Dodatkowy urlop
W 2017 roku miałam znaczny stopień niepełnosprawności i miałam prawo do 10 dni urlopu dodatkowego. W 2018 roku w maju otrzymałam stopień lekki, w 2019 roku w styczniu otrzymałam stopień znaczny. Czy w 2019 roku przysługuje mi prawo do dodatkowego urlopu?
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:
- Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
- Urlop, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.
- Jeżeli wymiar urlopu dodatkowego, o którym mowa w ust. 2, jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje urlop dodatkowy określony w ust. 1.
Pismo z dnia 27 kwietnia 2011 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (BON-I-5232-44-2-EW/11) wskazało iż: „Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z wymienionych powyżej stopni niepełnosprawności (art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji). Uzyskanie uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przez osobę niepełnosprawną ma takie skutki, że zwiększa wymiar zwykłego urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom na podstawie kodeksu pracy, tj. obecnie z 20 dni do 30 dni oraz z 26 dni do 36 dni. Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi niepełnosprawnemu nieprzerwanie - do momentu utraty statusu osoby niepełnosprawnej. Osoba niepełnosprawna, która raz nabyła wskazane uprawnienie, zachowuje do niego prawo, nawet jeśli następnie zmieni pracodawcę”.
Ustawodawca wprost nie wskazuje, jak należy ocenić sytuację, kiedy drugi raz uzyskuje się znaczny stopień niepełnosprawności, po okresie kiedy pracownik w ogóle nie posiadał orzeczenia lub orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności. Warto zatem skierować zapytanie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa, e-mail: sekretariat.bon@mrpips.gov.pl.
z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk,
prawnik