Inspirujące spotkania z Integracją [GALERIA]
- Pomaganie osobie z niepełnosprawnością wymaga wiedzy i umiejętności, by nie zrobić komuś krzywdy – mówił Sebastian Grzywacz na spotkaniu zorganizowanym przez Integrację z młodzieżą 23 maja podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym.
Nie bój się zmian
- Świat jest piękny, bo jesteśmy różni – mówił Sebastian, który w wyniku wypadku nie widzi od 10 lat.
Opowiadał młodzieży o swoim psie przewodniku Rolku, o jego obowiązkach i o obowiązkach wobec psa, o tym jak sam odbiera świat po utracie wzroku, a przede wszystkim, jak się zachować wobec osoby niewidomej.
- Nie bójcie się zmian – przekonywał, odwołując się do swojego przykładu, kiedy to jego życie się odmieniło, gdy przestał widzieć.
Jak to jest?
Historią swojego życia podzieliła się także Julita Kruczkowska, pracowniczki Integracji, podróżniczki i Miss Mediów Integracji 2015, która w wyniku choroby porusza się od kilku lat na wózku. Julita opowiedziała młodzieży na czym polega jazda na wózku aktywnym, o swojej obawie, zanim na wózek usiadła oraz jak pomóc użytkownikowi wózka.
Młodzież miał też możliwość samodzielnie zobaczyć, jak to jest poruszać się na wózku.
- Było mi ciężko, zrozumiałam jakie bariery stwarza wózek i jak trudno nauczyć się na nim jeździć – powiedziała Dorota.
- Zawsze musimy zapytać osobę z niepełnosprawnością, jak pomóc i czy pomóc – przypominała młodzieży Julita Kruczkowska.
Lista Mocy
Drugie spotkanie Integracji podczas Warszawskich Targów Książki dotyczyło powstawania dwóch publikacji „Lista mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością” (2017) oraz „Lista mocy. Wydanie specjalne z okazji 100-lecia niepodległości Polski. 100 wybitnych Polek i Polaków z niepełnosprawnością żyjących w latach 1918-2018” (2018).
Agnieszka Jędrzejczak-Sprycha, współautorka koncepcji i koordynatorka projektu obu wydawnictw opowiedziała m.in. o procesie powstawania tych publikacji, o kluczu w doborze bohaterów i poszczególnych kategoriach, do których zostali oni dobrani.
- W ogóle nie czuję się bohaterką, ale bardzo się cieszę, że zostałam tak wyróżniona i tak doceniona – powiedziała Paulina Malinowska-Kowalczyk, dziennikarka sportowa, rzeczniczka Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i jedna z bohaterek „Listy mocy” (2017). – Każdy ma jakieś ograniczenia, ja nie skupiam się na tym, by uprawiać wspinaczkę wysokogórską, ale na tym, co mogę robić.
Rzeczniczka zachęciła także młodzież do zgłaszania się na wolontariuszy Igrzysk Paraolimpijskich. Zaprosiła także na warszawski sobotni Piknik Olimpijski ze strefą paraolimpijską.
Barier nie ma
- Pewien japoński pisarz mówił, że książki mogą pisać ci, którzy lubią siedzieć. Nie zgadzałam się z nim dopóki nie zaczęłam pisać tej książki. Niezliczone godziny spędziłam bowiem w bibliotece. Te dwadzieścia kilka osób, które opisałam zmieniły mnie, ale także postrzeganie miejsc, które teraz kojarzą mi się z bohaterami – mówiła jedna ze współautorek „Listy mocy” (2018) Ilona Berezowska.
Na przyglądanie się bohaterom książek przez pryzmat ich zawodów i pasji zachęciła młodzież inna współautorka publikacji Beata Dązbłaż.
- Są tutaj pisarze, dziennikarze, biznesmeni, podróżnicy, aktorzy, sportowcy, modelki, politycy, informatyk, tancerz, blogerka, profesorowie, psycholodzy, kierowca sportowy czy instruktor szybowcowy - to pokazuje, że barier nie ma. A to co łączy te osoby to działanie na rzecz innych, nie zajmują się tylko sobą, ale są społecznikami. Zachęcamy Was do takiego popatrzenia na naszych bohaterów, obie publikacje są dostępne w wersji elektronicznej na stronie niepełnosprawni.pl – mówiła.
Wsparcie kobiet
Z kolei trzecia autorka biogramów z „Listy mocy” (2018) Agata Jabłonowska-Turkiewicz zwróciła uwagę na to, że nie każda opisana postać jest pomnikowa.
- Każdy ma swoje wady, słabe strony. Są to bardzo różnorodne osoby. Podczas prac zwróciliśmy uwagę, że większość bohaterów to mężczyźni, a to dlatego, że kobiety bardzo często wspierały ich w drodze, w życiu. Bardzo zaprzyjaźniłam się z wieloma bohaterami, były też osoby, które mnie zafascynowały. Pisanie dało mi moc – mówiła.
Zachęciła młodzież do czerpania z tych książek przy poszukiwaniu bohaterów prac szkolnych.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz