Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie na komputer. Czy dla wszystkich?

29.05.2018
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
dziewczyna siedzi przed laptopem

Napisał do nas rozżalony Czytelnik, który nie może dostać dofinansowania na komputer, gdyż nie mieści się w założeniach programu „Aktywny samorząd”, w ramach którego można otrzymać środki na ten cel. Poddaje on w wątpliwość sztywne ramy programu, które nie uwzględniają wszystkich przypadkach.

„Jestem osobą widzącą, siedzę w domu, bo nie mogę się poruszać, każdy wyjazd samochodem z kimś do lekarza to koszmar, bo każde drgnięcie sprawia mi ból. Mogę dostać dofinansowanie  na wózek elektryczny, ale co mi z tego przyjdzie, skoro i tak nim nigdzie nie pojadę, bo jak wspomniałem, każde drgnięcie to ból. Mam sprawny umysł i ręce, dofinansowanie na komputer byłoby dla mnie idealne, ale jestem osobą widzącą. Siedzę w domu oparty na poduszkach i jedynym oknem na świat jest stary komputer i TV” – tak Czytelnik opisuje swoją sytuację.

Do kogo jest adresowany program?

Biuro Prasowe PFRON przyznaje, że faktycznie nasz Czytelnik nie jest adresatem pomocy w Obszarze B Zadanie nr 1 pilotażowego programu „Aktywny samorząd”. Przewidziano tam dofinansowanie do sprzętu elektronicznego, w tym komputerowego, dla osób ze schorzeniami stwarzającymi największe problemy w dostępie do informacji. Warunki jakie trzeba spełniać to znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności (wydawane do 16 r. ż.); wiek do 18 lat lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie; dysfunkcja obu kończyn górnych lub narządu wzroku.

„Program jest adresowany do osób niewidomych lub bardzo słabowidzących albo z dysfunkcją obu rąk, które wymagają największych nakładów, by zlikwidować występujące bariery w komunikowaniu się i uzyskiwaniu informacji. Program nie przewiduje zmiany ram dofinansowania w wyjątkowych sytuacjach. Warunki uczestnictwa w programie zostały zatwierdzone przez Radę Nadzorczą Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i tylko Rada Nadzorcza posiada kompetencje do ich zmiany” – informuje nas biuro prasowe PFRON.

Jednocześnie zaznacza, że pozostałe osoby z niepełnosprawnością doświadczające trudności w związku z barierami w komunikowaniu się, mogą uzyskać pomoc ze środków PFRON, m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu komputerowego – na podstawie art. 35 a ustawy o rehabilitacji.

„Zgodnie z ustawowym podziałem kompetencji zadania, na które samorząd powiatowy przeznacza środki PFRON, określa rada powiatu w formie uchwały. Dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego jest możliwe, jeśli zakup ten umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem oraz, jeżeli zakup ten jest uzasadniony potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Maksymalna wysokość dofinansowania likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych wynosi do 95 proc. kosztów zakupu, jednak nie więcej niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia (aktualnie ok. 63.833 zł). Decyzję w sprawie podejmuje samorząd powiatowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Jednostką realizującą zadanie jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie” – czytamy w przesłanej nam przez PFRON informacji.

Weryfikacja. Jedno z rozwiązań

Trzeba także pamiętać, że od 2014 r. nie można uzyskać dofinansowania na wózek elektryczny w ramach Obszaru C Zadanie nr 1 pilotażowego programu „Aktywny samorząd”, gdyż – jak przypomina biuro prasowe PFRON – pomoc na ten cel jest udzielana przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz samorząd powiatowy w ramach zadania finansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Nasz Czytelnik zastanawia się, czy nie przyszedł czas na weryfikację, na co komu przyznać dofinansowanie.

„Powinna być jakaś komisja, gdzie osoba z niepełnosprawnością mogłaby przedłożyć wniosek o dofinansowanie niezbędnych dla niej rzeczy, która by to zweryfikowała i odpowiednio rozpatrzyła” – dodaje.

Jaka jest Wasza opinia na  ten temat? Piszcie w komentarzach pod artykułem.

Komentarz

  • Okulary
    AJW
    29.05.2018, 15:50
    „Powinna być jakaś komisja, gdzie osoba z niepełnosprawnością mogłaby przedłożyć wniosek o dofinansowanie niezbędnych dla niej rzeczy, która by to zweryfikowała i odpowiednio rozpatrzyła” - ZGADZAM SIĘ. Jestem osobą słabowidzącą. Koszt wykonania moich okularów to co najmniej 1500 zł (taki jest koszt szkieł), gdybym chciała progresywne - 3-4 tysiące. Tymczasem dofinansowanie z NFZ - 70 zł. Nie ma instytucji, która dofinansuje mi okulary - niezbędną dla mnie rzecz, tak jak dla innych np. wózek inwalidzki. Zaswoje okulary muszę sama płacić.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas