Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Legislacjon.pl - portal prawny dla osób z niepełnosprawnością

10.11.2010
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: IntegracjaInfo

Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, zrzeszająca organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, uruchomiła specjalny serwis internetowy aktów prawnych dotyczących tej grupy społecznej. Legislacjon.pl to pierwsza tego typu inicjatywa w środowisku osób z niepełnosprawnością w Polsce.

Jednym z problemów wielokrotnie sygnalizowanych przez osoby z niepełnosprawnością był brak jednej platformy internetowej, w której zebranoby akty prawne (ustawy, rozporządzenia, komentarze itp.) regulujące wszystkie dziedziny życia osób z tego środowiska.

Brakowało takiego miejsca w sieci, z którego można uzyskać informacje o już obowiązującym prawie w zakresie edukacji, zatrudnienia, opieki zdrowotnej i społecznej, transportu, rehabilitacji, o kolejnych nowelizacjach ustaw, o zmianach w rozporządzeniach. Miejsca, gdzie można by było na bieżąco śledzić prace parlamentu i rządu oraz poznać stanowiska organizacji pozarządowych co do proponowanych zmian.

Takim miejscem stał się portal prawny osób niepełnosprawnych – Legislacjon.pl - uruchomiony i prowadzony przez Koalicję na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością.

Głównym celem serwisu jest polepszenie dostępu osób z niepełnosprawnością do kompleksowej informacji prawnej. Realizatorom projektu chodzi również o zwiększenie zaangażowania organizacji pozarządowych w procesie legislacyjnym – zdynamizowanie ich udziału w konsultacjach społecznych, debatach lub pracach projektowych nad budowaniem strategii polityki społecznej państwa na rzecz osób z niepełnosprawnością. Serwis zawiera dodatkowo interpretacje i komentarze prawne napisane zrozumiałym językiem i w formatach dostępnych dla osób z niepełnosprawnością.

Legislacjon.pl odwiedziło do tej pory ok. 5 tys. internautów. – We wrześniu, w ciągu dwóch pierwszych tygodni działania portalu jeszcze w wersji roboczej, odnotowaliśmy ponad 3 tys. wejść – powiedział Adam Kościańczuk, specjalista ds. promocji w Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością.

Zbieraniem informacji i ich redagowaniem zajmują się pracownicy Koalicji w porozumieniu z prawnikami. – Zgłasza się do nas wiele kancelarii adwokackich, które chcą pomagać w tworzeniu serwisu. Obecnie wiele pracy poświęcamy na stworzenie bazy aktów prawnych i śledzenie, co dzieje się z poszczególnymi inicjatywami legislacyjnymi dotyczącymi osób z niepełnosprawnością. Z czasem Legislacjon będzie rozbudowywany o nowe działy i narzędzia, aby stał się jeszcze bardziej pomocny osobom z niepełnosprawnością, poszukującym informacji i porady prawnej – powiedział Adam Kościańczuk. 

Portal www.legislacjon.pl został zrealizowany przez partnera projektu – Fundację Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo. Drugim partnerem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. 


Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością to ogólnopolska organizacja pozarządowa, która poprzez rzecznictwo przed przedstawicielami instytucji administracji publicznej wpływa na poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnością w naszym kraju. Koalicja opowiada się za zmianami w zakresie praw i wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością oraz działa na rzecz poprawy współpracy organizacji pozarządowych z przedstawicielami rządu i samorządu.

Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością zrzesza niemal 40 podmiotów działających na rzecz osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności – ruchową, intelektualną, dysfunkcjami narządów słuchu, wzroku, mowy, z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W zrzeszonych w Koalicji organizacjach pracuje i działa łącznie ok. 5 tysięcy osób, które obejmują opieką i wsparciem ok. 1 miliona osób z niepełnosprawnością, ich rodziny i bliskich.
 

Komentarz

  • Legislacja - Serwis Prawny? KPINA!!!
    rav
    22.03.2014, 17:29
    Legislacjon.pl - to straszne dziadostwo; nie wiadomo do kogo należy i kto go redaguje. Już samo określenie "portal" jest mocno na wyrost. Zawiera kilka ogólnikowych notatek, z których nie wynika nic dla nikogo, tym bardziej dla niepełnosprawnych. Do tego notatki napisane są niechlujnie pod względem językowym, tak, jakby autor często opuszczał lekcje polskiego już w szkole podstawowej. Być może dlatego nie podpisał się pod żadną. Wstyd. Nie zawiera też żadnych konotacji prawnych, linków, tagów, etc., wyłącznie bla, bla, bla... Szkoda czasu na otwieranie tej strony.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas