Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO o zawieszeniu protestu i kontynuacji walki nt. niezależnego życia

29.05.2018
Autor: RPO, fot. archiwum RPO
Źródło: rpo.gov.pl
Twarz Adama Bodnara

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar oraz Zastępczyni RPO ds. Równego Traktowania dr Sylwia Spurek wydali oświadczenie w związku z zawieszeniem protestu osób z niepełnosprawnościami, opublikowane na stronie internetowej rzecznika. Treść komunikatu możesz przeczytać poniżej.

„27 maja 2018 r. zawieszony został protest osób z niepełnosprawnościami i członków ich rodzin w Sejmie. Protest ten sprawił, że problem niewystarczającego wsparcia osób z niepełnosprawnościami stał się wreszcie jednym z priorytetów rządu. Umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami prowadzenia niezależnego życia jest już nie tylko wyzwaniem dla osób z niepełnosprawnościami i ich najbliższych, ale dla każdego z nas.

To dzięki osobom protestującym w Sejmie niepełnosprawność zyskała twarz konkretnych osób, które na co dzień pozbawione są elementarnego wsparcia. Dzięki nim społeczeństwo zrozumiało wiele z problemów, z którymi na co dzień zmagają się rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Znosząc niekiedy niezwykle uciążliwe ograniczenia związane z przebywaniem w budynku Sejmu czy trudną do uzasadnienia interwencję funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, protestujący udowodnili, że osoby z niepełnosprawnościami nie są „niezdolne”, nie są „niesamodzielne” – osoby z niepełnosprawnościami są sprawcze, zdeterminowane, świadome swoich praw oraz godności.

Wiele osób wyraziło solidarność z osobami protestującymi w Sejmie. Głośne i dobitne żądanie umożliwienia osobom z niepełnosprawnościami i członkom ich rodzin godnego życia wywołały niestety również lawinę wypowiedzi poniżających, pogardliwych, a nawet nienawistnych. Ogromny sprzeciw budzą w szczególności tego rodzaju wypowiedzi osób pełniących funkcje publiczne czy przedstawicieli rządu.

W związku z zawieszeniem protestu osób z niepełnosprawnościami i członków ich rodzin w Sejmie RP należy ponowić apel o przyjęcie kompleksowych rozwiązań w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Prace nad systemem wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami powinny się rozpocząć niezwłocznie i odbywać z udziałem wszystkich środowisk osób z niepełnosprawnościami oraz organizacji je reprezentujących. Ich podstawą powinna być Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, zgodnie z którą każdej osobie z niepełnosprawnością należy zapewnić warunki do prowadzenia jak najbardziej jest to możliwe niezależnego życia i uczestnictwa w życiu społecznym. Najbliższe trzy miesiące powinny być czasem wytężonej pracy, zważywszy na fakt odbywającego się we wrześniu 2018 r. w Genewie przeglądu wykonania zobowiązań Polski na podstawie powyższej Konwencji.

Rzecznik Praw Obywatelskich nadal będzie zabiegał o nowy system orzekania o niepełnosprawności, deinstytucjonalizację, edukację włączającą, wsparcie osób z niepełnosprawnościami w życiu codziennym, zawodowym, w zakresie ochrony zdrowia oraz mieszkalnictwa.

Niezłomna postawa osób protestujących powinna przypominać wszystkim środowiskom politycznym o konieczności podejmowania długoterminowych, systematycznych i konsekwentnych działań na rzecz poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Dzięki temu istnieje nadzieja, że za kilka lat doprowadzimy w Polsce do faktycznej realizacji prawa do niezależnego życia dla każdej osoby z niepełnosprawnością - niezależnie od tego czy mieszka ona na wsi, w małej miejscowości czy w dużym mieście.”

Komentarz

  • ciagle nie zrobiono porządku
    niepełnosprawna
    05.06.2018, 10:48
    Niepełnosprawni socjalni, a takimi są bohaterzy tego wydarzenia dostali już bardzo dużo, ale taki ich urok że są samolubni. W czym rzecz, już tłumaczę, doprowadzono do skandalicznej sytuacji podział na niepełnosprawnych co szczęście mieli zachorować przed 18r.ż i to oni i ich rodzice dostają od państwa bez żadnych pytań duże pieniądze(wszystko razem z różnymi dodatkami z tego tytułu), a obok są niepełnosprawni z zachorowaniem po 26r.ż(inna ustawa) i niepełnosprawni po 30r.ż - jeszcze inna ustawa. Ci ostatni mają najgorzej, bywa że będąc tak młodymi nie zdążyli uskładać do ZUS wymaganych okresów składkowych/nieskładkowych i renty wcale nie otrzymają lub groszowe pieniądze z tak krótkiego okresu pracy. O tym się nie mówi nie pisze nie dyskutuje = a to równa się przepaści biedzie i pogarszającej sytuacji takich niepełnosprawnych. Rząd teraz pod pręgierzem nacisku zadbał TYLKO!!! o rencistów socjalnych zapominając o pozostałych niepełnosprawnych. Doprowadzili do pogłębienia już obecnego niekonstytucyjnego podziału na grupy niepełnosprawnych i nierówne ich traktowanie. Bywa że niepełnosprawny socjalny jest zdrowszy i dostaje rentę socjalną (a rodzina pełen pakiet ulg dodatków itp) , jest zdrowszy od tego z nazwą "uzbieraj w ZUS-ie", od tej osoby co ukończyła 26 lat życia , a jak nieuzbierasz co do dnia to masz żyć bez renty za 153zł zasiłku pielęgnacyjnego. Demokracja tak uczyniła, że krzywdzi się ciągle słabszych

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas