Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Coraz więcej osób w Polsce utrzymuje się ze świadczeń socjalnych

Spis powszechny przeprowadzony w 2002 r. wykazał, że na 13,2 mln osób pracujących przypada 13,3 mln osób bezrobotnych oraz osób pobierających emerytury, renty i transfery przedemerytalne. Po raz pierwszy po wojnie liczba osób pobierających świadczenia przekroczyła ilość osób zatrudnionych.

Wspomniane świadczenia wraz z zasiłkami rodzinnymi, pielęgnacyjnymi oraz wychowawczymi kosztowały w 2003 r. blisko 125 mld zł. Rzesza osób korzystająca z nich rośnie systematycznie od lat i obecnie jedynie co drugi Polak zdolny do pracy jest zatrudniony, a co trzeci dorosły (ok. 9,3 mln osób) to emeryt lub rencista.

Przecięty Polak odchodzi na emeryturę 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Obecnie w Polsce liczba "wcześniejszych" emerytów oraz osób pobierających świadczenia przedemerytalne sięga 1,5 mln.

Także liczba osób pobierających świadczenia rentowe jest niepokojąco wysoka - co ósma osoba w Polsce jest niepełnosprawna, a w grupie wiekowej między 55 a 59 rokiem życia - co czwarta. Co więcej, w tej chwili wydajemy na renty ok. 4 proc. PKB, czyli ponad 30 mld zł.

Niestety wysyłanie coraz większej liczby osób na świadczenia nie przyczynia się do zmniejszenia bezrobocia. Wycofywanie z rynku pracy osób starszych, w wieku przedemerytalnym, nie spowodowało zatrudniania w ich miejsce osób młodych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim fakt, iż zwiększenie liczby osób, pobierających różnego rodzaju świadczenia wymusiło zwiększenie wysokości składek, z których opłacane są owe świadczenia i doprowadziło do podniesienia kosztów pracy.
Bank Światowy szacuje, że w Polsce składki na ubezpieczenie społeczne stanowią 39 proc. wynagrodzenia za pracę, podczas gdy w USA, Irlandii czy Wielkiej Brytanii wynoszą one ok. 14-16 proc., a w Niemczech ok. 34 proc.

Co więcej, jak wykazały badania, osoby młode raczej nie zajmują miejsc zwolnionych prze osoby wychodzące z rynku pracy, ale obejmują nowe stanowiska wymagające nowoczesnej specjalistycznej wiedzy.

Opracowanie: Dorota Landsberger  
Źródło: Gazeta Prawna nr 43 (1152) 2 marca 2004 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas