Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowe zasady realizacji zleceń na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Od 1 stycznia 2004 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady realizacji zleceń na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Zgodnie z nowymi zasadami zlecenia na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wymagają, przed ich przyjęciem do realizacji, potwierdzenia przez właściwy Oddział Funduszu.
Odmienne zasady dotyczą zleceń na comiesięczne zaopatrzenie w środki pomocnicze (np. wkłady anatomiczne czy pieluchomajtki).

Refundowane przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze przysługują ubezpieczonym na podstawie zlecenia wystawionego przez lekarza lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego upoważnionego do wystawiania zleceń. Zlecenie na przedmioty ortopedyczne i środki traci ważność po upływie 90 dni od daty wystawienia. Bieg terminu zostaje jednak zawieszony na czas oczekiwania na potwierdzenie zlecenia.

Zlecenie na comiesięczne zaopatrzenie w środki pomocnicze (np. pieluchomajtki czy wkłady anatomiczne) traci ważność po upływie 30 dni od daty wystawienia. Jednorazowo można zrealizować zaopatrzenie w takie środki maksymalnie na okres 3 kolejnych miesięcy kalendarzowych.
Pacjentowi, któremu przysługuje zaopatrzenie w środki pomocnicze wydawane co miesiąc, wystawiana jest "karta zaopatrzenia comiesięcznego". Karta wydawana jest pacjentowi na podstawie pierwszego zlecenia na okres 12 miesięcy. Kartę wystawia właściwy Oddział Funduszu.
Przed realizacją "karta zaopatrzenia comiesięcznego" podlega zaewidencjonowaniu oraz potwierdzeniu do realizacji przez Oddział Funduszu. Karta wraz ze zleceniami, które otrzymuje ubezpieczony, jest podstawą do realizacji zaopatrzenia przez 12 kolejnych miesięcy. Oddział NFZ może wydać wkładkę uzupełniającą do karty zaopatrzenia w ramach terminu ważności karty.
W przypadku zaopatrzenia comiesięcznego nie jest konieczne każdorazowe potwierdzanie przed realizacją. Należy potwierdzać pierwsze zlecenie na dany środek pomocniczy. Przy potwierdzaniu należy okazać "kartę zaopatrzenia comiesięcznego".

Zgłoszenia do ewidencji i potwierdzenia zlecenia na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze może dokonać pacjent lub, w jego imieniu, pełnomocnik, opiekun i kurator - osobiście lub pocztą.

W przypadku, kiedy pacjent przebywa czasowo poza miejscem zamieszkania, może dokonać potwierdzenia w Oddziale NFZ, na terenie którego przebywa.

Jeżeli Oddział NFZ nie będzie posiadał wystarczających środków finansowych na realizację wszystkich zleceń na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, utworzone zostaną chronologiczne listy oczekujących na potwierdzenie i realizację zleceń. Na czas oczekiwania na potwierdzenie i realizację upływ terminu ważności zlecenia jest zawieszany. Pacjentowi przysługuje prawo wglądu do list w zakresie dotyczącym własnej osoby i uzyskania informacji na temat przewidywanego terminu oczekiwania. Oddział NFZ powiadomi ubezpieczonego o szczegółowym terminie potwierdzenia zlecenia.

Zlecenie, które zostało potwierdzone i zaewidencjonowane lub zlecenie wraz z kartą zaopatrzenia można zrealizować u dowolnie wybranego przez ubezpieczonego świadczeniodawcy, który ma podpisaną z Oddziałem NFZ umowę o współpracy.

Nowe "Zasady zaopatrzenia w refundowane przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze" zostały przyjęte uchwałą nr 341 z Zarządu Narodowego Funduszu Zdrowia z dn. 30 grudnia 2003 roku. Na mocy uchwały został także przyjęty wzór "Umowy o współpracy w zakresie zaopatrzenia ubezpieczonych w refundowane przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze".

Autor: Joanna Pertkiewicz
Data aktualizacji: 1 stycznia 2004 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas