Legislacjon.pl - portal prawny dla osób z niepełnosprawnością
Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, zrzeszająca organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, uruchomiła specjalny serwis internetowy aktów prawnych dotyczących tej grupy społecznej. Legislacjon.pl to pierwsza tego typu inicjatywa w środowisku osób z niepełnosprawnością w Polsce.
Jednym z problemów wielokrotnie sygnalizowanych przez osoby z niepełnosprawnością był brak jednej platformy internetowej, w której zebranoby akty prawne (ustawy, rozporządzenia, komentarze itp.) regulujące wszystkie dziedziny życia osób z tego środowiska.
Brakowało takiego miejsca w sieci, z którego można uzyskać informacje o już obowiązującym prawie w zakresie edukacji, zatrudnienia, opieki zdrowotnej i społecznej, transportu, rehabilitacji, o kolejnych nowelizacjach ustaw, o zmianach w rozporządzeniach. Miejsca, gdzie można by było na bieżąco śledzić prace parlamentu i rządu oraz poznać stanowiska organizacji pozarządowych co do proponowanych zmian.
Takim miejscem stał się portal prawny osób niepełnosprawnych – Legislacjon.pl - uruchomiony i prowadzony przez Koalicję na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością.
Głównym celem serwisu jest polepszenie dostępu osób z niepełnosprawnością do kompleksowej informacji prawnej. Realizatorom projektu chodzi również o zwiększenie zaangażowania organizacji pozarządowych w procesie legislacyjnym – zdynamizowanie ich udziału w konsultacjach społecznych, debatach lub pracach projektowych nad budowaniem strategii polityki społecznej państwa na rzecz osób z niepełnosprawnością. Serwis zawiera dodatkowo interpretacje i komentarze prawne napisane zrozumiałym językiem i w formatach dostępnych dla osób z niepełnosprawnością.
Legislacjon.pl odwiedziło do tej pory ok. 5 tys. internautów. – We wrześniu, w ciągu dwóch pierwszych tygodni działania portalu jeszcze w wersji roboczej, odnotowaliśmy ponad 3 tys. wejść – powiedział Adam Kościańczuk, specjalista ds. promocji w Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością.
Zbieraniem informacji i ich redagowaniem zajmują się pracownicy Koalicji w porozumieniu z prawnikami. – Zgłasza się do nas wiele kancelarii adwokackich, które chcą pomagać w tworzeniu serwisu. Obecnie wiele pracy poświęcamy na stworzenie bazy aktów prawnych i śledzenie, co dzieje się z poszczególnymi inicjatywami legislacyjnymi dotyczącymi osób z niepełnosprawnością. Z czasem Legislacjon będzie rozbudowywany o nowe działy i narzędzia, aby stał się jeszcze bardziej pomocny osobom z niepełnosprawnością, poszukującym informacji i porady prawnej – powiedział Adam Kościańczuk.
Portal www.legislacjon.pl został zrealizowany przez partnera projektu – Fundację Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo. Drugim partnerem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością to ogólnopolska organizacja pozarządowa, która poprzez rzecznictwo przed przedstawicielami instytucji administracji publicznej wpływa na poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnością w naszym kraju. Koalicja opowiada się za zmianami w zakresie praw i wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością oraz działa na rzecz poprawy współpracy organizacji pozarządowych z przedstawicielami rządu i samorządu.
Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością zrzesza niemal 40
podmiotów działających na rzecz osób z różnymi rodzajami
niepełnosprawności – ruchową, intelektualną, dysfunkcjami narządów
słuchu, wzroku, mowy, z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W
zrzeszonych w Koalicji organizacjach pracuje i działa łącznie ok. 5
tysięcy osób, które obejmują opieką i wsparciem ok. 1 miliona osób
z niepełnosprawnością, ich rodziny i bliskich.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Komentarz