Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świat z perspektywy innego

22.09.2010
Autor: PAP

Problemowi kulturowej obcości i społecznego wykluczenia zostanie poświęcony projekt "Wykluczeni? Niewykluczeni?". Przez cztery dni - od 30 września do 3 października - dyskusjom ludzi nauki i kultury w Warszawie będą towarzyszyć wydarzenia artystyczne.

Realizacja projektu "Wykluczeni? Niewykluczeni?" wpisuje się w Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, którym jest zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego rok 2010. - To dobra okazja do pomówienia o problemie, który pozostaje na co dzień nieobecny w publicznej przestrzeni - zaznaczył prowadzący spotkanie z dziennikarzami dr Tomasz Miłkowski.

- Grup społecznych, które pozostają wykluczone ze społeczeństwa, jest bardzo wiele. Problem inności dotyka osób wyróżniających się zarówno kolorem skóry, narodowością, religią, jak i płcią, sytuacją ekonomiczną i stanem zdrowia - tłumaczył Miłkowski. W ramach projektu "Wykluczeni? Niewykluczeni?" zostaną podjęte trzy wątki: wykluczenia kobiet, braku tolerancji odmienności narodowościowej oraz dyskryminacji osób chorych i niepełnosprawnych.

Projekt zainauguruje wernisaż wystawy "Drohobycz bez Schulza", który odbędzie się 30 września w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej. Wystawa będzie okazją do symbolicznej wędrówki po Drohobyczu - leżącym obecnie w granicach Ukrainy mieście, w którym "niszczeje pamięć o jednym z jego najwybitniejszych mieszkańców".

"Drohobycz bez Schulza" stanowi owoc wielokrotnych podróży twórców wystawy Macieja Starczewskiego oraz Jana Bończy-Szabłowskiego do miasta, w którym Schulz spędził całe życie. Podążając śladami pisarza, autorzy zgromadzili świadectwa jego obecności - m.in. fotografie miejsc, z którymi związany był Schulz, oraz wspomnienia pamiętających go osób. Ekspozycja najnowszej dokumentacji wraz z archiwaliami ma na celu uchronienie od zniszczenia wspomnień o wielkim pisarzu. - Schulz został wykluczony z pamięci Ukraińców, ponieważ byli oni nieobecni w jego twórczości - powiedział na konferencji Bończa-Szabłowski.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć dyskusja, której tematem przewodnim będą fascynacje Andrzeja Stasiuka prozą Brunona Schulza.

Tego samego dnia w stołecznym Domu Dziennikarza odbędzie się sesja naukowa, która rozpocznie cykl debat poświęconych problemowi wykluczenia. Prowadzący dyskusję dr Tomasz Miłkowski wygłosi referat pt. "Polacy i Żydzi - dekada nowego dialogu". Podczas sesji poruszona zostanie także kwestia powrotu artystów z emigracji oraz wykluczenia ekonomicznego.

Dyskusję na temat miejsca i roli kobiety we współczesnej rzeczywistości zaplanowano na sobotę, 2 października, w redakcji tygodnika "Polityka". Jak poinformował PAP organizator dyskusji Jarosław Makowski, "spotkanie zgromadzi przedstawicielki różnych nurtów myślenia o kobiecie, które także różni światopogląd - obecne będą m.in. prof. Magdalena Środa, siostra Małgorzata Chmielewska oraz dr Aneta Gawkowska". Dla Makowskiego głównym problemem dotyczącym kobiet jest ich wykluczenie bez świadomości wykluczania, zarówno ze strony mężczyzn, jak i kobiet.

W sobotę koncert pt. "Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany" dadzą osoby fizycznie niepełnosprawne, finaliści i laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Anny Dymnej, która wraz z prof. Piotrem Sztompke poprowadzi koncert.

W programie przewidziano również spotkanie z pisarzem Stefanem Chwinem, odczytanie przez Andrzeja Seweryna fragmentów "Dzienników" Gombrowicza oraz warsztaty teatralne dla młodzieży.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki należy wcześniej odebrać w wyznaczonych punktach. Lista lokalizacji oraz cały program projektu "Wykluczeni? Niewykluczeni?" znajduje się na stronie www.wykluczeni.eu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas