Zasiłek z OPS. Stan zdrowia nie jest „szczególnie uzasadnionym przypadkiem”?
Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu odmówił przyznania zasiłku celowego, nie uznając tej formy pomocy kobiecie z lekkim stopniem niepełnosprawności za „szczególnie uzasadniony przypadek” w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej.
Kobieta z lekkim stopniem niepełnosprawności przyznanym bezterminowo ma stały dochód w postaci świadczenia emerytalno-rentowego, które w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o zasiłek celowy przekroczyło kryterium dochodowe. Nie była więc uprawniona do tego rodzaju wsparcia. Sąd rozpatrzył jednak możliwość przyznania jej zasiłku, biorąc pod uwagę jej szczególną sytuację.
„Na podstawie art. 41 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej „w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe” może być przyznane świadczenie w postaci specjalnego zasiłku celowego lub zasiłku celowego pod warunkiem zwrotu” – czytamy w uzasadnieniu.
W ustawie nie zdefiniowano „szczególnie uzasadnionego przypadku”, jednak przyjmuje się, że chodzi o takie sytuacje, które bez żadnych wątpliwości można uznać za dotkliwe w skutkach i głęboko ingerujące w plany życiowe, a wynikające z niecodziennych zdarzeń.
Nie dochód ważny, a sytuacja życiowa
W rozpatrywanym przypadku sąd uznał, że sytuacja kobiety ze względu na jej stan zdrowia i niepełnosprawność jest trudna, z drugiej strony jednak polepszona przez posiadanie stałego dochodu, przekraczającego kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej. Sąd nie uznał zatem tej sytuacji za „szczególnie uzasadniony przypadek”.
„Dodatkowo przemawia za taką oceną charakter zgłoszonych potrzeb (zasiłek na rehabilitację, na remont domu oraz prace dezynfekująco-czyszczące, na zakup biletów ZTM lub opłacenie taksówki, na urlop, na zakup klimatyzatorów oraz rekompensata za wyrządzone krzywdy), które stanowią kategorię planowanych wydatków lub wydatków ponad konieczne potrzeby bytowe” – czytamy w uzasadnieniu sądu.
Sąd podkreślił, że o przyznaniu specjalnego zasiłku celowego decyduje nie dochód, ale sytuacja życiowa.
„Przyjąć zatem należy, iż specjalny zasiłek celowy powinien być traktowany jako wyjątkowa, szczególna pomoc doraźna na konkretny cel bytowy w sytuacji, gdy uzyskiwany dochód wnioskodawcy przekracza ustawowe kryterium dochodowe, a jednocześnie nie jest możliwe uzyskanie potrzebnych środków w ramach własnych działań strony i zwyczajnych świadczeń z pomocy społecznej” – napisał sędzia, uzasadniając wyrok.
Nie jest on jeszcze prawomocny. Pełne uzasadnienie wyroku przeczytać można na stronie Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Komentarz