Wrocławscy studenci dostosowują mieszkania dla osób z niepełnosprawnością
Trzy miesiące szkoleń z projektowania uniwersalnego mieszkań prawie 40. studentów z wrocławskich uczelni: Akademii Wychowania Fizycznego, Politechniki Wrocławskiej i Akademii Sztuk Pięknych, zwieńczono galą ósmej edycji Wspólnej Inicjatywy Architektonicznej.
Na czym polega Wspólna Inicjatywa Architektoniczna?
Wspólna Inicjatywa Architektoniczna (WIA) to innowacyjny i interdyscyplinarny projekt, którego celem jest usuwanie barier architektonicznych, technicznych i komunikacyjnych dla osób z niepełnosprawnością. WIA organizowana jest od 2008 roku przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej (PWr) oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych. W 2017 roku do projektu włączyła się Terapia Zajęciowa z Akademii Wychowania Fizycznego, która od bieżącego roku także włączyła się w organizację wydarzenia.
Do tegorocznej 8 edycji WIA, oprócz studentów z PWr, zaproszeni zostali również studenci Fizjoterapii z AWF Wrocław oraz Architektury Wnętrz i Wzornictwa z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Łącznie w projekcie z trzech uczelni udział wzięło niemal 40 studentów, którzy dobrali się w interdyscyplinarne zespoły, liczące od 5 do 12 osób. Grupy projektowe objęte były opieką merytoryczną swoich tutorów tj. mgr inż. arch. Natalii Ratajczak-Szponik (PWr), dr Dominiki Zawadzkiej (AWF we Wrocławiu), mgr inż. arch. Agnieszki Marek-Kwocz, mgr inż. arch. Łukasza Daleczko, dr Krzysztofa Kubaska (ASP we Wrocławiu).
Praca w grupach studenckich
Międzyuczelniane zespoły składające się ze studentów różnych profesji wykonały cztery projekty adaptacji miejsc zamieszkania prywatnych inwestorów dla osób: z demencją, stwardnieniem rozsianym, niewidomej i poruszającej się na wózku. Opracowały również koncepcję architektoniczną ośrodka rehabilitacyjno-edukacyjnego wraz z domem samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego dla Fundacji „Potrafię Pomóc".
Jak pracowali studenci?
- Przyszli architekci zajmowali się w projekcie wykonywaniem pomiarów, zbieraniem danych technicznych i realizacją projektu,
- Terapeuci przeprowadzali szczegółowy wywiad na podstawie kwestionariusza COPM, ustalali problemy zajęciowe i środowiskowe danej osoby, proponowali drobne adaptacje do mieszkań,
- Fizjoterapeuci określali na podstawie szczegółowych pomiarów i testów stan funkcjonalny pacjenta,
- Architekci wnętrz ustalali plan zagospodarowania budynku, czy adoptowanego miejsca,
- Studenci wzornictwa opracowali zindywidualizowane elementy funkcjonalne w poszczególnych pomieszczeniach.
- Od początku darzyliśmy się wzajemnym szacunkiem i stopniowo rozwiewaliśmy mity krążące wokół naszych kierunków studiów i dzięki lepszemu zrozumieniu naszych kompetencji wiedzieliśmy w jaką stronę powinniśmy ukierunkować nasz projekt – mówi jeden z uczestników.
Wyniki projektu na gali
Po trzech miesiącach szkoleń studentów z zakresu projektowania uniwersalnego oraz intensywnych prac warsztatowych, na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego odbyła się wielka Gala podsumowująca 8. edycję Wspólnej Inicjatywy Architektonicznej. Zaproszeni byli na nią m.in.: Sławomir Piechota - Poseł na Sejm RP, Bartłomiej Skrzyński – Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnością czy Marek Wysocki – tegoroczny Lider Dostępności.
Podczas Gali przedstawione zostały efekty działań projektowych. Każda z grup prezentowała swoje poczynania, od momentu pierwszego spotkania z klientem, przez inwentaryzacje, po ostateczny projekt adaptacji mieszkania/obiektu. Oprócz prezentacji i prac multimedialnych efekty działań interdyscyplinarnych zespołów można było oglądać na towarzyszącej Gali wystawie.
Studenci przekazali swoim inwestorom pełną dokumentację projektową wraz z kosztorysem wykonania adaptacji, która stanowi podstawę do ubiegania się o środki PFRON na dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się. Oprócz tego firma Geberit i Lehnen wręczyła jednemu z inwestorów sprzęt do wyposażenia łazienki zgodnie z projektem wykonanym prze uczestników Wspólnej Inicjatywy Architektonicznej.
Tegoroczne edycja projektu WIA, po raz kolejny pokazała konieczność organizowania tego rodzaju przedsięwzięć, szczególnie w formie współpracy i interdyscyplinarności różnych środowisk społecznych i naukowych.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Zaproszenie dla pracowników służby zdrowia na warsztaty dotyczące dostępności i komunikacji z niepełnosprawnym pacjentem
- Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
- Ponad jedną piątą populacji Polski stanowią seniorzy. To wyzwanie dla neurologii
- Darmowe konsultacje psychoonkologa w Onkofundacji Alivia dla pacjentów z całej Polski
- Integracja 5/2024 (PDF podstawowy)
Komentarz