Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy przysługuje mi prawo do świadczenia pielęgnacyjnego?

14.03.2019
Autor: D.

Od 30 lat wychowuję syna z porażeniem mózgowym - nie mówi, nie chodzi samodzielnie, sam nie funkcjonuje. Epilepsja lekooporna, upośledzenie w stopniu znacznym. Syn ma rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny. Ja jestem na rencie inwalidzkiej. Chciałam zrezygnować ze swojej renty, aby otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne na syna - opiekuję się nim dzień i noc. Napisałam podanie do ZUSu o rezygnację z renty. Rentę mi wstrzymano, ale to nie wystarczyło - świadczenie i tak mi się nie należy, bo musi nastąpić całkowita rezygnacja z renty, a ja mam na stałe rentę i ponoć nie mogę z niej zrezygnować. Co mogę zrobić, aby otrzymywać świadczenie pielegnacyjne i jak zrezygnować z mojej renty inwalidzkiej?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 17 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych - świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę: ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

Ustawodawca wprowadził zapis, iż samo ustalenie prawa do renty pozbawia możliwości uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego.

Nie mogę jednak przesądzić, iż gdyby odwołała się Pani od decyzji odmawiającej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, a po wyczerpaniu drogo administracyjnej, złożyłaby Pani skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, sąd uznałby, iż w konkretnym (ze względu na całokształt sprawy) przypadku należy uchylić decyzję odmawiającą przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Polecam przeczytanie naszych artykułów omawiających inne przypadki rodziców starających się o świadczenie pielęgnacyjne:

Więcej pieniędzy za opiekę? To możliwe!NSA: opiekunowi osoby dorosłej nie można odmówić przyznania świadczenia pielęgnacyjnego

Grzegorz Jaroszczyk

prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas