Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nocne „muzeowanie” 2010

14.05.2010
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: inf. własna

To już w ten weekend, polskie muzea, galerie sztuki i inne instytucje kulturalne otworzą swe podwoje dla zwiedzających  o porze nietypowej, bo w nocy z 15 na 16 maja. Odbywającej się już po raz siódmy Nocy Muzeów towarzyszyć będą jak zawsze koncerty, spotkania autorskie, wernisaże, pokazy filmowe i teatralne.

Noc Muzeów organizowana jest co roku w ponad 120 miastach europejskich. Pierwsza tego rodzaju akcja odbyła się w Berlinie w 1997 r. W Polsce, pionierem był Poznań, który do listy organizatorów muzealnych nocy dołączył w 2003r.

Obecnie, Noce Muzeów to jedno z największych przedsięwzięć kulturalno-artystycznych w Europie. Co roku, w każdym państwie włącza się w nie setki muzeów, galerii, instytutów promujących kulturę zaprzyjaźnionych krajów, ale także instytucji publicznych i wyznaniowych, stowarzyszeń działających na rzecz kultury i sztuki oraz klubów muzycznych, restauracji, pubów i kawiarni. Zgodnie z ideą Nocy Muzeów, wejście do muzeów, galerii, na koncerty i inne wydarzenia towarzyszące jest bezpłatne, albo za symboliczne kwoty.   

Wiele miejsc dostępnych jest dla gości – głównie mieszkańców danych miast - tylko przez tę jedyną noc w roku. Wiele imprez towarzyszących przygotowywanych jest jako pokazy premierowe właśnie na to nocne święto sztuki. Poszczególne miasta prześcigają się w przygotowaniu najlepszej, najciekawszej, najbardziej nowatorskiej oferty artystycznej. 

Noc Muzeów trwa tak naprawdę od godzin wieczornych – ok. 18.00 -19.00 do godz. 1.00 – 3.00 w nocy. W tym czasie odwiedzenie wszystkich miejsc jest niemożliwe. Dodatkowo, wiele galerii i muzeów mieści się w obiektach zabytkowych, które tylko w części lub w ogóle nie są dostosowane do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Dlatego, jak co roku podajemy kilka rad jak przygotować się do Nocy Muzeów.

1. Sprawdź, czy twoje miasto dołączyło do  Nocy Muzeów – szczegółowy program imprez i adresy instytucji znajdziesz na stronie internetowej urzędu miasta oraz w serwisach regionalnych – np. www.mmmojemiasto.pl.
2. Z całej oferty wybierz kilka miejsc i imprez, których odwiedzeniem jesteś zainteresowany; 
3. Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością ruchową – sprawdź czy będziesz mógł się swobodnie poruszać po wybranym obiekcie; wiele z instytucji kulturalnych podobne informacje zamieszcza na swoich stronach internetowych; jeśli ich tam nie znajdziesz - zadzwoń do organizatora imprezy lub do danej instytucji; zapytaj na jakie udogodnienia i formy pomocy ze strony pracowników możesz liczyć;
4. Sprawdź na mapie lokalizację wybranych miejsc i ustal kolejność przemieszczania się;
5. Podczas muzealnej nocy, w wielu miastach kursują dodatkowe środki transportu – np. specjalne linie tramwajowe i autobusowe; bywa, że w ramach akcji promocyjnej na ulicach kursują pojazdy zabytkowe, ale zwykle nie są one dostosowane do przewozu osób poruszających się na wózkach;
6. Jeśli będziesz chciał dotrzeć do wybranego miejsca własnym samochodem – sprawdź, czy w tym czasie dany obszar miasta nie jest przypadkiem wyłączony z ruchu pojazdami; ustal, gdzie jest najbliższy parking, na którym będziesz mógł zostawić auto.

* * *

A co będzie się działo w miastach, w których działają Centra Integracji?

Kraków:
Uwaga! Tegoroczna krakowska Noc Muzeów – realizowana pod hasłem „Wielki Kraków 1910 – 2010” - odbędzie się w nocy z piątku na sobotę (z 14 na 15 maja), a wezmą w niej udział 23 instytucje.
 
Jedną z największych atrakcji będzie zwiedzanie podziemi Rynku Głównego i Podziemi. Pod płytą Rynku, gdzie za kilka miesięcy zostanie otwarta podziemna trasa turystyczna dla zwiedzających dostępne będą m.in. pozostałości XVII wiecznego cmentarzyska, dawnych Kramów Bogatych i pomieszczeń tzw. Wielkiej Wagi.

Z kolei Muzeum Historyczne w Krakowie zaprasza m.in. na grę miejską „Rodzinne poszukiwanie średniowiecznego skarbu Krakowa” oraz na nocną grę terenową w Nowej Hucie szlakiem przodowników pracy, a Muzeum PRL-u – na grę symulacyjną, w której uczestnicy wcielą się w rolę obywateli polskich, a ich zadaniem będzie godne utrzymanie siebie i rodziny przez całą dekadę 1979-1989.
Do wstępu do wszystkich placówek upoważniać będzie okolicznościowa moneta o wartości jednego złotego. Uczestnicy Nocy Muzeów, którzy okażą monetę, będą mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej w piątek od godz. 18 do 2 w nocy. Ulicami Krakowa kursować będą także dwie specjalne linie tramwajowe.

Szczegółowe informacje 

Warszawa:
W stołecznej nocy muzeów weźmie udział 158 placówek (w ubiegłym roku – 140), a wśród nich np. Synagoga im. Nożyków, Sejm RP, Giełda Papierów Wartościowych, instytuty kulturalne: Węgier, Czech, Słowacji i Bułgarii, a także po raz pierwszy – Centrum Historii Rodziny – Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (inaczej – Mormoni).

Interesujące programy przygotowały m.in. Polsko – Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Instytut Pamięci Narodowej, Biblioteka Uniwersytecka, Fundacja Sztuki Niegłupiej oraz Muzeum Ordynariatu Polowego. Warto zwrócić uwagę na propozycję Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów i na Noc Muzeów pojechać na rowerze. Z kolei przy ul. Próżnej na małej scenie (nad którą zawiśnie neon) oprócz muzyki, prezentowane będzie kino nieme.

Zdaniem organizatorów dużym powodzeniem cieszyć się będzie zapewne nowo otwarte Muzeum Fryderyka Chopina oraz przedstawienie Teatru Akt, którego tematem będzie twórczość kompozytora (Krakowskie Przedmieście, godz. 20.00).

Nocy Muzeów w stolicy towarzyszyć będzie wiele imprez – ponad 40 koncertów (wielbicieli polskiego jazzu zapraszamy do Łazienek Królewskich, na godz. 22.00, na koncert Stanisława Sojki), 6 przedstawień, gry miejskie i kiermasze wydawnictw muzealnych. Część placówek przygotowała też specjalny program dla dzieci. 

Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas Nocy Muzeów poruszanie się komunikacją miejską – w tym ośmioma muzealnymi liniami autobusowymi i jedną zabytkową linią tramwajową - będzie bezpłatne. Tej nocy, w stolicy odbędzie się największy w Polsce zlot starych autobusów – tzw. ogórków. W kolejkach do muzeów rozdawana będzie za darmo gorąca kawa.

Szczegółowe informacje.

Trójmiasto:
W tegorocznej Nocy Muzeów weźmie udział ponad 40 instytucji kultury z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Pruszcza Gdańskiego i Wejherowa. Stałym wystawom towarzyszyć będą koncerty, happeningi, rekonstrukcje historyczne i konkursy.

Podczas Nocy Muzeów w Trójmieście będzie można zwiedzić m.in.:
- Centralne Muzeum Morskie (w tym: Spichlerze, „Sołdek”, statek „Dar Pomorza” cumujący w Gdyni, Muzeum Wisły w Tczewie,  Muzeum Rybołówstwa w Helu, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich);
- Centrum Hewellianum   (w tym: Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk”),
- Centrum Sztuki Współczesnej „Łażnia”,
- Europejskie Centrum Solidarności,
- Gdańskie galerie: Miejską i Güntera Grassa,
- Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (w tym: Muzeum Bursztynu, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Ratusz Głównego Miasta, Dom Uhagena, Wartownia nr I na Westerplatte),
- Muzeum Narodowe w Gdańsku (w tym m.in. Oddziały Sztuki Nowoczesnej i Dawnej, Gdańska Galeria Fotografii i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie),
- Bałtyckie Bractwo Żeglarzy,
- Galerię Nowy Port Sztuki,
- Kuźnię Wodną Gdańsk Oliwa,
- Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej (w tym: Okręt – Muzeum ORP „Błyskawica”),
- Galeręa „Od czasu do czasu”,
- Muzeum Sopotu,
- Galerię „PRO-ARTE”  - tam wystąpi Piotr Piasecki (Bajzel) – godz. 21.00 – okrzyknięty nadzieją polskiej rockowej sceny alternatywnej, 

Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów będzie Carillon Mobilny "Gdańsk", który w godzinach 21.00- 22.00 wypełni Dług Targ dźwiękiem dzwonów, grając jedyny w swoim rodzaju koncert znanych i lubianych melodii.

Szczegółowe informacje.

Katowice:
W Katowicach oraz w całym Zagłębiu Śląskim, w Nocy Muzeów 2010 weźmie udział kilkanaście muzeów i galerii, m.in.:
- Muzeum Śląskie (zaprasza na nocne zwiedzanie terenu byłej kopalni Katowice oraz koncert Józefa Skrzeka),
- Muzeum w Rondzie Sztuki,
- Muzeum Historii Katowic (zaprasza do sali koncertowej Akademii Muzycznej na koncert z okazji Roku Chopinowskiego),
- Willa Caro w Gliwicach – ekspozycje poświęcone sztuce Japonii,
- Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu (zaprasza na Noc Absurdu),
- Pałac Schoena w Sosnowcu zaprezentuje wystawę prac Zdzisława Beksińskiego,
- Muzeum w Elektrociepłowni Szombierki (zaprasza na Elektronoc 2010).

Szczegółowe informacje.

Zielona Góra:

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze organizuje w tym roku „Włoską Noc w Muzeum”. Impreza rozpocznie się o godz. 17.30, spektaklem plenerowym „Z ziemi włoskiej…” w wykonaniu Teatru Terminus. W ramach „Włoskiej Nocy” odbędą się  też wernisaże wystaw, koncerty muzyczne, warsztaty i pracownie plastyczne dla dzieci i dorosłych, wykłady, konkursy, pokaz gotowania potraw kuchni włoskiej i pokaz mody.

Szczegółowe informacje.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas