Świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna dziecka z autyzmem i zespołem Aspergera
Jestem mamą 7-letniego chłopca z zespołem Aspergera i autyzmem. Pracuję codziennie na 2 zmiany, w tym czasie mój synek zostaje pod opieką różnych ludzi, którzy nie mają świadomości, jak postępować z moim dzieckiem. Syn nie chodzi do szkoły, ponieważ był prześladowany a w efekcie - pobity przez inne dzieci. Czuję się jak w potrzasku, bez przerwy zwalniam się z pracy, by pojechać do specjalisty lub terapeuty. Powinnam codziennie rehabilitować swoje dziecko, zapewnić mu stabilizację i spokój, jednak w obecnej sytuacji to niemożliwe. Dostałam orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i czekam teraz na komisję ds. orzekania o niepełnosprawności. We wniosku zaznaczyłam, że chcę się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne. Mój syn potrzebuje mojej opieki, ma szereg zaburzeń integracji sensorycznej. Moje pytanie brzmi: czy mam szansę na to, by zwolnić się z pracy i dostać to świadczenie? Czy można dostać je okresowo, zanim zespół ds. orzekania podejmie decyzję? Jeśli tak, to co mam zrobić?
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
- matce albo ojcu,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami:
- konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji
- konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Z powyższego wynika, iż konieczne jest w przypadku osoby niepełnosprawnej w wielu do 16. roku życia, która ma orzeczenie o niepełnosprawności, aby orzeczenie zawierało łącznie wskazania o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz o konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. W związku z powyższym, warto składając wiosek o orzeczenie o niepełnosprawności bardzo dokładnie skupić się na wykazaniu, że ww. przesłanki istnieją, np. poprzez opisanie funkcjonowania osoby wymagającej opieki, jakiego wsparcia wymaga osoba i dlaczego. Na poparcie twierdzeń należy przedłożyć opinie i zaświadczenia lekarskie, od psychologa, terapeutów, itp. wskazujące na konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
Aby ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, musi Pani dysponować orzeczeniem z odpowiednimi zapisami w pkt 7 i 8 (WYMAGA). Ponadto skoro Pani obecnie pracuje, będzie Pani musiała docelowo zrezygnować z zatrudnienia (nie można bowiem pobierać świadczenia i jednocześnie być zatrudnionym).
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dostępny jest w punktach Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, tam też uzyska Pani wszelkie dokładne informacje.
Przypominam Pani o możliwości skorzystania z kontaktu z prawnikiem w ramach nieodpłatnych porad prawnych. Wszelkie decyzje prawne należy skonsultować wcześniej z prawnikiem.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny