Współtwórz przepisy regulujące dostępność. MIiR czeka na Wasze propozycje!
W związku z realizacją rządowego programu Dostępność plus, zwiększającą dostępność fizyczną, cyfrową i komunikacyjną w różnych obszarach codziennego życia, rozpoczynamy prace nad koncepcją ustawy o dostępności – informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Propozycje koncepcji przepisów, regulujących dostępność można przesyłać mailowo do ministerstwa.
Ustawa ma być podstawą prawną do działań na rzecz podniesienia standardu życia wszystkim obywatelom Polski poprzez zwiększenie dostępności do różnego rodzaju usług i infrastruktury dla osób starszych, z niepełnosprawnością, rodzin z dziećmi, czy kobiet w ciąży.
Zapisy ustawy trzeba będzie brać pod uwagę np. przy: projektowaniu zagospodarowania przestrzennego, zakupie i remontach środków i infrastruktury transportu miejskiego, finansowaniu usług opieki zdrowotnej, edukacji czy regulowaniu codziennej pracy każdego urzędu.
„Dostępność powinna stać się standardem funkcjonowania we wszystkich tych obszarach, a ustawa ma zapewnić podstawę prawną” – czytamy w komunikacie MIiR.
Głos obywatelski
Resort chce, by w ustawie znalazły się przepisy zmieniające obowiązujące dziś regulacje. Chodzi m.in o prawo o ruchu drogowym, ustawę o systemie oświaty czy ustawę o rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Ustawa o dostępności, jak czytamy w komunikacie, „powinna także definiować proces weryfikacji dostępności”. Oznacza to, że np. każda większa inwestycja musi przejść profesjonalny audyt, który oceni, na ile jest ona dostępna dla wszystkich potencjalnych użytkowników. Dotyczyć to może budynku nowego dworca, urzędu, remontu kościoła czy budowy centrum handlowego.
Resort chce też, aby obywatele mieli możliwość zgłoszenia skargi na brak dostępności, skutkującej obowiązkiem jej wprowadzenia.
Ponieważ ustawa ma dotyczyć szerokiego spektrum życia każdego obywatela, a także obowiązków leżących po stronie zarówno instytucji publicznych, jak i np. przedsiębiorców, MIiR zachęca wszystkich do zgłaszania pomysłów, opinii i propozycji przepisów regulujących dostępność. Można je wysyłać na adres e-mail: dostepnosc.plus@miir.gov.pl. Propozycje można zgłaszać do 5 lipca br. w dowolnej formie (w tym nagrań audio i video).
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
- Ponad jedną piątą populacji Polski stanowią seniorzy. To wyzwanie dla neurologii
- Darmowe konsultacje psychoonkologa w Onkofundacji Alivia dla pacjentów z całej Polski
- Integracja 5/2024 (PDF podstawowy)
- Podpaski dla szkół w całej Polsce. Ruszyła rekrutacja szkół do programu pilotażowego MEN!
Komentarz