprezentacji paraolimijskiej. Przygotowywał się również w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich "Cetniewo" we Władysławowie. W ośrodku znajduje się m.in. centrum rehabilitacji oraz komora kriogeniczna. Jaś korzystał tam codziennie z zabiegów krioterapii. Zabiegi te wzmacniają odporność organizmu i przygotowują do zwiększonego wysiłku. W marcu odbył się również kilkudniowy trening w Finse na płaskowyżu Hardangervidda w górach Norwegii, który miał na celu zapoznanie Jasia z trudnymi warunkami polarnymi. Przeprowadzenie tych treningów było możliwe dzięki posiadanej przez Jasia protezie, która została przekazana przez Skandynawskie Laboratorium Ortopedyczne SOL Polska.
   
Wyprawa wyruszyła 4 kwietnia w niedzielę. Z Gdańska polarnicy polecieli samolotem do Warszawy, stamtąd dalej do Kopenhagi. W Kopenhadze uczestnicy wyprawy przesiedli się na samolot do Oslo, którym dolecieli do Longyearbyen na Spitsnergenie. 9-cio dniowy pobyt w Longearbyen na Spisbergenie był konieczny do zaaklimatyzowania się i poznania przez Jasia panujących tam warunków polarnych.

Po trzech dniach aklimatyzacji planowany był przejazd skuterami śnieżnymi do Polskiej Stacji Polarnej w Horsundzie. Niestety trzeciego dnia pogoda gwałtownie się załamała. Był bardzo silny wiatr dochodzący do 100km/h, bardzo słaba widoczność oraz intensywne opady śniegu. W tej sytuacji przejazd do Polskiej Stacji Polarnej został odwołany.

14 kwietnia uczestnicy wyprawy "Razem na biegun" wylecieli z Longyearbyen na dryfującą stację Borneo, skąd rozpoczęli marsz do Bieguna. Wędrówka trwała 10 dn. Jaś, Marek i Wojtkowie zgodnie z planem pokonywali każdego dnia dystans około 7km. 6-tego dnia wyprawy silny wiatr zaczął dryfować uczestników wyprawy w kierunku przeciwnym do bieguna, a teren po którym maszerowali polarnicy był wyjątkowo trudny. ''Teren okropny, same torosy. Wygląda bez mała jak...piekło Dantego, naprawdę wygląda strasznie, po prostu chaos, bloki lodu, pobojowisko. Ciężko się było przedzierać. Teren jak po trzęsieniu ziemi, albo jakimś innym kataklizmie. Trudno to opisać, bo to jest coś, czego nie ma w normalnym świecie. Dzisiaj szło się nam ciężko, wiał silny wiatr, zero słońca.'' - mówił Marek podczas relacji z marszu przez telefon satelitarny.
W związku z bardzo trudnymi warunkami wyprawa nie dotarła na Biegun tak jak planowano - 23 kwietnia, ale dzień później - w sobotę 24 kwietnia.
W niedzielę 25 kwietnia wyprawa przelatuje helikopterem do dryfującej stacji polarnej Borneo skąd w poniedziałek, 26 kwietnia polecą do Longyearbyen na Spitsbergenie.

W dzień zdobycia bieguna został nadany uroczysty telegram do Ojca Świętego Jana Pawła II zawiadamiający o tym dokonaniu.

Relacje z wyprawy na stronach internetowych www.biegun.kaminski.pl i www.uwaga.onet.pl oraz w programie telewizyjnym "Uwaga!" w TVN.

Źródło: Justyna Śliwicka, e-mail: jsliwicka@gamasan.pl



Przygotowania do wyprawy "Razem na biegun"

Wyruszyła wyprawa na biegun

Komentarz

  • Polecam
    ktoś
    09.06.2020, 11:18
    Ta strona jest fajna polecam.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas