Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dr Marek Balicki: konieczne jest w krótkim czasie podwojenie nakładów na psychiatrię

01.04.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
Prześwietlenie czaszki z widocznym mózgiem

- Konieczne jest w krótkim czasie podwojenie nakładów na psychiatrię dzieci i młodzieży i zwiększenie o 50 proc. dla dorosłych – powiedział dyrektor Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i były minister zdrowia dr Marek Balicki.

Dr Balicki, pytany o kondycję psychiatrii dziecięcej podkreślił, że „doszliśmy do ściany” w tym temacie.

Szansa na poprawę?

- Na szczęście od roku pracował zespół w Ministerstwie Zdrowia, który przygotował ramy reformy opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, takiej trójstopniowej opieki. Ten projekt jest dobrze przyjęty przez większość profesjonalistów. Teraz trzeba jak najszybciej rozpocząć jego wdrażanie. Doraźne kłopoty trzeba rozwiązywać doraźnie, ale ważniejsze jest, żebyśmy za trzy lata znowu nie byli w tym samym miejscu, co teraz – wskazał. – Z psychiatrią dzieci i młodzieży oraz z psychiatrią w ogóle łączy się jeszcze problem finansowania i dyskryminacja tego obszaru wynikająca ze stygmatyzacji tej opieki; jest ona bardzo duża. (...) Konieczne jest w krótkim czasie podwojenie nakładów na psychiatrię dzieci i młodzieży i zwiększenie o 50 proc. dla dorosłych. To dopiero da szansę - obok tych reform strukturalnych - na poprawę – ocenił.

Na pytanie, kiedy może nastąpić zwiększenie tych środków, odpowiedział, że „to powinno nastąpić w ciągu 2-3 lat, tak jak te zmiany systemowe będą wdrażane”.

Dr Balicki, który był ministrem zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, mówiąc o psychiatrii dziecięcej powiedział, że wiąże się z tym „rozwiązywanie różnych problemów”.

- Sama liczba chorób psychicznych się nie zmienia i to jest w porównaniu do innych problemów niewielki obszar, a to, co się zmienia, to wiele innych spraw, które niekoniecznie są czysto medycznym problemem. Często są to problemy psychologiczne, rodzinne, środowiskowe, szkolne – mówił.

Nie będzie zamknięcia psychiatrii

Były minister zdrowia zaznaczył, że „składa się na to wiele czynników, dlatego ten system pomocy powinien być dostosowany do innych potrzeb dzisiaj niż jeszcze 15-20 lat temu oraz konieczne jest scalenie tego, co dzisiaj robią poradnie psychologiczno-pedagogiczne z tym, co robi opieka zdrowotna”. Podkreślił, że to powinien być „jeden zintegrowany system i włączenie szkoły jest jednym z jego istotnych elementów”.

W czwartek, 28 marca, rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zdementował pojawiające się w mediach informacje o zamknięciu psychiatrii Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie.

Zapewniono, że dzieci i młodzież do lat 18 będą nadal leczone w tym samym miejscu i przez tych samych lekarzy.

Pilotaż centrów zdrowia psychicznego stanowi realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Centra zdrowia psychicznego zapewniają pacjentom opiekę w poradniach, oddziałach dziennych i stacjonarnych. W centrach poza specjalistami mogą także być zatrudniani asystenci zdrowienia - osoby, które doświadczyły kryzysu psychicznego i po odpowiednim przeszkoleniu mogą być wsparciem dla pacjentów i ich bliskich. Program pilotażowy jest realizowany od lipca 2018 r., a jego zakończenie nie może nastąpić później niż do końca czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Ciekawe na co pójdzie ta kasa!
    Ja sie wam tylko wydaję
    02.04.2019, 01:39
    Czy na wynagrodzenia dla personelu czy na podwyższenie standartu placówek psychiatrycznych, a szpitali w szczególności (np. żeby pacjenci nie musieli nosić swoich rzeczy przy sobie w reklamówkach z obawy przed kradzieżami, żeby była odpowiednio duża liczba toalet w stosunku do liczby pacjentów, żeby pacjenci nie musieli leżeć na zasikanych materacach i w podartych piżamach, żeby w psychiatrykach był w wc papier toaletowy w ilościach wystarczających, itp. itd)
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas