Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może złożyć wniosek o rentę?
Witam, mam kilka pytań, czy pracując, nie będąc na „l-4” mogę złożyć wniosek o rentę? I czy jakieś akty to regulują? Pytanie drugie: posiadam orzeczenie lekarskie wydane przez wojewódzką komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia 31.05.1991 r., w której zaliczono mnie do trzeciej grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia, spowodowane stanem narządu ruchu, inwalidztwo jest trwałe i termin badania kontrolnego jest zbędny. Czy powyższe orzeczenie jest nadal aktualne i obowiązuje, jeśli zostało wydane na okres stały? A jeśli tak, to jaki akt to reguluje?
Szanowny Panie,
może Pan, nie będąc na „L-4” złożyć wniosek o przyznanie Panu renty. Odnośnie orzeczenia wojewódzkiej komisji do spraw inwalidztwa i zatrudnienia 31.05.1991 r., zgodnie z art. 180 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - 1. osoby, którym w dniu wejścia w życie ustawy [1 stycznia 1999 r.] przysługują emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinne na podstawie:
- przepisów, o których mowa w art. 195,
- art. 19a ustawy z dnia 24 maja 1990 r. o zmianie niektórych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym (Dz. U. poz. 206, 390 i 540),
- ustawy z dnia 14 grudnia 1990 r. o rewaloryzacji emerytur i rent dla osób, które ukończyły 80 lat, oraz o zmianie niektórych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym (Dz. U. poz. 540)
- zachowują prawo do tych świadczeń w wysokości ustalonej przed dniem wejścia w życie ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2-5 i z uwzględnieniem ust. 6-9.
Natomiast zgodnie z art. 62. ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
- Osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów, są osobami niepełnosprawnymi w rozumieniu ustawy, jeżeli przed tą datą orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów nie utraciło mocy.
- Orzeczenie o zaliczeniu do:
- I grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- II grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- III grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.
3. Osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym uznaje się za niepełnosprawne, z tym że:
- osoby, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, traktuje się jako zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności;
- pozostałe osoby traktuje się jako zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Skoro posiada Pan III grupę inwalidztwa wg starych przepisów, to zgodnie z w/w przepisem, Pana orzeczenie jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik