Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta po wypadku samochodowym

02.10.2019
Autor: S.

Witam. Mam taki problem, jestem po wypadku samochodowym w 2005 r. złamany kręgosłup szyjny C3 czterostronicowe porażenie, i nie mogę od ZUS wywalczyć renty inwalidzkiej, to po prostu jest paranoja, przegrałem 2 sprawy i nie wiem co można jeszcze zrobić.

Szanowny Panie,

nie znając uzasadnienia wyroku trudno się mi do niego merytorycznie odnieść. Renta z tytułu niezdolności do pracy (zastąpiła rentę inwalidzką) jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym osobom, które utraciły zdolność pracy i mają odpowiednio długo opłacane składki ZUS. Świadczenie zostanie przyznane, jeśli ubezpieczony spełni łącznie określone ustawowo warunki.

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która:

  1. jest całkowicie lub częściowo niezdolna do pracy (co zostało stwierdzone orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS),
  2. ma wymagany ustawą stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy okres składkowy i nieskładkowy,
  3. niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych i nieskładkowych określonych ustawą albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Wymóg ten nie dotyczy ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy
  4. nie ma ustalonego prawa do emerytury lub nie spełnia warunków do jej uzyskania.

Ważne! Warunek nr 2 nie jest wymagany w przypadku gdy niezdolność do pracy zostala spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy. Kiedy jest mowa o okresach składkowych i nieskładkowych, to najczęściej chodzi po prostu o okres zatrudnienia. Ale są tu także inne np. okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku dla bezrobotnych. Do okresów nieskładkowych zalicza się między innymi: okres nauki w szkole wyższej, okres urlopu wychowawczego.

Wymagany ustawą okres składkowy i nieskładkowy wynosi łącznie co najmniej:

  • 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
  • 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
  • 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
  • 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
  • 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Powyższy okres powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej.

Osoby, które udowodniły okresy składkowe wynoszące, co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzny oraz są całkowicie niezdolne do pracy nie muszą wykazywać przewidzianego pięcioletniego okresu składkowego i nieskładkowego przypadającego w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.

Jeśli wyczerpał Pan możliwości odwoływania się, można jeszcze podjąć starania o przyznanie prawa do renty w drodze wyjątku. Tego rodzaju wniosek składa się na ręce Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Prezesa Rady Ministrów. Więcej na ten temat mówi:

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 z późn. zm.);

Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz.U.04.273.2711 z późn.zm.).

Ponieważ przyczyną Pańskiej niepełnosprawności był wypadek komunikacyjny niewykluczone, że może Pan ubiegać się o odszkodowanie, rentę, zadośćuczynienie z tego tytułu od sprawcy lub firmy ubezpieczeniowej.

Proszę spróbować skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej.

Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.

 

Z poważaniem

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas