Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lider Dostępności 2019. Poznaliśmy laureatów!

08.05.2019
Autor: Redakcja, fot. Marta Kuśmierz
Laureaci Lider Dostępności 2019

Uniwersytet Warszawski (Grand Prix), JEMS Architekci, oddziały BNP Paribas Bank Polska, Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni z Muzeum Łazienki Królewskie, przedszkole „Żółty Słonik” w Suwałkach, Kärcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych, Dom Studencki „Hanka” UAM i Muzeum Warszawy. To nagrodzeni w 4. edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”, organizowanego przez Integrację i Towarzystwo Urbanistów Polskich pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który 8 maja w Pałacu Prezydenckim wręczył statuetki.

Konkurs „Lider Dostępności” po raz pierwszy odbył się w 2016 r. Od początku miał on promować projektowanie uniwersalne i najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni.

„Kluczowe jest rozumienie dostępności przez pryzmat wszystkich mieszkańców naszego kraju, w którym mieszkają osoby z róznymi niepełnosprawnościami, rodzice z małymi dziećmi, osoby starsze, niesamodzielne. Ideą Konkursu jest docenienie tych, którzy marzenia o przestrzeni uwzględniającej potrzeby każdego z nas - przekuli w rzeczywistość” – pisał Piotr Pawłowski w swoim ostatnim słowie wstępnym do folderu prezentującego zeszłorocznych zwycięzców Konkursu.

Lider Dostępności to Konkurs Architektoniczno-Urbanistyczny Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich, organizowany pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Prezydent Andrzej Duda

Walka z wykluczeniem, walka o godność

O idei konkursu i o tym, jak ważna jest to inicjatywa w obliczu wyzwań i przyszłości kraju mówił prezydent Andrzej Duda.

- Ten konkurs dotyczy kwestii tego, jakie jest nasze państwo. Czy jest nowoczesne, czy dostrzega potrzeby każdego i czyni wszystko, by nie było wykluczenia. A to jest walka z wykluczeniem, aby budynki i inne obiekty były dostępne dla każdego człowieka, niezależnie od tego, jakie ograniczenia stawia przed nim los – powiedział.

Prezydent Duda odniósł się także do zasług inicjatora konkursu, Piotra Pawłowskiego.

- Piotr Pawłowski przez całe swoje dorosłe życie walczył o równouprawnienie, o likwidację tego wykluczenia – mówił prezydent, wskazując na niesłychane poczucie osobistej godności założyciela Integracji. – Uważał on, że skoro los sprawił, że nie może dostosować się do otaczającego go świata - a w związku z tym nie może z części tego świata skorzystać - to oznacza, że ten świat musi zostać do niego dostosowany – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że konkurs „Lider dostępności” to jeden z elementów walki o to, by osoby z niepełnosprawnością nie były ograniczane przez bariery architektoniczne i mogły w pełni wykorzystywać swój potencjał, pracować i brać pełnoprawny udział w rozwoju kraju.

Obiekty 75 +

Prezydent zwrócił również uwagę, że dostępność to wymóg czasów i postępującego procesu starzenia się społeczeństwa.

- Wczoraj mieliśmy spotkanie w Pałacu Prezydenckim spotkanie z ekspertami, którzy przygotowują Polskę na najbliższe dziesięciolecia, kiedy to będą potrzebne, jak to określiliśmy, „obiekty 75 +” – mówił patron honorowy konkursu, wskazując, że coraz większy udział w społeczeństwie będą mieli seniorzy, którzy także mają problem z barierami architektonicznymi. – Jeżeli te potrzeby nie będą spełniane, to okaże się, że budynki będą służyć mniejszości obywateli – podkreślił.

Tomasz Przybysz-Przybyszewski przemawia podczas gali Lider Dostępności
Tomasz Przybysz-Przybyszewski, członek Zarządu Integracji

Dziś dziwi brak podjazdu

Choć Lider dostępności to jedna z najmłodszych inicjatyw Integracji, to wpisuje się on w filozofię, która przyświecała jej od samego początku.

- Integracja kończy w tym roku 25 lat. Powstała w połowie lat 90., w czasach, gdy mało kto mówił o dostępności architektonicznej budynków i przestrzeni – opowiadał Tomasz Przybysz-Przybyszewski, członek Zarządu Integracji. – Można powiedzieć, że były to czasy, gdy podjazd do budynku budził zdziwienie. Dziś dziwi jego brak, co pokazuje, że jesteśmy jako społeczeństwo w zupełnie innym miejscu – podkreślił.

Dodał, że choć podjazd to tylko symbol zmiany przestrzeni wokół nas, to w miarę postępu technologicznego rozwiązań służących osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności jest coraz więcej, a sama dostępność stała się ważnym elementem polityki naszego kraju.

 - Dostępność jest przecież po to, by nie zastanawiać się, czy będzie się w stanie samodzielnie wyjść z domu. Dostępność jest po to, by nie martwić się, czy będzie można ukończyć szkołę lub wybrany kierunek studiów. Dostępność jest w końcu po to, by nie zastanawiać się, czy ma się szanse na karierę zawodową, założenie rodziny, realizowanie się w życiu – wymieniał Tomasz Przybysz-Przybyszewski. – Można więc zaryzykować twierdzenie, że dostępność jest po to, by o niej na co dzień nie myśleć, by jej nie zauważać, ale po prostu... żyć.

Lekcja Integracji

Podczas odbierania statuetek, laureaci mówili o tym, jak zmienia się przestrzeń oraz wskazywali na oczywistość projektowania uniwersalnego. Część z nich wskazywała na zasługi Integracji, która od lat walczy o świat bez barier architektonicznych.

architektka Dorota Sibińska z pracowni XYstudio
Architektka Dorota Sibińska z pracowni XYstudio

- Gdy 20 lat temu zaczynałam studia, przedstawiciele Integracji przyjechali do nas na Wydział Architektury z wózkami i kazali nam się na nich przejechać po ulicy – wspominała architektka Dorota Sibińska z pracowni XYstudio, która tworzyła projekt suwalskiego przedszkola „Żółty Słonik”. – Pamiętam, jak musiałam pokonać każdy próg, krawężnik, jak nigdzie nie mogłam sama się dostać. A gdy koledzy wnosili mnie na piętro, bardzo się bałam, że spadnę wózka. Wydaje mi się, że ta lekcja była dla nas bardzo ważna i korzystamy z niej do dziś – zaznaczyła Dorota Sibińska.

Osobistą historię opowiedział też doktor Paweł Wdówik, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. osób niepełnosprawnych, który w imieniu władz uczelni odbierał statuetkę Grand Prix.

- W 1997 roku, gdy już od roku byłem pełnomocnikiem rektora ds. osób niepełnosprawnych, miałem poczucie, że nie dam rady, że jest to ponad moje siły. Umówiłem się wtedy z Piotrem Pawłowskim na piwo. Poszliśmy do knajpki koło Placu Zamkowego, zamówiliśmy dwa piwa, a kelner się załamał, bo nie wiedział jak my je wypijemy - jeden na wózku, a drugi niewidomy. Ale jakoś nam się udało. Wtedy Piotr mi powiedział: „Ty się nie nastawiaj na rewolucję, na walkę, ale na wytrwałość i rób swoje”. Teraz, po ponad dwudziestu latach, czuję, że to jest nagroda od Piotra – wspominał doktor Wdówik.

Grand Prix i siedem nagród

Kapituła Konkursu „Lider Dostępności 2019” przyznała Grand Prix, siedem nagród i cztery wyróżnienia.

Podczas gali w Pałacu Prezydenckim 8 maja 2019 r. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nagrody w następujących kategoriach:

  • Grand Prix – Uniwersytet Warszawski
  • Architekt/urbanista – JEMS Architekci
  • Sieć placówek – oddziały BNP Paribas Bank Polska
  • Obiekt kulturalny/edukacyjny – Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
  • Obiekt kulturalny/edukacyjny – Przedszkole „Żółty Słonik” w Suwałkach
  • Obiekt usługowy – KÄRCHER Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych
    • Wyróżnienie: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” (CAM) w Warszawie
  • Obiekt mieszkalny/hotelowy – Dom Studencki „Hanka ” UAM
    • Wyróżnienie: Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – Zakład Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze” w Tarnowie
  • Obiekt zabytkowy – Muzeum Warszawy
    • Wyróżnienie: Muzeum Podgórza, Oddział Muzeum Krakowa
  • Przestrzeń publiczna, wyróżnienie: przebudowa ulicy św. Marcin w Poznaniu

publiczność

Grand Prix

Uniwersytet Warszawski

Za kompleksowe, wieloletnie działania na rzecz czynienia największego polskiego uniwersytetu miejscem przyjaznym również dla studentów i pracowników z niepełnosprawnościami. Kapituła Konkursu postanowiła docenić konsekwencję władz uczelni w usuwaniu barier architektonicznych w historycznych obiektach, wznoszenie nowych budynków w zgodzie z zasadami projektowania uniwersalnego, a także całościową politykę wyrównywania szans edukacyjnych osób z niepełnosprawnościami.

brama główna na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego

Uczelnia w 1999 r. zatwierdziła program „Uniwersytet dla wszystkich”, który określił kierunek zmian zarówno w sferze dostępności architektonicznej, jak i kształcenia studentów. Nad procesem czuwał powołany 3 lata wcześniej Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych. W 2000 r. powołano Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych. Władze uczelni wprowadziły uregulowania, na mocy których każdy z projektów architektonicznych jest konsultowany przez BON pod kątem pełnej dostępności.

Efektem wieloletnich prac są m.in.: biblioteka cyfrowa gromadząca zbiory w formach dostępnych dla osób niewidomych i słabowidzących, transport uniwersytecki dla studentów na wózkach, wypożyczalnia adaptacyjnego sprzętu umożliwiającego robienie notatek na wykładach oraz prace adaptacyjne w większości budynków uniwersyteckich czy kompleks budynków tworzących Centrum Nowych Technologii (CeNT), zgłoszone w tym roku do Konkursu „Lider Dostępności”. Kładzie się nacisk na dbałość o odpowiednie kontrasty i oznaczenia dla osób słabowidzących, tworzenie brajlowskich oznaczeń pomieszczeń, instalowanie pętli indukcyjnych itp. Zadbano też o stworzenie systemu usług specjalistycznych i dostosowanie struktur administracyjnych uczelni, by umożliwić efektywne zdobywanie wiedzy np. osobom ze spektrum autyzmu czy z chorobami psychicznymi.

Studenci mogą liczyć na pomoc pracowników BON. Wszystkie nowo powstające obiekty, jak i te modernizowane, muszą spełniać kryteria dostępności dla użytkowników z niepełnosprawnością.

Architekt/urbanista

JEMS Architekci

Powszechnie dostępne, a jednocześnie wysokiej klasy budynki projektu architektów z JEMS były wielokrotnie nominowane w poprzednich edycjach Konkursu. W tym roku Kapituła jednomyślnie zadecydowała o przyznaniu nagrody pracowni JEMS w uznaniu jej dotychczasowej działalności oraz licznych projektów, odznaczających się uwzględnianiem potrzeb wszystkich grup użytkowników, również tych z niepełnosprawnością, a tym samym – tworzonych w duchu projektowania uniwersalnego.

Ośmiu architektów z JEMS Architekci

W pracowni projektowane są wysokiej jakości budynki powszechnie dostępne, wszystkie wielokrotnie nominowane do nagród w konkursach Integracji, np. rozbudowa Biblioteki Raczyńskich. Projekt wyróżniony w konkursie SARP, otrzymał nagrodę w 7. edycji konkursu Innowator w kat. „Najlepszy Projekt Urbanistyczno-Rewitalizacyjny”. Ich dziełem jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach z nagrodami: SARP, Bryła Roku 2015, Nagroda Architektoniczna Polityki i inne, czy Budynek Royal Wilanów (nagroda Kamień 2015). Budynek Hali Koszyki nominowany był w 2017 r. do nagrody „Warszawska Inwestycja bez Barier”.

Sieć placówek

Oddziały BNP Paribas Bank Polska

Za kierowanie się w swoich działaniach zasadami projektowania uniwersalnego i za politykę Banku, w której w centrum znajdują się nie procedury, a klient i jego potrzeby – niezależnie od wieku i stopnia sprawności. Kapituła doceniła zarówno rozwiązania architektoniczne zastosowane w pięciu zgłoszonych do Konkursu placówkach oraz sukcesywną modernizację pozostałych oddziałów, jak i opracowane i wdrażane przez Bank standardy obsługi osób z niepełnosprawnością.

Wnętrze oddziału BNP Paribas Bank Polska

BNP Paribas Bank Polska posiada 596 oddziałów bankowości detalicznej i biznesowej. 5 z nich posiada certyfikat Fundacji Integracja „Obiekt bez barier”, a kolejne są w certyfikacji. Zastosowane w oddziałach udogodnienia sprzyjają osobom poruszającym się na wózkach, niewidomym, słabowidzącym, niesłyszącym. Placówki są dostosowane do potrzeb osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. W politykę firmy wpisane jest usuwanie barier architektonicznych oraz dalsze plany związane z dostępnością.

W oddziałach dostępne są ramki ułatwiające złożenie podpisu, ekrany powiększające dla osób z niepełnosprawnością wzroku, mogą one też zamówić w oddziale lub przez infolinię przekład na alfabet Braille’a wzorów umów podstawowych produktów. Od października 2018 oddziały BNP mają Znak Jakości OK Senior. Paszport OK Senior umożliwia m.in. wpisanie kontaktu do bliskich oraz informacji o lekach i chorobach. Pracownicy przechodzą szkolenia z obsługi osób z niepełnosprawnością, firma ma własny standard ich obsługi, w serwisie udostępnia fakty i mity o nich. Bankomaty są dostępne. Bank bierze udział w rządowym programie Dostępność Plus.  

Obiekt kulturalny/edukacyjny

Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Za nowy obiekt o funkcji edukacyjno- -popularyzatorskiej, przy projektowaniu którego pamiętano o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Członkowie Kapituły zwrócili uwagę na fakt, że Centrum Edukacji Ekologicznej jest dostępne dla wszystkich użytkowników zarówno od strony architektonicznej, jak i pod kątem oferty edukacyjnej.

wnętrze Centrum Edukacji Ekologicznej - drewniany stół, krzesła, rośliny

Część wyższa obiektu przeznaczona jest do przechowywania egzotycznych roślin z muzealnej kolekcji. W części niższej otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej, złożone z 3 stref: relaksacyjnej z „zieloną biblioteką”, pracowni ekologicznej oraz strefy malucha. Obiekt wyposażony jest np. w pomoce sensoryczne, przyrządy optyczne, pętle indukcyjne, powiększalniki, zestawy do audiodeskrypcji, słuchawki do tłumienia hałasu, naturalne materiały do dotykania. Strona internetowa jest zgodna z zasadami WCAG 2.0.

Obiekt kulturalny/edukacyjny

Przedszkole „Żółty Słonik” w Suwałkach

Za niepubliczny obiekt edukacyjny, w którym wysokie walory estetyczne idą w parze z dbałością o potrzeby użytkowników o różnym stopniu sprawności. Jurorzy docenili zgłoszenie projektanta budynku, które odznaczało się dużym zrozumieniem zasad projektowania uniwersalnego.

modernistyczny budynek Przedszkole „Żółty Słonik” w Suwałkach

Przedszkole i żłobek dla 150 dzieci, zaprojektowane przez XYstudio. Budynek jednopoziomowy, bez progów, w kształcie litery H, z dwoma patiami: wejściowym – ogólnodostępnym i ogrodowym – dziecięcym. Kolorystyka jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, zadbano o akustykę, są sale sensoryczne, przy placu zabaw zewnętrzne toalety. Przy obiekcie jest ogródek z owocami i warzywami służący jako „ogród smaków i zapachów”.

Obiekt usługowy

KÄRCHER Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych

Za unikatowy w skali kraju obiekt sportowy w pełni dostępny dla użytkowników z niepełnosprawnościami. Projekt Hali to modelowy przykład udanego połączenia funkcjonalności zastosowanych rozwiązań i architektonicznego szyku bryły budynku.

budynek KÄRCHER Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych

Nowo powstały, oddany do użytku w maju 2018, obiekt sportowy pełniący funkcję miejsca treningowego głównie dla mieszkańców z niepełnosprawnością Gminy Miejskiej Kraków. Historia realizacji hali sportowej sięga ubiegłej dekady, kiedy Gmina Miejska Kraków wespół z SARP-em ogłosiła otwarty konkurs architektoniczny. Projekt realizacyjny powstał w latach 2008-2009, wtedy też uzyskano pozwolenie na budowę; do realizacji nie doszło z przyczyn finansowych. Gmina powróciła do zamierzenia w roku 2015, gdy ogłosiła przetarg w celu wyłonienia firmy – generalnego wykonawcy, którym okazała się SKANSKA S.A.

Podjazdy pozwalają na sprawną komunikację między kondygnacjami. Unikatowe jest wybudowanie pochylni pozwalającej dostać się na dach hali (taras widokowy) bezpośrednio z zewnątrz. Sanitariaty wyposażone są w systemy przyzywowe, zastosowano bardzo dobre kontrasty kolorystyczne na ciągach pieszych i schodach. Trybuny zapewniają miejsce dla 30 osób na wózkach, planowane są także rozwiązania dla osób niedowidzących – wdrożenie specjalistycznej aplikacji pozwalającej na nawigację w obrębie budynku. W części gościnnej znajdują się 4 pokoje 2-osobowe dla osób z niepełnosprawnością. Przed budynkiem jest 16 dostosowanych miejsc postojowych. Inne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością to m.in.: kontrastowe oznaczenia schodów, dostosowane toalety, oznakowanie alfabetem Braille’a w windach oraz głosowy system powiadamiania o ich lokalizacji, obniżone domofony i system kontroli dostępu.  

Obiekt usługowy – wyróżnienie

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” (CAM) w Warszawie

Kapituła Konkursu nie mogła nie docenić obiektu, który pod względem dostępności dla osób starszych i z różnymi niepełnosprawnościami jest wręcz wzorcowy, a przy tym – piękny i nowoczesny.

szeroki korytarz/przejście w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”

Przestrzeń dla seniorów, osób w średnim wieku, młodzieży i dzieci. Głównym celem CAM jest inicjowanie i wzmacnianie dialogu między różnymi pokoleniami warszawiaków. Niektóre dostosowania: rampa wjazdowa do środka, doświetlone strefy wejściowe i boczne na korytarzach, dostępne toalety. Łatwiejszej orientacji służy kolorystyczne i materiałowe wydzielenie stref budynku. Drzwi z dużą, wyraźną numeracją i oznaczeniami w alfabecie Braille’a, jest winda, podnośnik, w niektórych pomieszczeniach stoły z automatyczną regulacją wysokości blatów i uchwyty na kule, obustronne poręcze na klatkach schodowych. Pętle indukcyjne są w sali komputerowej oraz w klubokawiarni. Osoby na wózkach mogą wyjść bezpośrednio z klubokawiarni na taras.  

Obiekt mieszkalny/hotelowy

Dom Studencki „Hanka ” UAM

Za udaną modernizację jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Uniwersytetu Adama Mickiewicza, przy której wzięto pod uwagę również potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Kapituła Konkursu doceniła projekt przebudowy akademika autorstwa śp. Piotra Barełkowskiego, który zakładał dostosowanie zarówno części pokoi, jak i większości przestrzeni wspólnych.

budynek domu studenckiego Hanka

Inwestycja obejmowała przebudowę wszystkich kondygnacji budynku DS „Hanka”. Wokół niego znalazła się odpowiednia infrastruktura drogowo-parkingowa i dojścia piesze dostosowane do prawidłowego funkcjonowania całego obiektu. Uzyskano 200 miejsc w pokojach, w tym 4 pokoje dla osób z niepełnosprawnością z indywidualnie zaprojektowanymi meblami oraz systemem ostrzegawczym i przyzywowym, podobnie jak w łazience dla osób z niepełnosprawnością na parterze. Wszystkie pokoje mają indywidualne łazienki z WC i prysznicem. Wejścia do budynku są bezprogowe, znajdują się w nim 3 windy i 2 podnośniki przyschodowe, zatem pomieszczenia są ogólnodostępne. W recepcji przy ladzie znajdują się pętle indukcyjne, podobnie jak w stołówce, która pełni także rolę sali audytoryjnej. Zainstalowano rezerwowe zasilanie energetyczne, oświetlenie awaryjne we wszystkich strefach komunikacyjnych oraz system monitoringu wizyjnego, sygnalizacji pożaru i włamania. Na terenie znajdują się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnością, jest także możliwość wjazdu na plac wejściowy i wysadzenia pasażerów bezpośrednio przed wejściem.  

Obiekt mieszkalny/hotelowy – wyróżnienie

Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – Zakład Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze” w Tarnowie

Centrum Rehabilitacji Społecz nej i Zawodowej – Zakład Aktywności Zawodowej „Słonecz ne Wzgórze ” w Tarnowie Kapituła Konkursu postanowiła wyróżnić władze Tarnowa za niezwykłą metamorfozę nieużywanego od lat budynku byłego internatu i stworzenie w nim wyjątkowej przestrzeni dla osób z niepełnosprawnością. Oddany do użytkowania w 2018 roku obiekt mieści w sobie hotel, restaurację oraz miejsce opieki wytchnieniowej.

Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – Zakład Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze” w Tarnowie

Adaptacja i przebudowa budynku na cele związane z rehabilitacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością. Jest on w całości przystosowany dla osób poruszających się na wózkach. Przed wejściem miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością, w obiekcie dostosowane toalety i 2 windy. W pokojach i łazienkach system przyzywowy, w salach konferencyjnych pętle indukcyjne. W najbliższej przyszłości obiekt będzie wyposażony w elementy tyflografiki i multimedialną mapę dla osób z wadami wzroku. Pracownicy z niepełnosprawnością mogą skorzystać z rozbudowanej strefy rehabilitacyjnej.

Obiekt zabytkowy

Muzeum Warszawy

Za maksymalne dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością trudnej przestrzeni jedenastu połączonych ze sobą staromiejskich kamienic, w których mieści się Muzeum. Członkowie Kapituły zwrócili uwagę na ciekawe i unikatowe rozwiązania w zakresie różnic wysokości zastosowane w zgłoszonym obiekcie.

kamienice Muzeum Warszawy

Obiekt zlokalizowany przy Rynku Starego Miasta nr 28-42 i przy ul. Nowomiejskiej nr 4, 6, 8, na terenie obszaru pomnika historii „Warszawa-zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem”. Istotnym elementem Muzeum jest pierzeja północna Rynku Starego Miasta, najlepiej zachowana po zniszczeniach II wojny światowej oraz autentyczne, częściowo dwukondygnacyjne piwnice i 3 unikatowe dla Starego Miasta zachowane drewniane polichromowane stropy z połowy XVII i XVIII wieku. W 2017 r. w konkursie „Warszawska Inwestycja bez Barier” Muzeum otrzymało wyróżnienie.

Realizowane są tu lekcje muzealne dla osób z niepełnosprawnościami oraz oprowadzanie po wystawie głównej osób ze specjalnymi potrzebami. Platforma mobilna pomiędzy dziedzińcami dwóch kamienic umożliwia poruszanie się po muzeum osobom na wózkach. W trzech kamienicach znajdują się dostosowane toalety z systemem przywoławczym. Prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce zastosowano tu schodo-windy i platformy chowane w podłodze. Windy wyposażone są w sygnalizację dźwiękową, a stanowiska obsługujące zwiedzających mają obniżone lady. Osoby z niepełnosprawnością słuchu mogą skorzystać z przewodnika po wystawie w postaci sprzętu z wgranymi filmami w PJM. Bezpłatnie dostępne są mapy tyflograficzne każdego piętra Muzeum, opatrzone opisami w druku powiększonym i w alfabecie Braille’a. Dostępna jest też audiodeskrypcja wybranych eksponatów i teksty dla osób ze spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością intelektualną.

Obiekt zabytkowy – wyróżnienie

Muzeum Podgórza, Oddział Muzeum Krakowa

Za uratowanie przed zapomnieniem i zniszczeniem zabytkowego budynku w historycznej części miasta i oddanie go w ręce użytkowników – również tych z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

budynek Muzeum Podgórza

Zaprojektowane w myśl zasad projektowania uniwersalnego, np. podnośnik na co dzień służy starszym pracownikom jako winda, makiety architektoniczne przygotowane z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku sprawdzają się też w edukacji dziecięcej. Wystawa główna na parterze nie ma barier, szerokie przejazdy umożliwiają poruszanie się na wózku, dostosowane toalety, przed budynkiem dostosowane miejsca parkingowe. Wystawę można zwiedzić „dotykowo”, audiodeskrypcja jest dostępna w cenie biletu. Jedna ze ścieżek zwiedzania została nagrana w PJM. Na wszystkie poziomy dostaniemy się windą. Oddział prowadzi zajęcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i w kryzysie psychicznym.

Przestrzeń publiczna – wyróżnienie

Przebudowa ulicy św. Marcin w Poznaniu

Za rewolucyjny pomysł zmiany funkcjonalności tranzytowej ulicy w tzw. salonie miasta i nadania w nim priorytetu pieszym, m.in. poprzez wprowadzenie otwartego ciągu pieszego aranżowanego zielenią oraz formami małej architektury.

dostosowana przebudowana ul. św. Marcina w Poznaniu

Modernizacja zakończona na początku 2019 r. to część podjętych przez Miasto Poznań działań rewitalizacyjnych śródmieścia. Centrum miasta zyskało lepszej jakości przestrzeń publiczną, dostępną dla wszystkich. Ulica została uporządkowana, ruch samochodowy uspokojony. Zmodernizowano odcinek ulicy i torowiska o długości ok. 350 m, zasadzono 57 nowych drzew. Czytelnie, kontrastowo oznaczono miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnością. Równa nawierzchnia składa się z płyt betonowych o powiększonym formacie. Wybudowano nowy przystanek tramwajowy typu „wiedeńskiego”, czyli podniesiony do poziomu ulicy.


Zapraszamy do udziału w 5. konkursie „Lider Dostępności”. Na zgłoszenia czekamy do 16 marca 2020 roku. Warunki uczestnictwa oraz karta zgłoszenia do pobrania ze strony integracja.org.


Organizator

logo Integracji, przejdź do strony

Współorganizator

logo TUP, przejdź do strony

 

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

logo Prezydent.pl

 

Partner instytucjonalny

logo PFRON, przejdź do strony 
Projekt współfinansowany ze środków PFRON

 

 

Patronat medialny

logo Jedynki, przejdź do strony

logo TVP Info, przejdź do strony

logo Architektura


 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas