Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Rafalska: chwila może spowodować, że stajemy się osobą niepełnosprawną

11.05.2018
Autor: PAP, fot. T. Przybyszewski
Minister Elżbieta Rafalska przy mównicy mówi do mikrofonu

Chwila może spowodować, że ze zdrowego człowieka stajemy się osobą niepełnosprawną; w każdej sytuacji możemy walczyć o swoje pasje, tylko trzeba starać się pokonać ograniczenia – powiedziała w piątek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podczas inauguracji Dnia Osób z Niepełnosprawnością.

Elżbieta Rafalska podkreśliła, że konferencja w siedzibie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Warszawie jest odpowiedzią na potrzebę systemowego rozwiązywania problemów osób z niepełnosprawnością, do których – jak mówiła – zalicza się m.in. problem aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością i szans, jakie tworzą dzisiaj nowe formy pracy i nowe technologie, a także problemy związane z zabezpieczaniem warunków do środowiskowego funkcjonowania i zagwarantowania poprawienia dostępu do mieszkalnictwa chronionego, wspomaganiowego oraz treningowego.

- Mówimy o niepełnosprawności, która czasami powstaje od urodzenia, ale każdy z nas zadaje sobie pytanie, że ułamek sekundy, chwila może spowodować, że ze zdrowego człowieka stajemy się osobą niepełnosprawną, albo z aktywnie funkcjonującej osoby możemy stać się osobą niesamodzielną. I co zrobić, żeby w tych sytuacjach albo oddalić te zagrożenia, jeżeli mamy na nie wpływ, a jeżeli one już zaistniały, żeby funkcjonować na takim poziomie, który pozwoli nam być aktywnym zawodowo, jeżeli jest to możliwe, który pozwoli nam być zintegrowaną osobą, niewykluczoną – powiedziała minister Rafalska podkreślając, że „dostępność ciągle jest bardzo zróżnicowana również terytorialnie”.

Potrzeba ujednolicenia orzecznictwa

Szefowa resortu zaznaczyła, że w trakcie konferencji będzie mowa o rozwiązaniach, które „pozwolą określić zdolność i możliwość do funkcjonowania, realizacji swoich pasji, zainteresowań, albo wykonywania zawodu”.

- W każdej sytuacji życiowej możemy walczyć o sukces i możemy realizować swoje pragnienia i swoje pasje. Tylko też musimy pamiętać o tym, żeby, jeżeli to jest możliwe i jeżeli te ograniczenia nie są też naszymi wewnętrznymi ograniczeniami tylko zewnętrznymi, starać się te wszystkie ograniczenia pokonać – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Jako przykłady takich rozwiązań wymieniła m.in. program Dostępność Plus. Mówiła też o potrzebie ujednolicenia systemu orzecznictwa, które „bardzo mocno ciąży i nie służy wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań, które są adresowane wprost do grup, którym należna jest bardzo zindywidualizowana pomoc”.

Komentarz

  • praca
    Ada
    12.05.2018, 00:57
    Nie każdy niepełnosprawny Pani minister, może pracować, nie każdemu niepełnosprawnemu stan zdrowia na pracę pozwala, gdyż często do niepełnosprawności dochodzą inne schorzenia, które wynikają przed wszystkim właśnie z braku rehabilitacji (brak ruchu, ciągła pozycja siedzącą na przemian z leżącą), i nie tylko, gdyż wraz z wiekiem pojawiają się też + inne choroby, co całkowicie uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek pracy. Nie rozumimiem toku myślenia tego rządu.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas