Pierwszy dzień Igrzysk zakończony
Zakończył się pierwszy dzień sportowych zmagań zawodników Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Rozegrano pierwsze gry preeliminacyjne, które pozwalają przyporządkować sportowców do grup sprawnościowych, w których odbędą się zmagania o medale.
19 września na Akademii Wychowania Fizycznego odbyły się rozgrywki koszykówki zunifikowanej kobiet. To konkurencja w której startują w jednej drużynie zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną oraz ci w pełni sprawni. Faworytem konkurencji jest Grecja, która w preeliminacjach zwyciężyła z Azerbejdżanem 12:4, następnie ze Szwecją - 18:8. Swoje mecze wygrały również drużyny Izraela (14:6 z drużyną Włoch), Rosji (10:5 z Portugalią) oraz Portugalii. Rozgrywki finałowe rozpoczną się 21 września i potrwają do 23 września.
W konkurencji badmintona na Hali Arena Ursynów zaprezentowali się zawodnicy 16 krajów, między innymi reprezentanci Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Kazachstanu, Irlandii, Uzbekistanu oraz Polski. Zawodnicy w konkurencjach singli, debli oraz par mieszanych zostali podzieleni na grupy sprawnościowe, w których będą walczyć o medale w następnych dniach.
Na warszawskim Torwarze na wrotkach ścigało się 63 zawodników. Jak dotąd najlepiej zaprezentowali się Węgrzy. - Preeliminacje odbyły się na europejskim poziomie. Sędziowie byli bardzo profesjonalni, a zawodnicy świetnie przygotowani przez swoich trenerów – powiedziała Jadwiga Kreja, główny sędzia na Torwarze. Jutro na Torwarze odbędą się profesjonalny pokaz jazdy na wrotkach, preeliminacje sztafet oraz finał jazdy indywidualnej, a także pierwsza ceremonia dekoracji. Zawodnicy będą rywalizować na czterech dystansach: 100 m, 300 m, 500 m i 1000 m.
W Bemowskim Ośrodku Sportu z okazji inauguracji zawodów piłki nożnej kobiet pojawili się Joseph Blatter, prezydent Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej, oraz Johan Cruyff, były piłkarz, gwiazda holenderskiego futbolu. Zagranicznym gościom towarzyszył były prezes PZPN, Michał Listkiewicz. Sędziowie, trenerzy i wolontariusze przywitali gości, po czym wszyscy udali się na trybuny. W preeliminacjach w pierwszej kolejności zmierzyły się drużyny Rosji i Łotwy. Największy entuzjazm kibiców wzbudził mecz Polska – Niemcy, zakończony zwycięstwem naszych pań 3:2. Jutro po południu rozpoczynają się mecze w grupach sprawnościowych – pierwszy dzień w drodze po medale.
Na głównym obiekcie sportowym Igrzysk - Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego - odbywają się nie tylko zawody sportowe. Na Europejskim Sympozjum Badawczym Olimpiad Specjalnych goście z Polski i zagranicy omawiali kwestie integracji społecznej poprzez sport. Sportowcy mogli przeprowadzić wszechstronne badania w ramach programu "Zdrowi Sportowcy". W przerwie zawodów sportowych i po skończonym pierwszym dniu rywalizacji bawili się na terenie Wioski Olimpiad Specjalnych, gdzie organizatorzy zapewnili wiele atrakcji, m.in. wieczorną dyskotekę. Do godz. 22.00 trwała zabawa podczas otwartego dla warszawiaków Festiwalu Olimpiad Specjalnych. Gwiazdą wieczoru była Marika – królowa polskiego dancehallu. Na obiektach sportowych odbyły się preeliminacje zawodów tenisa stołowego i medalowe zmagania w trójboju siłowym zakończone ceremonią dekoracji.
Na SGGW odbyła się także ceremonia Otwarcia Programu Zdrowi Sportowcy. Gościem specjalnym uroczystości był Timothy P. Shriver, prezes Special Olympics. W czasie ceremonii podsumowano 10 lat współpracy Special Olympics i Lions Club International. Podczas uroczystości przewodniczący Fundacji Lions Clubs International, Eberhard Wirfs i Timothy Shriver, przybliżyli szczegóły współpracy.
20 września odbędą się dalsze preeliminacje, mecze w grupach sprawnościowych oraz pierwszy dzień zmagań na kręgielni.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
- Trzecia edycja kalendarza „Portret bez barier" 2025 – Równość, integracja i przełamywanie granic w świecie mody
Dodaj komentarz