Nauczyciel z umiarkowanym stopniem i wyjazd na turnus
Na jakiej podstawie prawnej nauczyciel z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może uzyskać urlop do 21 dni w celu wyjazdu na turnus rehabilitacyjny?
Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 20 ust 1 pkt 1) ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (przepis regulujący płatne zwolnienie od pracy) pracownik o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy (z zachowaniem pełnego prawa do wynagrodzenia) wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku. Art. 20 ust 1 pkt 4) ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych stwierdza iż, minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady udzielania zwolnień od pracy.
Zgodnie z rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U. Nr 100, poz. 927) pracodawca udziela osobie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zwolnienia od pracy na podstawie wniosku lekarza sprawującego opiekę nad tą osobą o skierowanie na turnus rehabilitacyjny. Wniosek lekarza określa rodzaj turnusu i czas jego trwania. Skierowanie na turnus rehabilitacyjny osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przedstawia pracodawcy w takim terminie, który umożliwi zapewnienie normalnego toku pracy w zakładzie. Podstawą wypłaty wynagrodzenia za czas zwolnienia jest przedłożony pracodawcy dokument, który potwierdza pobyt na turnusie, wystawiony przez organizatora turnusu. Powyższe przepisy nie wyłączają nauczycieli z możliwości korzystania z wyjazdu na turnus rehabilitacyjny. Muszą być jednak spełnione przesłanki jak wyżej. Karta Nauczyciela nie reguluje bowiem kwestii turnusów rehabilitacyjnych. Urlop dla poratowania zdrowia (wynikający z zapisów Karty Nauczyciela) przysługuje zaś tylko nauczycielom spełniającym warunki określone art. 73 Karty Nauczyciela.
Inaczej niż w odniesieniu do turnusów rehabilitacyjnych, obostrzenia zawiera natomiast art. 19 ust 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zgodnie z którym urlop dodatkowy, nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.
Niewątpliwie należy stwierdzić, iż stosowanie uprawnień pracowniczych w oświacie wynikających z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - była do tej pory problematyczna i dopiero powoli zaczyna się kształtować w tym zakresie praktyka.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny