Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

1600 pozycji więcej w Bibliotece Centralnej PZN

07.12.2010
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: IntegracjaInfo

Katalog Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych powiększył się o 1600 tytułów literatury polskiej i obcej, lektur szkolnych oraz pozycji popularno–naukowych. Książki zaadaptowane do standardu Daisy udostępnione zostaną niewidomym i słabowidzącym czytelnikom 1 stycznia przyszłego roku.

W Polsce żyje ok. 100 tys. osób z dysfunkcjami narządu wzroku. Aby nie pozostawali oni w całkowitej izolacji informacyjnej oraz aby mieli dostęp do starszych i nowych pozycji czytelniczych, w 1952 roku powstała Biblioteka Centralna Polskiego Związku Niewidomych im. dr Włodzimierza Dolańskiego. Zadaniem Biblioteki jest rozwijanie oświaty i czytelnictwa wśród osób niewidomych i słabowidzących, popularyzacja ich twórczości oraz upowszechnianie wiedzy tyflologicznej.

Najstarszym działem Biblioteki PZN jest Dział Książek Brajlowskich, na który składają się: księgozbiór podstawowy, obcojęzyczny, nutowy i zbiór podręczników szkolnych. Dodatkowo bezpośrednio na miejscu, w samej czytelni brajlowskiej, osoby niewidome i słabowidzące mogą skorzystać z powiększalnika telewizyjnego oraz komputera z dostępem do katalogów i Internetu.

Ci, którzy nie posługują się alfabetem Braille’a albo nie chcą tego robić, oraz osoby starsze i chore, którym dolegliwości nie pozwalają na samodzielne czytanie, mogą skorzystać z wypożyczalni w Dziale Książki Mówionej. Pozycje tam zgromadzone dostępne są na taśmach magnetofonowych, a także w formatach: Czytak, Daisy, MP3 oraz CD-Audio. Książki mówione w Bibliotece Centralnej PZN to często prawdziwe perełki sztuki głośnego czytania i interpretacji tekstu, nagrane przez wybitnych polskich aktorów i lektorów.

Od marca do grudnia Polski Związek Niewidomych realizował projekt pt.” Digitalizacja dzieł literackich czytanych dla niewidomych”, współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach priorytetu (Zasoby cyfrowe/Digitalizacja materiałów audiowizualnych). W ramach tego projektu zaadaptowano do standardu Daisy 1600 nowych pozycji książkowych literatury polskiej i światowej, popularnonaukowej i lektur szkolnych. Wszystkie one zostaną udostępnione czytelnikom Biblioteki PZN od stycznia 2011.

Biblioteka PZN gromadzi także książki zapisane w plikach tekstowych, które osoba niewidoma może odtworzyć na swoim prywatnym komputerze przy pomocy programów syntezy mowy, monitora brajlowskiego lub programów do odtwarzania plików dźwiękowych. Czytelnicy Biblioteki mogą również wypożyczyć filmy z audiodeskrypcją, czyli uzupełnione o ścieżkę dźwiękową z dodatkowym komentarzem. Innym popularnym działem Biblioteki jest Dział Informacji Tyflologicznej, z którego korzystają m.in. studenci i pracownicy naukowi krajowych i zagranicznych uczelni wyższych.

Wchodzące w skład Biblioteki Centralnej PZN Muzeum Tyflologiczne jest jednym z nielicznych tego typu przedsięwzięć na świecie. Muzeum gromadzi przedmioty używane przez osoby niewidome i słabowidzące w różnych dziedzinach życia. Prowadzi również działalność promującą wszelkiego rodzaju twórczość osób z dysfunkcjami wzroku, m.in. organizuje koncerty, wieczory poezji, prozy i małych form teatralnych, wystawy malarstwa, tkactwa, rzeźby, ceramiki, grafiki i tkactwa artystycznego. Muzeum realizuje też warsztaty dla osób widzących, które chciałyby dowiedzieć się, na czym polegają codzienne problemy osób niewidomych i słabowidzących.  

Z Centralnej Biblioteki PZN, znajdującej się w Warszawie przy ul. Konwiktorskiej 7, korzysta rocznie ok. 15 tys. osób z kraju i zagranicy (Europy, USA, Kanady, Izraela, Japonii, Australii). Pozycje można wypożyczyć osobiście, a także poprosić o przesłanie ich pocztą lub elektronicznie. Osobom starszym lub chorym, unieruchomionym w domach, a mieszkającym w Warszawie lub w jej okolicach, książki są dowożone.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • pytanie
    Ania
    24.09.2015, 22:52
    studiuje strony biblioteki i może ktoś mi pomoże zapisać moją niewidzącą mamę do biblioteki on-line ?
    odpowiedz na komentarz
  • Czyżby nowe książki?
    Szafir
    11.12.2010, 11:49
    Proszę państwa, autorka artykułu wprowadza wszystkich w błąd. Te książki wcale nie są nowe. To nieprawda, że biblioteka PZN uzyska tyle nowych tytułów, których nigdy wcześniej nie miała. Niech przypadkiem ktoś tego nieopatrznie nie zrozumie. To są wszystko rzeczy, które już od dawna są wypożyczane przez czytelników biblioteki na kasetach. Jednym słowem... albo może nie dokończę.
    odpowiedz na komentarz
  • Na pewno jest ich więcej
    Jacek Zadrożny
    09.12.2010, 17:24
    W Polsce jest na pewno więcej niż 100 tysięcy osób z niepełnosprawnością wzroku. Badanie stanu zdrowia ludności Polski z 2004 roku wskazuje na liczbę ponad 860 tysięcy, z czego 145 tysięcy to osoby funkcjonalnie niewidome.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas