Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Kwieciński: upraszczanie języka urzędowego elementem Dostępności plus

04.10.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
kciuk w górze

Upraszczanie języka urzędowego, które chce propagować resort inwestycji i rozwoju, to element programu Dostępność plus, służącego niepełnosprawnym i seniorom – mówił podczas środowego Forum na rzecz prostego języka „Prosto i kropka” szef MIiR Jerzy Kwieciński.

- Nieprzypadkowo włączamy nasze dzisiejsze działanie w działania programu Dostępność plus (...), ten problem jest ważki dla osób starszych, z niepełnosprawnościami – podkreślał Kwieciński. – Uważamy, że z pełni życia społecznego powinni korzystać wszyscy obywatele naszego kraju – dodał.

Powszechny problem

- Będziemy pracować po to, żebyśmy byli przez mieszkańców naszego kraju lepiej zrozumiani i na tym wszyscy skorzystamy – deklarował.

Jak zaznaczył, ministerstwo ma zamiar zacząć wdrażanie programu upraszczania języka urzędowego „od siebie, od naszego ministerstwa, bo w codziennym życiu posługujemy się bardzo wieloma skomplikowanymi terminami”.

- To problem absolutnie powszechny – ocenił minister Kwieciński.

Dodał, że każdy nie raz miał problem z wypełnieniem formularza urzędowego.

Z kolei pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw, sekretarz stanu w MIiR Andżelika Możdżanowska, podkreślała, że ze względu na brak czasu i ciągły pośpiech odbiorcy potrzebują krótkich zrozumiałych treści. Sekretarz stanu apelowała też o dalszą współpracę w propagowaniu idei prostego języka oraz upraszczania komunikacji w urzędach.

Przystępniejszy język

Podczas Forum na rzecz prostego języka „Prosto i kropka” przedstawiciele administracji rządowej podpisali deklarację współpracy w zakresie używania prostego języka, której głównym założeniem jest mówienie i pisanie tak, aby odbiorcy komunikatów administracji potrafili odczytać i usłyszeć to, co urzędnicy chcą im przekazać. Spotkanie miało także służyć debacie o tworzeniu standardów poprawnej polszczyzny w języku urzędowym, poprawieniu i uproszczeniu komunikatywności oraz doskonaleniu kompetencji językowych urzędników.

- Chcemy zamanifestować, że idea prostego języka jest nam bliska. Chcemy nawiązać dialog między różnymi środowiskami po to, by wysłuchać ich potrzeb i wytyczyć wspólne cele. Temu ma służyć dzisiejsze, uroczyste podpisanie deklaracji współpracy. Wierzę, że będzie ona wyrazem rozpoczęcia wspólnych działań na rzecz upraszczania komunikacji publicznej – zaznaczył Jerzy Kwieciński.

Komentarz

  • My prostym językiem mówimy p minister Rafalskiej że czekamy na sprawiedliwość.
    kasia ewk
    04.10.2018, 16:36
    Cały czas brak jasnej definicji w sprawie działań rządu w sprawie ON i ich opiekunów. Rząd nie chce widzieć ubóstwa tej grupy obywatel ich ciągłego wyklucza nią. Protesty coś zrobiły jednak jest to za mało. My mówimy nie uproszczonym ale zwykłym językiem że nie tylko 500 plus powinno być dumą tego rządu, ale i troska o tę wykluczona grupę opiekunów .Ten temat ciągle odkładany,o tym w mediach nie wolno mówić. Pytam się raz jeszcze czy wykluczona grupa opiekunów, matek EWK nie powinna po 3 latach być zauważona, ich trud ich opieka nad dorosłą osobą niepełnosprawną doceniona poprzez wyrównanie świadczeń opiekunom,.To by mógł być powód do dumy ze nie tylko 500 plus, 300 plus ale i troska o matki opiekunki nie jest rzadowi obojętna. Nie musimy tego mówić uproszczonym językiem. Zwykłe słowa ze o tej grupie rząd pamięta, chce aby wszyscy podopieczni oraz ich opiekunowie mogli żyć na równym poziomie, godnie zaspakajajac swoje potrzeby.Takim językiem mówimy ,jesteśmy, żyjemy i czekamy na stworzenie warunków do godnego życia. Czy ktoś z rządu przemówi prostym językiem ze i my doczekamy się sprawiedliwości zobaczymy.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas