Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

22.02.2019
Autor: Redakcja, fot. Mateusz Różański (1), sxc.hu (2, 5), pixabay.com (3), Marta Kuśmierz (4), Bartłomiej Zborowski/PKPar (6), archiwum Marleny Maląg (7), Fundacja „Potrafię pomóc” (8)
fragmenty ośmiu zdjęć: Parlament Europejski, napis www, koperta na parkingu, dłonie na klawiaturze laptopa, flaga UE i PL, Marlena Maląg, Kamil Rosiek i wizualizacja pokoju dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnością znaczną

Prezes PFRON Marlena Maląg: barierą jest zawsze człowiek; Jak zostać europosłem? Poradnik last minute w 10 krokach; Strony urzędów będą w końcu dostępne. Do Sejmu trafił projekt ustawy; Kombatanci zaparkują na „kopertach”? Kolejny etap sejmowej batalii; Potrzebujesz dofinansowania do protezy? Zgłoś się do Fundacji Poland Business Run! Wszystkie najważniejsze informacje z przedostatniego tygodnia lutego znajdziesz na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Prezes PFRON Marlena Maląg: barierą jest zawsze człowiek

O wyższym o 0,5 mld zł – w stosunku do poprzedniego – tegorocznym budżecie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, programach ogłaszanych przez samorządy, programie realizującym w czterech ośrodkach w Polsce rehabilitację kompleksową i barierach rynku pracy mówi Integracji Marlena Maląg, od grudnia 2018 r. Prezes Zarządu Funduszu. 

Jak zostać europosłem? Poradnik last minute w 10 krokach

Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. W krajach członkowskich UE potrwają od 23 do 26 maja. W Polsce 52 eurodeputowanych wybierzemy 26 maja. Na zgłaszanie kandydatów jest czas do połowy kwietnia, więc na decyzję o starcie w wyborach do PE pozostało niewiele czasu. Chętnym podpowiadamy, jak zostać jednym z 751 przedstawicieli państw unijnych (lub 705, jeśli dojdzie do brexitu). A jeśli na taką decyzję jest za wcześnie, warto choćby spojrzeć na kandydatów przez pryzmat 10 poniższych punktów.

Najważniejsze wydarzenia

Strony urzędów będą w końcu dostępne. Do Sejmu trafił projekt ustawy

Dokumenty w formie nieczytelnych zdjęć, ważny formularz ukryty na kolejnej podstronie, niewyraźna czcionka i brak możliwości obsługi strony za pomocą klawiatury – z tymi wszystkimi problemami muszą radzić sobie osoby z niepełnosprawnością i osoby starsze. Jednak bariery te już wkrótce mogą stać się jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem za sprawą ustawy o dostępności, której projekt trafił pod obrady Sejmu. 

Kombatanci zaparkują na „kopertach”? Kolejny etap sejmowej batalii

„Jeżeli zostaną zaakceptowane nowe przepisy, nie będę miała możliwości zaparkowania na oznaczonych miejscach. (…) Dziś szłam i płakałam z bólu, co dosyć często mi się zdarza. To są realia obecnych warunków”. „Karta parkingowa nie powinna być nagrodą za zasługi, powinna niwelować ograniczenia, wynikające z niepełnoprawności. Jeśli kombatant ma takie ograniczenia, to jak każdy obywatel może zdobyć kartę parkingową. (…) Faworyzowanie kombatantów dyskryminuje osoby niepełnosprawne” – to fragmenty dwóch z 50 opinii Czytelników portalu Niepelnosprawni.pl. Zostały one przekazane posłance Agnieszce Ścigaj, przewodniczącej sejmowej Podkomisji stałej ds. Polityki Społecznej, która zajmuje się propozycją nadania kombatantom dokumentów równorzędnych z kartą parkingową.

Praca

Ponad milion złotych PFRON na system wsparcia zatrudnienia osób z niepełnosprawnością

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) razem z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy (CIOP) przygotowują nowy system wsparcia dla przedsiębiorstw, zatrudniających osoby z niepełnosprawnością. W tym celu uruchomiony został projekt pn. „Wypracowanie i upowszechnianie, we współpracy z partnerami społecznymi, modelu wsparcia osób niepełnosprawnych w środowisku pracy”. Przeprowadzono też warsztaty dla pracodawców, w których wzięła udział Integracja. 

Nasze działania

#dostepnoscminus: do poradni windy brak, a o klucz do toalety... trzeba prosić

Czytelniczka portalu Niepelnosprawni.pl pani Janina w ramach akcji #dostepnoscminus poinformowała nas o barierach architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej na Śląsku i w Zagłębiu. Jeśli w Twoim rejonie również znajdują się absurdy architektoniczne – napisz do nas!

Kultura

„Rewolucja, której nie było” – kolejny spektakl Teatru 21 o proteście w Sejmie

W dniach 2-3 marca 2019 roku o godz. 19:00 w TR Warszawa odbędą się pokazy spektaklu „Rewolucja, której nie było”. Punktem wyjścia do pracy nad najnowszym przedstawieniem Teatru 21 był protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców (RON), który rozpoczął się w Sejmie 18 kwietnia i trwał do 27 maja 2018 roku.

Sport

Potrzebujesz dofinansowania do protezy? Zgłoś się do Fundacji Poland Business Run!

Fundacja Poland Business Run otworzyła nabór na beneficjentów biegu Poland Business Run 2019. Skontaktuj się z organizacją, jeśli potrzebujesz materialnego wsparcia do m.in. rehabilitacji, sprzętu medycznego czy protezy! 

Kamil Rosiek i Witold Skupień w półfinale mistrzostw świata

Trzeciego dnia mistrzostw świata, rozgrywanych w kanadyjskim Prince George, nasi biegacze nie zdołali awansować do finału sprintu. W półfinale zakończyli swoje starty Kamil Rosiek oraz Witold Skupień. Siódma była Iweta Faron – jej również nie udało się awansować do ścisłego sześcioosobowego finału, jednak start zakończyła na kwalifikacjach.

Relacje

Zobacz, jak wyglądają wrocławskie pokoje wytchnienia [GALERIA]

Fundacja „Potrafię Pomóc” stworzyła jedyne takie w Polsce mieszkanie wytchnień dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów! Możesz je zobaczyć podczas dnia otwartego, który odbędzie się 25 lutego w godz. 11-14 w budynku Ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu. Zachęcamy także to obejrzenia galerii z wizualizacją mieszkania!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas