Jaka jest definicja opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej?
Opiekuję się moim niepełnosprawnym siostrzeńcem od 12 lat. Moja siostra, a jego mama, nie żyje. Ojciec jego wyprowadził się i założył drugą rodzinę... Siostrzeniec po ukończeniu 18 lat pobiera rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny z GOPS-u. Ma orzeczenie ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Ja nie pobieram żadnego zasiłku z tytułu opieki nad nim, ponieważ pani z GOPS-u mówi, że nie mogę, bo kieruję się uczuciami. Ja nie mogę podjąć żadnej pracy, ponieważ zajmuję się siostrzencem. I moje pytanie: na czym polega definicja opiekuna osoby dorosłej niepełnosprawnej? Czy to sąd ustanawia? I czy ja w ogóle jestem jakimś opiekunem?
Szanowna Pani,
można uznać, iż w Polsce funkcjonuje kilka pojęć opiekuna:
- opiekun prawny – ustanawiany przez sąd dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie,
- opiekun faktyczny – to osoba, która na co dzień sprawuje pieczę nad osobą niepełnosprawną – sam fakt podjęcia opieki powoduje, iż ktoś staje się opiekunem faktycznym.
Natomiast opiekun, który może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy to osoba, która opiekuje się osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, wobec której Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje obowiązek alimentacyjny. Kwestie spełniania przesłanek do uzyskania w/w świadczeń badają pracownicy wydziału świadczeń w gminie. Oczywiście decyzje w przedmiocie świadczeń można zaskarżyć.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik