Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Asystenci niepełnosprawnych siłują się z barierami

27.10.2010
Autor: Anna Goc
Źródło: Krakow.gazeta.pl

- Asystent powinien umieć przekonać, że rzeczy niemożliwe mogą stać się dostępne. Powinien być obok, towarzyszyć i pomagać w budowaniu samodzielności osób niepełnosprawnych - mówi Danuta Bener, kierowniczka sekcji ds. zarządzania projektami w MOPS.

Anna Goc: Asystent osoby niepełnosprawnej w założeniu jest takim "siłaczem" - pisał Arkadiusz Żukiewicz we wstępie do publikacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej "Asystent osoby niepełnosprawnej. Nowy zawód i nowa usługa systemu pomocy społecznej". Skąd słowo "siłacz"?

Danuta Bener: Asystent siłuje się z barierami, na jakie natrafia każdego dnia osoba niepełnosprawna, ale też ze swoimi. Jest towarzyszem i osobą wspierającą. Jest kimś, kto motywuje niepełnosprawnego do samodzielności, ale nie wyręcza. Nigdy nie wykonuje za niego czynności, ale umożliwia mu ich wykonanie. Przykładem może być sytuacja niepełnosprawnego po porażeniu mózgowym, który ma kłopot z mówieniem. Asystent towarzyszy mu podczas rozmowy w urzędzie pracy. Nie prowadzi jednak rozmowy w jego imieniu, ale jedynie pomaga w najtrudniejszych momentach.

Przeczytaj cały tekst

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas