Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

07.12.2018
Autor: Redakcja, fot. sxc.hu (1), Integracja (2), Marta Kuśmierz (3,4,6), A. Świetlik (5)
sześć zdjęć: symbol niepełnosprawności, okładka Lista Mocy z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, dłoń piszaca na kartce, Agata Roczniak, Piotr Pawłowski i Przemysław Sobieszczuk

Żeglarz i wiatr. Piotr Pawłowski. Nagroda Specjalna 2018; Motyl z żelaza. Przemysław Sobieszczuk, Człowiek bez barier 2018; Poruszasz się na wózku? Oby w niedzielę nie rozbolał Cię ząb; Lista Mocy. Wydanie specjalne z okazji 100-lecia niepodległości Polski; Codzienne cuda i światłość w ciemności. Wygraj książkę o życiu podopiecznych hospicjum. Więcej tematów z pierwszego tygodnia grudnia znajdziesz na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Żeglarz i wiatr. Piotr Pawłowski. Nagroda Specjalna 2018

Był człowiekiem o ogromnym potencjale, wielu talentach i charyzmie, przed którą ustępowały przeszkody, z pozoru nie do pokonania. Jednak jako nastolatek tego daru w sobie nie dostrzegał. Planował karierę mechanika samochodowego i jako młody koszykarz miał nadzieję na sukcesy sportowe. Ten plan miał szansę się zrealizować. Życie miało jednak dla niego inny scenariusz.

Motyl z żelaza. Przemysław Sobieszczuk, Człowiek bez barier 2018

O tym, że musi być uważniejszy od innych, przekonał się już w wieku ok. 3 lat. Każdy upadek kończył się rozerwaniem skóry, bólem, pieczeniem i obfitym krwawieniem. Nawet włożenie ubrania czy kąpiel wiązały się z bólem.

Wydarzenia

Poruszasz się na wózku? Oby w niedzielę nie rozbolał Cię ząb

Nasza Czytelniczka, pani Barbara, która porusza się na wózku elektrycznym, nie tak dawno temu z bólem zęba szukała pomocy w Warszawie na ostrym dyżurze stomatologicznym. Ku jej zaskoczeniu okazało się jednak, że trzy punkty wskazane przez NFZ są niedostępne dla osób na wózkach. Zastanawia się, jak to możliwe... Postanowiliśmy poszukać odpowiedzi.

Papież, minister, prezydent... Życzenia na Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

„Jak wiele osób niepełnosprawnych i cierpiących od razu otwiera się na życie, kiedy odkryją, że są kochane. I jak wiele miłości może wypłynąć z serca dzięki terapii uśmiechu!” – napisał na Twitterze papież Franciszek z okazji Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Życzenia za pośrednictwem mediów społecznościowych złożyli też przedstawiciele polskiego rządu i władz samorządowych.

Praca

Praca zgodna z możliwościami i preferencjami. Przyjdź na seminarium CIOP-PIB

„Kompleksowa ocena zdolności do pracy osób z niepełnosprawnością ruchową” – to tytuł dwóch seminariów, organizowanych 8 i 15 stycznia 2019 roku przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB). Udział w seminariach jest bezpłatny.

Nasze działania

Moda na odwagę. Agata Roczniak, Osobowość Internetowa

„Do świata mody wjechałam dzięki wózkowi. Zrobiłam z niego swój atut” – na swoim youtube’owym kanale przekonuje Agata Roczniak. Zachęca tam innych, by poświęcali czas na swój rozwój, dbali o siebie i szukali radości w życiu. To ona otrzymała nagrodę dla Osobowości Internetowej w 16. Konkursie „Człowiek bez barier”.

Lista Mocy. Wydanie specjalne z okazji 100-lecia niepodległości Polski

Konspiratorzy, politycy, malarze... „Lista Mocy. Wydanie specjalne z okazji 100-lecia niepodległości Polski. 100 wybitnych Polek i Polaków z niepełnosprawnością żyjących w latach 1918-2018” jest kolejną edycją zeszłorocznej unikatowej publikacji Integracji, zatytułowanej „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Ciągle w ruchu. Poznaj Andrzeja Łukasika, laureata Nagrody Publiczności

- Niepełnosprawny? Ja? – dziwi się Andrzej Łukasik. – Ja nie czuję się niepełnosprawny. Jestem niskiego wzrostu, nie mogę za dużo chodzić, ale potrafię wszystko i przy sobie, i przy domu, zrobić sam. Znam się na elektronice, sam spawam, dom oporządzam.

Kultura

Codzienne cuda i światłość w ciemności. Wygraj książkę o życiu podopiecznych hospicjum

Czy opiekun dziecka z chorobą rzadką i poważną niepełnosprawnością ma prawo do szczęścia? Czy może być radosny, mieć przyjaciół, jechać na wakacje, chodzić do kina i po prostu cieszyć się życiem? Czy w codziennym zmaganiu z nieuleczalną chorobą jest w ogóle miejsce na choćby radość? O tym przeczytasz w wydanej przez Fundację Hospicyjną książce pt. „Wyjrzeć przez okno”, autorstwa Anny Kulki-Doleckiej.

Sport

ME w strzelectwie: Polacy wicemistrzami Europy

Od srebrnego medalu rozpoczęli udział Polacy w mistrzostwach Europy w Belgradzie w strzelectwie sportowym. Zespół w składzie Szymon Sowiński, Sławomir Okoniewski, Kacper Pierzyński wywalczył drugą lokatę w rywalizacji drużynowej w pistolecie pneumatycznym.

Relacje

Za nami gala Konkursu „Człowiek bez barier 2018” [GALERIA]

16. gala konkursu „Człowiek bez barier” była pierwszą, na której zabrakło jej pomysłodawcy – śp. Piotr Pawłowskiego. Było to wzruszające wydarzenie, podczas którego nagrodzono sześć osób, dla których nie ma barier w myśleniu i działaniu. W szczególny sposób uhonorowano także założyciela Integracji. Obejrzyj galerię zdjęć z tego niezwykłego wydarzenia.

Poznaliśmy Człowieka bez barier 2018! Piotr Pawłowski upamiętniony Nagrodą Specjalną

Zwycięzcą 16. Konkursu „Człowiek bez barier”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, został Przemysław Sobieszczuk. Gala wręczenia nagród odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie 3 grudnia 2018 r., w Światowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Konkurs honorowym patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która zaszczyciła Integrację i laureatów swoją obecnością. Przyznano także cztery wyróżnienia, Nagrodę Publiczności, wybrano też Osobowość Internetową. Jury przyznało pośmiertnie Nagrodę Specjalną Piotrowi Pawłowskiemu, twórcy Konkursu. Został on także uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas