Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Kwieciński: upraszczanie języka urzędowego elementem Dostępności plus

04.10.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
kciuk w górze

Upraszczanie języka urzędowego, które chce propagować resort inwestycji i rozwoju, to element programu Dostępność plus, służącego niepełnosprawnym i seniorom – mówił podczas środowego Forum na rzecz prostego języka „Prosto i kropka” szef MIiR Jerzy Kwieciński.

- Nieprzypadkowo włączamy nasze dzisiejsze działanie w działania programu Dostępność plus (...), ten problem jest ważki dla osób starszych, z niepełnosprawnościami – podkreślał Kwieciński. – Uważamy, że z pełni życia społecznego powinni korzystać wszyscy obywatele naszego kraju – dodał.

Powszechny problem

- Będziemy pracować po to, żebyśmy byli przez mieszkańców naszego kraju lepiej zrozumiani i na tym wszyscy skorzystamy – deklarował.

Jak zaznaczył, ministerstwo ma zamiar zacząć wdrażanie programu upraszczania języka urzędowego „od siebie, od naszego ministerstwa, bo w codziennym życiu posługujemy się bardzo wieloma skomplikowanymi terminami”.

- To problem absolutnie powszechny – ocenił minister Kwieciński.

Dodał, że każdy nie raz miał problem z wypełnieniem formularza urzędowego.

Z kolei pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw, sekretarz stanu w MIiR Andżelika Możdżanowska, podkreślała, że ze względu na brak czasu i ciągły pośpiech odbiorcy potrzebują krótkich zrozumiałych treści. Sekretarz stanu apelowała też o dalszą współpracę w propagowaniu idei prostego języka oraz upraszczania komunikacji w urzędach.

Przystępniejszy język

Podczas Forum na rzecz prostego języka „Prosto i kropka” przedstawiciele administracji rządowej podpisali deklarację współpracy w zakresie używania prostego języka, której głównym założeniem jest mówienie i pisanie tak, aby odbiorcy komunikatów administracji potrafili odczytać i usłyszeć to, co urzędnicy chcą im przekazać. Spotkanie miało także służyć debacie o tworzeniu standardów poprawnej polszczyzny w języku urzędowym, poprawieniu i uproszczeniu komunikatywności oraz doskonaleniu kompetencji językowych urzędników.

- Chcemy zamanifestować, że idea prostego języka jest nam bliska. Chcemy nawiązać dialog między różnymi środowiskami po to, by wysłuchać ich potrzeb i wytyczyć wspólne cele. Temu ma służyć dzisiejsze, uroczyste podpisanie deklaracji współpracy. Wierzę, że będzie ona wyrazem rozpoczęcia wspólnych działań na rzecz upraszczania komunikacji publicznej – zaznaczył Jerzy Kwieciński.

Komentarz

  • upraszczanie
    niepełnosprawna
    04.10.2018, 13:24
    upraszczanie języka, idioci a gdzie pomoc finansowa dla niepełnosprawnych mamy żyć za 720 zł.?milionerów się narobiło przy władzy w ciągu 2-lat to się nazywa pisowski rząd nie?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas