Wrocławscy studenci dostosowują mieszkania dla osób z niepełnosprawnością
Trzy miesiące szkoleń z projektowania uniwersalnego mieszkań prawie 40. studentów z wrocławskich uczelni: Akademii Wychowania Fizycznego, Politechniki Wrocławskiej i Akademii Sztuk Pięknych, zwieńczono galą ósmej edycji Wspólnej Inicjatywy Architektonicznej.
Na czym polega Wspólna Inicjatywa Architektoniczna?
Wspólna Inicjatywa Architektoniczna (WIA) to innowacyjny i interdyscyplinarny projekt, którego celem jest usuwanie barier architektonicznych, technicznych i komunikacyjnych dla osób z niepełnosprawnością. WIA organizowana jest od 2008 roku przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej (PWr) oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych. W 2017 roku do projektu włączyła się Terapia Zajęciowa z Akademii Wychowania Fizycznego, która od bieżącego roku także włączyła się w organizację wydarzenia.
Do tegorocznej 8 edycji WIA, oprócz studentów z PWr, zaproszeni zostali również studenci Fizjoterapii z AWF Wrocław oraz Architektury Wnętrz i Wzornictwa z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Łącznie w projekcie z trzech uczelni udział wzięło niemal 40 studentów, którzy dobrali się w interdyscyplinarne zespoły, liczące od 5 do 12 osób. Grupy projektowe objęte były opieką merytoryczną swoich tutorów tj. mgr inż. arch. Natalii Ratajczak-Szponik (PWr), dr Dominiki Zawadzkiej (AWF we Wrocławiu), mgr inż. arch. Agnieszki Marek-Kwocz, mgr inż. arch. Łukasza Daleczko, dr Krzysztofa Kubaska (ASP we Wrocławiu).
Praca w grupach studenckich
Międzyuczelniane zespoły składające się ze studentów różnych profesji wykonały cztery projekty adaptacji miejsc zamieszkania prywatnych inwestorów dla osób: z demencją, stwardnieniem rozsianym, niewidomej i poruszającej się na wózku. Opracowały również koncepcję architektoniczną ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego wraz z domem samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego dla Fundacji „Potrafię Pomóc".
Jak pracowali studenci?
- Przyszli architekci zajmowali się w projekcie wykonywaniem pomiarów, zbieraniem danych technicznych i realizacją projektu,
- Terapeuci przeprowadzali szczegółowy wywiad na podstawie kwestionariusza COPM, ustalali problemy zajęciowe i środowiskowe danej osoby, proponowali drobne adaptacje do mieszkań,
- Fizjoterapeuci określali na podstawie szczegółowych pomiarów i testów stan funkcjonalny pacjenta,
- Architekci wnętrz ustalali plan zagospodarowania budynku, czy adoptowanego miejsca,
- Studenci wzornictwa opracowali zindywidualizowane elementy funkcjonalne w poszczególnych pomieszczeniach.
- Od początku darzyliśmy się wzajemnym szacunkiem i stopniowo rozwiewaliśmy mity krążące wokół naszych kierunków studiów i dzięki lepszemu zrozumieniu naszych kompetencji wiedzieliśmy w jaką stronę powinniśmy ukierunkować nasz projekt – mówi jeden z uczestników.
Wyniki projektu na gali
Po trzech miesiącach szkoleń studentów z zakresu projektowania uniwersalnego oraz intensywnych prac warsztatowych, na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego odbyła się wielka Gala podsumowująca 8. edycję Wspólnej Inicjatywy Architektonicznej. Zaproszeni byli na nią m.in.: Sławomir Piechota - Poseł na Sejm RP, Bartłomiej Skrzyński – Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnością czy Marek Wysocki – tegoroczny Lider Dostępności.
Podczas Gali przedstawione zostały efekty działań projektowych. Każda z grup prezentowała swoje poczynania, od momentu pierwszego spotkania z klientem, przez inwentaryzacje, po ostateczny projekt adaptacji mieszkania/obiektu. Oprócz prezentacji i prac multimedialnych efekty działań interdyscyplinarnych zespołów można było oglądać na towarzyszącej Gali wystawie.
Studenci przekazali swoim inwestorom pełną dokumentację projektową wraz z kosztorysem wykonania adaptacji, która stanowi podstawę do ubiegania się o środki PFRON na dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się. Oprócz tego firma Geberit i Lehnen wręczyła jednemu z inwestorów sprzęt do wyposażenia łazienki zgodnie z projektem wykonanym prze uczestników Wspólnej Inicjatywy Architektonicznej.
Tegoroczne edycja projektu WIA, po raz kolejny pokazała konieczność organizowania tego rodzaju przedsięwzięć, szczególnie w formie współpracy i interdyscyplinarności różnych środowisk społecznych i naukowych.
Komentarze
-
Korekta
22.06.2018, 21:52Terapeuci zajęciowi a nie fizjoterapeuci. To inne obszary pracy.odpowiedz na komentarz -
Czy tylko Wrocław, a Legnica? Jest dostosowana?
20.06.2018, 19:51Osoba na wózku w Legnicy praktycznie jest w 60 % uwiązana w domu. Brak mieszkań dostosowanych, jeśli już są w nowym budownictwie to tak drogie, że nie ma siły na uzyskanie, bo czynsze są nie na nasze kieszenie. Komunikacja miejska? Dużo do zrobienia, wózkowicz nie da sobie rady dojechać do autobusu. Jest jakiś tam bus w MPK, ale zarezerwować sobie tę usługę?Graniczy z cudem- uznaniowość kierowców górą, instytucji asystenta funkcjonalnego nie znajdziesz w okolicy. Owszem jest chwalipięctwo UM jako to oni pomagają niepełnosprawnym, pytam którym? Puki co o mieszkaniach ZAPOMNIJ, bo miasto nie jest zainteresowane pomocą w tym zakresie, nie zależy im.odpowiedz na komentarz -
Dzień dobry Szanowni Państwo bardzo mnie ucieszył i zainteresował powyższy tekst. Jestem osobą mocno niedowidzącą, mieszkam sama i zastanawiam sie jak mogłabym uczynic moje zycie lepszym, lżejszym i co mogłabym zmienić w moim mieszkaniu aby było bardziej dla mnie dostosowane. Batrdzo chętnie omówiłabym to z kimś ale do tej pory nie znalazłam nikogo. Czy moglibyście Państwo udostepnić jakies namiary kontaktowe na tą grupę studentó? Będę wdzięczna i zobowiązana. z poważaniem Iwona Załeckaodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Brokatowa rewolucja
- Zaproszenie dla pracowników służby zdrowia na warsztaty dotyczące dostępności i komunikacji z niepełnosprawnym pacjentem
- Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
- Ponad jedną piątą populacji Polski stanowią seniorzy. To wyzwanie dla neurologii
- Darmowe konsultacje psychoonkologa w Onkofundacji Alivia dla pacjentów z całej Polski
Dodaj komentarz