Urząd miasta przestał opłacać moje składki. Czy słusznie?
Dlaczego UM Bydgoszcz przestało placić moje skladki do ZUS po 20 latach, skoro wiadomo, że moja córka niepelnosprawna może dostać rentę rodzinną po mnie wówczas, gdy będę miała płacone skladki przez 25 lat? To celowe?
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 6 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy odpowiadającej wysokości odpowiednio:
1) świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługujących na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych,
2) zasiłku dla opiekuna przysługującego na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów
- przez okres niezbędny do uzyskania okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) odpowiednio 20-letniego przez kobietę i 25-letniego przez mężczyznę.
Tak więc zaprzestanie przez miasto opłacania składek wynika z w/w przepisu, myślę ze sprawę (problematykę) warto przedstawić posłom i senatorom ze swojego terenu. Warto pamiętać, iż - jak to wskazał Sąd Apelacyjny w Poznaniu, w sprawie o sygn. akt III AUa 2526/15 (wyrok z dnia 19.10.2016 r.) - art. 58 ust. 4 u.e.r.f.u.s. obowiązuje od 23 września 2011 r., przed tą data renta z tytułu niezdolności do pracy przysługiwała ubezpieczonemu, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy (art. 57 ust. 2 u.e.r.f.u.s.), bez potrzeby wykazywania przewidzianego w art. 58 ust. 2 tej ustawy pięcioletniego okresu składkowego i nieskładkowego przypadającego w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.
z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk,
prawnik