Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jakie są szwedzkie rozwiązania systemowe dla osób z niepełnosprawnością? O tym dowiesz się na tej debacie

06.06.2018
Autor: inf. pras.
Dwa portrety przedstawiające osoby z niepełnosprawnością na wystawie pod pałacem Kultury i Nauki w Warszawie

W czwartek, 7 czerwca o godz. 18 w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) odbędzie się debata dot. systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością w Polsce i rozwiązaniach w tym zakresie stosowanych w Szwecji. W seminarium wezmą udział eksperci i przedstawiciele środowisk osób z niepełnosprawnościami. Wstęp bezpłatny.

Zobacz, kto wystąpi podczas debaty

Przed debatą historie o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie i spełnianiu się w roli rodzica, artysty, sportsmenki, działacza społecznego opowiedzą: Paweł Księżak, poeta, grafik i fotograf, Izabela Sopalska, rugbystka i prezeska fundacji „Kulawa Warszawa” i Paweł Wdówik, kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego, ojciec czwórki dzieci.

Głos zabiorą także eksperci oraz osoby związane ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością nt. kompleksowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami w Polsce oraz szwedzkich doświadczeń, praktyk i rozwiązań, których wdrożenie jest ważne z punktu widzenia ukształtowania spójnej i efektywnej polityki państwa wobec niepełnosprawności.

Zaproszenie do rozmowy przyjęli: dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka - psycholożka, Piotr Todys - prezes Zarządu Fundacji TUS, Aneta Bilnicka - Strefa Wenus z Milo, dr Rafał Bakalarczyk - badacz polityki społecznej, działacz społeczny, członek redakcji pisma „Polityka Senioralna”, ekspert Norden Centrum, Donata Kończyk - Pełnomocnik Prezydenta m.st Warszawy ds. dostępności. Wieczór poprowadzi Jakub Janiszewski, dziennikarz Radia Tok FM.

Dodatkowo w trakcie seminarium zostanie także zaprezentowana wystawa „Wzornictwo bez barier”, na której zaprezentowane zostaną przedmioty zaspokajające określone potrzeby – produkty ułatwiające opiekunom współpracę i świadczenie pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Zaprojektowano je tak, by były proste w użyciu. Narzędzia te powinny być dostępne i udoskonalane w każdym społeczeństwie, które pragnie zapewniać godne życie wszystkim obywatelom.

Podczas spotkania organizatorzy (Ambasada Szwecji, miasto st. Warszawa, Instytut Spraw Publicznych oraz Fundacja TUS) zapewniają pętlę indukcyjną i tłumacza języka migowego.

Wystawa Polaków i Szwedów

Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotografii 28. osób z niepełnosprawnościami z Polski i Szwecji pt. „Niepełno/sprawność – pełna/dostępność”, którą można do 8 czerwca oglądać na placu przed salą Kisielewskiego w Pałacu Kultury i Nauki. Natomiast od 8 czerwca fotografie będzie można zobaczyć przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w Warszawie.

Wystawa to zaledwie migawki ukazujące konkretny moment osób z niepełnosprawnością w Szwecji i w Polsce – różni ich płeć, wiek, zawód, zainteresowania. Łączy między innymi to, że nie chcą być postrzegani jako „superbohaterowie”, którym „udało się pomimo ograniczeń”. Są bohaterami swoich opowieści, po prostu. I dlatego najlepiej owo „pomimo” w ogóle wykreślić. To pierwsza bariera, którą trzeba zburzyć. Wymazać z głowy wyobrażenia o tym, z czym kojarzy się niepełnosprawność, odrzucić stereotypy i lęki. Gotowi? Jeśli tak – czas poznać: Arkadiusza, prawnika, Izabelę i Dominika, rugbistów, Arka – małego podróżnika. Katarzynę, tłumaczkę. Beatę, matkę Zbyszka. Alana, księgowego. Jacka. Natalię. Grzegorza. Michała. Marlenę. Filipa. Agatę. Oraz Kennetha. Sahar. Bengta. Lovisę. Mårtena. Annę Karin. Johniego. Norę. Aluspaha. Laurentsia. Niklasa. Sarę. Birgittę. Conny’ego. Teksty do polskiej części wystawy napisała Magdalena Kicińska, laureatka m.in. Grand Press, autorami zdjęć są: Maciej Moskwa i Markus Marcetic. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • CO ZROBLI RZĄD i KOLESIE PiS koplet NIC ZAPOMNIEL CZESCI SPOŁECZESTWA ?
    inwalida 1 grupy glodnny
    06.06.2018, 22:52
    PADALY UST RZADu RZADNEJ POMOCY GDZIE OPIEKA OP WYLEWIE KRWI DO MOZGU CUKRZYCA TYP.2 paNIE POWINLY PODAC DO DYMISJI CO WIELE OBIECYWANO ZŁOTE CZASY ZAPOMNIELI DODAC GLODU iNEDZY DLACZEGO RZĄD PRZEZ 40dni strajku sejmnie popychali niepelnosprawnych ich matki butnawładza co mediatora brak rozwozanie dymisja RZĄDu PIS KONIEC OSZUSTAMI JAK WSZYSKO GORE MASLO SERY , wedjuiny owoc przejazdy zadnych wczasow lub sanatorium sedzenie domu paczenie sciany jest wielka dyskminacja co marszalek sejmu i senatu co zrobili NIC DO LUDZI POSZKODOWANYCH PRZEZ LOS ZABRAC DIETY i PESJE POSŁA i SENATOROM o 30-50% WSZYSKICH POBORÓW CO KLAMALI JAK SLUBOWALI NA BOBA TYLKO DIABLA POLSKA ZAJMUJE OSTATNIE MIEJCE CALEJ UNNI/
    odpowiedz na komentarz
  • o jej
    Adaś
    06.06.2018, 21:44
    Szwecja to bogaty kraj ....niestety nasza ojczyzna jest biedna ,w każdym calu w zarobkach emeryturach .rentach...
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas