Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wymiar czasu pracy osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności

18.03.2019
Autor: M.

Mam 34 lata i niepełnosprawność lekką, obustronne upośledzenie słuchu - orzeczenie wydano w dzieciństwie na stałe. Aktualnie pracuje na 7/35 w szpitalu. Pracodawca, przełożony nie wiedzą o mojej niepełnosprawności, gdyż nigdy nie pytali, a ja im nie powiedziałam. Wiedział tylko lekarz medycyny pracy gdy mnie przyjmował. Czy przysługuje mi wymiar czasu pracy 7 godzin?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:

  1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
  2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Art. 16: 

  1. Przepisów art.15 nie stosuje się:
  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
  1. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Skoro posiada Pani orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, nie stosuje się wobec Pani przepisów o skróconej – dobowej – normie czasu pracy, tj. 7 godzin.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas