Warszawa czeka na olimpijczyków
Już tylko tydzień pozostał do uroczystego otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Największa sportowa impreza w krajowym kalendarzu odbędzie się w dniach 18-23 września. Warszawa i inne miasta goszczące czekają na 1500 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z 56 krajów.
- To ma być pierwsza tego typu impreza na nowym warszawskim stadionie Legii. Dla miasta zaś będzie to przetarcie przed Euro 2012 - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Novotelu wiceprezydent Warszawy, Włodzimierz Paszyński.
Organizatorzy przewidują, że zmagania sportowców w dziewięciu dyscyplinach - lekkoatletyce, tenisie stołowym, piłce nożnej kobiet, koszykówce, tenisie ziemnym, trójboju siłowym, bowlingu, jeździe na wrotkach i badmintonie - obejrzą dziesiątki tysięcy kibiców, wśród których tradycyjnie zobaczymy gwiazdy.
- Zarezerwowałam sobie na igrzyska praktycznie cały tydzień - przekonywała w Novotelu mistrzyni świata w kolarstwie górskim, Maja Włoszczowska, która pełni także rolę ambasadora olimpiad specjalnych. - To naprawdę zadziwiające. Ci sportowcy przygotowują się do swoich występów nie gorzej niż my, zawodowi sportowcy - podkreśliła.
Oprócz Włoszczowskiej na trybunach zobaczymy inne gwiazdy, w tym piłkarzy Johana Cruyffa, Emilio Butragueno, a także - być może - Pelego. Przyjazd do Warszawy odwołali za to David Beckham i Zinedine Zidane.
- Jak się dobrze nie sprzedajesz, nie ma cię w obiegu - mówił na konferencji Bogusław Gałązka, dyrektor komitetu organizacyjnego Europejskich Olimpiad Specjalnych. - Ta grupa sportowców po prostu potrzebuje profesjonalnego wsparcia. Olimpiady specjalne to ostatni "czysty sport" na świecie. Wszędzie indziej jest już zawodowstwo - wyjaśniał ideę ruchu.
Warto także dodać, że ruch Olimpiady Specjalne jest poza Komitetem Olimpijskim jedyną organizacją sportową, która uzyskała pozwolenie na zapalenie ognia olimpijskiego w Grecji. Ogień ten od ubiegłego poniedziałku obiega nasz kontynent, by w środę, 15 września, dotrzeć do Warszawy.
Przesłanie Olimpiad Specjalnych nie dociera w Polsce do wszystkich. Gałązka podkreślał w Novotelu, że komitet organizacyjny miał niemałe problemy ze znalezieniem miast partnerskich, gotowych gościć sportowców - uczestników igrzysk.
- W Grecji, gdzie za rok odbędą się Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, hotele biły się o ten przywilej, bo jest to wielka promocja - zaznaczył.
Ceremonia otwarcia rozpocznie się od wniesienia flagi Olimpiad Specjalnych. Chorążymi będą Irena Szewińska i Maja Włoszczowska. Potem, tak jak na innych igrzyskach, nastąpią zapalenie znicza i defilada reprezentacji. Część artystyczną wyreżyserował Giorgios Styrianou. Będą w niej dominować akcenty muzyki Fryderyka Chopina. Na stadionie ma zagrać orkiestra Adama Sztaby, złożona z 50 muzyków. Wystąpi też grupa taneczna "Opętaniec".
Historia ruchu Olimpiady Specjalne rozpoczęła się w latach 60-tych ubiegłego wieku. Ruch objął swoim zasięgiem 180 państw i trzy miliony sportowców oraz drugie tyle trenerów, działaczy i wolontariuszy.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
- Trzecia edycja kalendarza „Portret bez barier" 2025 – Równość, integracja i przełamywanie granic w świecie mody
Dodaj komentarz