Odwołałam się od decyzji orzecznika. Co jeszcze mogę zrobić?
Od [do wiad. red.] roku dostałam stopień znaczny i co za tym idzie 153 zł zasiłek pielęgnacyjny. Po zachorowaniu na nowotwór in situ piersi prawej, G3, w opisie badaniu genet. nie wyklucza inwazji, małe marginesy bezpieczeństwa, w [do wiad. red.] radioterapia, w [do wiad. red.] usunięcie przydatków i mięśniak macicy, wskazania genetyka /bez cech zlosliwych/, w [do wiad. red.] guz pęcherza, bez cech złośliwych /brodawczak/, w marcu [do wiad. red.] cystoskopia, w tym czasie co rok komisja i przez 3 lata dostawałam kolejne znaczne stopnie niepełnosprawności, a teraz po dodatkowych dwóch operacjach w marcu 2018 roku pan doktor zabrał mi ten stopień i dał umiarkowany na 2 lata. Pan doktor pytał się o rzeczy, że wynikało, że w ogóle się nie zna, bo pytał się, czy dostałam hormony po usunięciu przydatków /63 lata, po menopauzie hormony/ albo o zdjęcia kręgosłupa sprzed 15 lat, napisałam odwołanie, co mam zrobić, co tam złożyć? Mam [do wiad. red.] zł emerytury i mieszkam sama, w ogóle był nie przygotowany do komisji, było to widać.
Szanowna Pani,
do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osoby:
- niezdolne do pracy i wymagające stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych, w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji;
- zdolne do pracy w warunkach pracy chronionej i wymagające stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych, w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Dobrze, że skorzystała Pani z procedury odwoławczej. Odpowiadając na Pani pytanie: „co ma Pani jeszcze złożyć w związku z odwołaniem?”, informuję, że powinna Pani, mając na uwadze to, co napisałem powyżej, tak opisać swoją sytuację zdrowotną i funkcjonowanie oraz tak powołać na te okoliczności dokumentację medyczną, aby wynikało z Pani odwołania i dowodów do niego załączonych (dokumentów medycznych), że spełnia Pani warunki przyznania stopnia znacznego. Pismo powyższe można złożyć obecnie jako uzupełnienie złożonego już odwołania. Trzeba bardzo konkretnie i rzeczowo przedstawić swoje stanowisko organowi odwoławczemu.
Zachęcam do skorzystania ze strony Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (Instytucje Orzekające – procedury orzekania, tryb i zasady).
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny