Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wsparcie kierowców. Czy będzie dofinansowanie do zakupu auta?

31.10.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. archiwum Integracji
mężczyzna z niedowładem rąk trzyma dłonie na kierownicy

Wprowadzenie dofinansowania w wysokości 75 proc. kosztów dostosowania lub nabycia samochodu – taki pomysł przedstawili członkowie Zespołu Parlamentarnego ds. Osób Niepełnosprawnych podczas ostatniego posiedzenia zespołu 24 października. Wtedy odbyła się prezentacja projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami.

Ustawa na początku drogi

Projekt ustawy przygotowali senatorowie partii opozycyjnych m.in. Jan Filip Libicki, Jan Rulewski. Chcąc wyjść naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnością, proponują w swoim projekcie ustawy, aby obok obowiązujących zwolnień z opłaty egzaminacyjnej, wprowadzić dodatkowo uprawnienie do uzyskania dofinansowania na zakup lub dostosowanie pojazdu osoby z niepełnosprawnością, poprzez wyposażenie takiego pojazdu w niezbędne oprzyrządowanie. Miałoby ono wynosić 75 procent ceny auta lub dostosowania.

Podczas posiedzenia 24 października w gronie członków zespołu Parlamentarnego ds. Osób Niepełnosprawnych i przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnością rozwinęła się dyskusja nt. kształtu projektowanej ustawy i sposobu finansowanie dopłat do zakupu samochodu i oprzyrządowania.

KOMON już w styczniu

Obecnie Projekt jest na wstępnym etapie i trudno powiedzieć, czy i w jakim kształcie będzie realizowany. Jednak podczas obrad komisji pojawiła się informacja o powstaniu Krajowego Ośrodka Mobilności Osób Niepełnosprawnych (KOMON), zaplanowanego w ramach programu Dostępność Plus. Jest to wspólna inicjatywa Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP), Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom (SPiNKa) i Państwowego Instytutu Motoryzacji (PIMOT). Ma to być docelowo miejsce, w którym w sposób kompleksowy dba się o mobilność osoby z niepełnosprawnością, począwszy od takich spraw, jak zbadanie jej potrzeb i możliwości, po samą naukę jazdy, pomoc w zakupie auta i jego adaptację.

Według zapewnień przedstawicieli SPiNKi KOMON ma powstać już w styczniu 2019 roku.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • carhering wyporzyczalnie aut prowadzi warszawie / jnspekcja transportu drogowego / dla niepelnosprawnych osob
    gosc 2019
    16.03.2019, 22:10
    warszawie uruchomiono wyporzyczalnie aut dla niepelnosprawnych - carhering / jnspekcja transportu drogowego i terz dostosowuja samochody dla osob niepelnosprawnych warszawie ulica kijowska przy dworcu pkp wschodnij warszawie . a najlepiej sprowadzac samochody z francij nowe pojazdy dla osob niepelnosprawnych i niemiec wlasnie auta dla osob niepelnosprawnych w polsce , ja jestem mlodym chlopakiem niepelnosprawnym bedzie samochod sprowadzony z anglij wlasnie przez znajomych z rodziny samochod mpv - mercedes benz V klasa 250 z kierownca po prawej stronie , a nawet dostalem propozycje na scjagniecie auta elektrycznego z niemiec - bmw i 3 s electric wlasnie do polski...
    odpowiedz na komentarz
  • Arek
    Arek
    21.02.2019, 11:39
    Jakiś czas temu myślałem o zakupie auta i pomyślałem może jest dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych. Tak było tylko że tak to było skonstruowane że nie było warto z tego skorzystać. Myślałem o zakupie nowego auta w automacie .I Pani powiedziała mi w ten sposób że musiał bym kupić auto z manualna skrzynia a dopiero wtedy przerobić na automat by skorzystać z tego .przeciez to bez sensu. Po co nowe auto rozgrzebywac jak można fabrycznie nowe kupić z automatem i po prostu dopłacić ta różnicę w cenie .
    odpowiedz na komentarz
  • Co z wnioskami, gdzie i kiedy
    Pawel
    28.01.2019, 22:13
    Czy program juz ruszyl...gdzie gdyby cos skladac wnioski
    odpowiedz na komentarz
  • oby
    Anna
    04.11.2018, 10:53
    Wiem jak to było dawniej, dla faktycznie ledwo przemieszczjących się i biednych "bez pleców" było tylko marzeniem. Jak będzie czas pokaże.
    odpowiedz na komentarz
  • Osoby niewidome
    Marek
    03.11.2018, 15:15
    A co osobami niewidomymi chcącymi przemieszczać się własnym środkiem transportu? Proponuje aby w ramach dodatkowego wyposażenia/oprzyrządowania specjalistycznego opłacać kierowcę,
    odpowiedz na komentarz
  • Rufi
    Rufi
    02.11.2018, 23:25
    Sprawny Dojazd . Warunek otrzymania dofinansowania. Posiadanie grupy . Wysokosc dof zalezna od rodzaju niep ale roznica powinna byc tylko w kwesti wyposazenia dodatkowego np manualna skrzynia a automatyczna lub oprzyrzadowanie
    odpowiedz na komentarz
  • Rafal
    Rufi
    02.11.2018, 23:20
    Przywrocic Sprawny Dojazd. Dofinansowanie nowe auto co 6-8 lat, uzywane co 3-4 lata. Warunek 10-20 % wkladu wlasnego plus 5 lat ac +oc. Auto uzywane maks 3 lata. Dofinansowanie 10 samochodow na powiat co rok 10 samochodow na miasto powyzej np 70 tys mieszk
    odpowiedz na komentarz
  • samochód
    Kinga
    01.11.2018, 18:30
    A co z osobami, które nie mogą uzyskać prawa jazdy, a mieszkają na wsi i potrzebują auta, żeby opiekunowie mogli ich wozić np. na rehabilitację?
    odpowiedz na komentarz
  • Wsparcie kierowców.
    Krzysztof
    01.11.2018, 12:03
    Nawet jeśli będzie wsparcie do zakupu auta dla niepełnosprawnych to będzie obwarowane tyloma warunkami że z tej grupy może 3% ludzi się załapie i to takich którym się nie należy.Następna hipokryzja.Przykładem takiego działania są karty parkingowe.Pierwsza kartę dostałem bezterminowo.Następną po korzystnych zmianach na trzy lata.To samo z grupami inwalidzkimi w ZUS co dwa lata a teraz na stałe przed emeryturą.Natomiast w Starostwie otrzymałem znowu grupę inwalidzką na trzy lata bo chodziło o kartę parkingową.Hipokryzja w całej rozciągłości.Niedługo jedyną sprawa którą będzie można otrzymać w prezencie to eutanazja.Szkoda gadać.
    odpowiedz na komentarz
  • Czesław BANOT
    Czesław Banot
    01.11.2018, 07:26
    Nareszcie dochodzimy do standardów światowych!
    odpowiedz na komentarz
  • Dla kogo ?
    hubert
    31.10.2018, 19:41
    Pewnie będzie tylko dla rencistów z pierwszą grupą na narząd ruchu i oczy . Pozostali zwłaszcza ci ze wsi , gdzie nie ma komunikacji , na hulajnodze mają zaiwaniać do roboty ?.
    odpowiedz na komentarz
  • Samochód
    Marta
    31.10.2018, 19:26
    Czy w ustawie będą uwzględnione WYŁĄCZNIE osoby z niepełnosprawnoścą ruchową ? A co z osobami z innymi rodzajami niepełnosprawności ? Bardzo proszę o pilną odpowiedź.
    odpowiedz na komentarz
  • Nie daj Boże
    Borzoi
    31.10.2018, 18:04
    Dośyć tych organizacji zewnętrznych. Tylko ciągną kasę Pani Anka ma 1000 % racji.
    odpowiedz na komentarz
  • Nie daj Boże
    Anka
    31.10.2018, 16:38
    Ze SPiNKą miałam tylko same problemy, ani mi niepełnosprawnej, ani żadnemu z moich znajomych z niepełnosprawnością ruchową nie pomogli, a nawet wskazali,by o wsparcie zadbać samemu z własnego portfela. Dziwię się, że ta organizacja próbuje wpychać się do tak szacownego projektu. Zapewne niepełnosprawni i tak nie będą mogli skorzystać z prostej przyczyny- stworzą takie przepisy, że wielu zrezygnuje. Najlepszy chyba w udziale będzie sam PFRON i to pod kontrolą bezpośrednia MRPiPS. Tu nie ma potrzeby angażować dla własnego zarobku organizacji z zewnątrz. Z prostej przyczyny- będą chcieli zarobić na niepełnosprawnych.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas