Uczta dla zmysłów. Pokaz mody „Hipersprawność i kaleka moda”
Tomasz Karcz zaprezentował swoją nową kolekcję pn. „Hipersprawność i kaleka moda”, tworząc artystyczne widowisko, poruszające istotne tematy społeczne. Pokaz odbył się w Krakowie – na Barce obok Kładki Bernatka.
Piękno Tomasza Karcza nie ma jednej twarzy, formy ani kształtu. Nie kryje się tylko w idealnie wymierzonych proporcjach. Dlatego tematem pokazu były różne wymiary fizycznej sprawności. Zamiast nastoletnich modelek, na wybiegu pojawiały się charyzmatyczne osoby z niepełnosprawnością ruchową, które – zgodnie z wizją projektanta – zostały zaprezentowane jako herosi z niezwykłymi umiejętnościami. Niepełnosprawność była wyeksponowana, potraktowana otwarcie i naturalnie. Sam Tomasz Karcz zademonstrował swój doskonały warsztat fryzjerski na scenie z… zamkniętymi oczami.
Widowisko łączyło w sobie modę, performance, muzykę i taniec, ale również bardzo istotny przekaz społeczny, związany z ważnymi zarówno dla autora kolekcji, jak i dla nowoczesnego społeczeństwa tematami: sprawności, zdrowia, kanonów piękna, postrzegania ciała sprawnego i tego z niepełnosprawnością.
Oprócz tego, pokaz towarzyszył 4x20 urodzinom Krystyny Mazurówny oraz promocji jej książki.
Wśród modeli wystąpili m.in.: Angelika Chrapkiewicz-Gądek, Miss Polski na Wózku 2013, sportsmenka Danka Bujok czy trener personalny i współzałożyciel Glaze Prosthetics Piotr Sajdak. Udział w wydarzeniu wzięli także tancerze z formacji Tomasza Bazana, których wyrzeźbione ciała uczestnicy mogli podziwiać w trochę innym świetle – prezentowali się w przerysowanych, przełamanych/wykrzywionych/koślawych/zdeformowanych pozach.
Tomasz Karcz łamie konwencje, walczy ze stereotypami, poszukuje alternatywnych sposobów postrzegania piękna. Piękno wynikające z siły, samozaparcia i historii, która stoi za daną osobą, piękno każdego ciała. Piękno, które obejmuje i dotyczy każdego. Piękno niewykluczające, a wręcz przeciwnie – zapraszające do poszerzenia jego postrzegania. W swojej wizji artysta nie sięga po półśrodki: bezpośrednio konfrontuje mainstreamową wizję piękna, sięga głębiej niż tylko to, co podziwiane i pokazywane w dużym natężeniu jako jedyny wzorzec do naśladowania. Oswajanie cielesności, nie tylko posągowej, symetrycznej i doskonałej, ale też tej, której przyjmowania i akceptowania nie zawsze jesteśmy nauczeni/przyzwyczajeni. Cielesność - zazwyczaj ukrywana w pokazie grała pierwsze skrzypce.
Tomasz Karcz jest fryzjerem, modelem i projektantem, współpracuje przy Wielkiej Gali Integracji. Bierze udział w wielu projektach i akcjach charytatywnych, sam je też organizuje, np. zbierając krakowskich fryzjerów, aby robili metamorfozy osobom w kryzysie bezdomności.
Komentarze
-
„Hipersprawność i kaleka moda”
12.07.2019, 08:42Pomysł bardzo dobry, społeczeństwo powinno widzieć osoby niepełnosprawne i dające sobie radę z ograniczeniami jak bohaterów a nie wyrzutków społecznych. Powinny też korzystać z mody w takim samym stopniu jak wszyscy. Czekam na bardziej inspirujące kreacje. Podobał mi się facet w czarnej spódnicy, wyglądał jak japoński wojownik.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz