Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatek pielęgnacyjny

25.07.2019
Autor: B.

Witam, mam niepełnosprawność znaczną na stałe. Ale uzyskałam ją w wieku 35 lat, choruję od urodzenia, bo to choroba genetyczna, ale zdiagnozowana w późnym wieku, bo dziwne objawy były, bardzo nietypowe. Czy mogę starać się o dodatek pielęgnacyjny i gdzie mam to zrobić?

 Szanowna Pani,

Odpowiadając na Pani pytanie napiszę o dwóch świadczeniach. Dodatku pielęgnacyjnym i zasiłku pielęgnacyjnym, gdyż są to dwa różne świadczenia, często mylone, które przysługują na podstawie innych ustaw i po spełnieniu warunków ściśle w nich określonych.

Dodatek pielęgnacyjny jest świadczeniem comiesięcznym, wypłacanym łącznie z emeryturą lub rentą. Tak więc, o dodatek pielęgnacyjny mogą ubiegać się osoby uprawnione do emerytury lub renty własnej, które przez lekarza orzecznika z ZUS-u zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Osobom, które ukończyły 75 lat, jest on przyznawany z urzędu, co oznacza, że nie muszą składać z tego tytułu żadnych dodatkowych dokumentów ani udowadniać całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Jeżeli chciałaby Pani uzyskać więcej szczegółowych informacji warto skontaktować się z ZUS.

Natomiast zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 28.11.2013 r. o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje m.in. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osobie, która ukończyła 75 lat. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Osoby zainteresowane szczegółowymi informacjami i formą pomocy w postaci świadczeń przyznawanych na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych powinny zgłaszać się do ośrodków pomocy społecznej właściwych ze względu na miejsce zamieszkania.

Należy pamiętać, że prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS-u nie jest uwarunkowane nieposiadaniem prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Natomiast prawo do zasiłku pielęgnacyjnego z instytucji miejskiej (ośrodki pomocy społecznej), przysługuje jedynie osobie, która nie jest uprawniona do dodatku z ZUS-u. Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje bowiem osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Postępowanie w sprawie o dodatek pielęgnacyjny, jeżeli świadczenie nie zostało przyznane z urzędu, rozpocząć należy na wniosek osoby zainteresowanej. Proszę więc złożyć wniosek w placówce ZUS-u, która przyznała i wypłaca świadczenie emerytalno-rentowe. Wniosek składa się osobiście lub za pośrednictwem poczty. W wyniku przeprowadzonego postępowania stwierdzone zostanie czy przysługuje Pani prawo do dodatku pielęgnacyjnego.  

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas