Prawnik radzi: wystąpienie do sądu
Mieszkam w małej miejscowości i jestem niepełnosprawna od urodzenia. Mam orzeczenie na stałe ze stopniem umiarkowanym i symbolem R – narządy ruchu. Miałam wydaną na stałe kartę parkingową. Gdy weszły przepisy o zmianie kart parkingowych, stawałam dwukrotnie w 2014 r. i w 2017 r. na komisji i za każdym razem dostawałam odmowę przyznania karty. dwa razy się odwoływałam, bez efektów. pracuję zawodowo, rehabilituję się i korzystam z wielu programów dla osób niepełnosprawnych, w tym na zakup auta w 2009 r., które mam do dzisiaj. Czy w takiej sytuacji mogę składać sprawę do sądu?
Anna K. z woj. podlaskiego
Odpowiada Anita Siemaszko, prawniczka Integracji:
Należy podkreślić, że uprawnienie do karty parkingowej jest ściśle związane z posiadaniem określonego orzeczenia. W myśl art. 6 ust. 2 Ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 23 października 2013 r. (Dz.U. 2013, poz. 1446) od 1 lipca 2014 r. kartę parkingową może otrzymać:
- osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
- osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna),
- osoba do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się.
Warunkiem sine qua non jest posiadanie ważnego orzeczenia wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności i zawierającego wskazanie o spełnieniu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej na podstawie przepisów dotychczasowych – kartę parkingową wydaje się na podstawie tego orzeczenia.
W przypadku niespełnienia warunków do otrzymania karty parkingowej, przewodniczący zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku spełniającego wymogi formalne, informuje pisemnie osobę z niepełnosprawnością o odmowie przyznania karty wraz z uzasadnieniem. Taka sytuacja nastąpi wyłącznie wtedy, gdy ktoś złoży wniosek o wydanie karty, nie mając odpowiedniego orzeczenia.
Uwaga! Od informacji o odmowie przyznania karty nie przysługuje odwołanie, ponieważ przyznanie karty jest konsekwencją posiadania orzeczenia wraz ze wskazaniem do karty parkingowej. Jeśli uważa Pani, że stan Pani zdrowia uzasadnia przyznanie karty parkingowej, powinna Pani złożyć wniosek o zmianę orzeczenia. Jeśli komisja ds. orzecznictwa wyda niesatysfakcjonujące Panią orzeczenie, może Pani przejść całą właściwą procedurę odwoławczą, czyli odwołać się od orzeczenia Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności do wojewódzkiego zespołu, a następnie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych (dwie instancje). Jeśli otrzyma Pani właściwe orzeczenie, może Pani wówczas wnioskować o kartę parkingową, bo prawo do niej zawarte będzie w owym orzeczeniu. W przypadku otrzymania orzeczenia, które nie warunkuje karty parkingowej, otrzyma Pani odmowę jej wydania.
Skarżyć więc można orzeczenie, nie zaś odmowę wydania karty parkingowej. Od informacji o odmowie przyznania karty nie przysługuje odwołanie, ponieważ przyznanie karty jest czynnością materialno-techniczną i de facto konsekwencją posiadania orzeczenia wraz ze wskazaniem do karty parkingowej.
Patrz wyroki: II SA/Gl 475/15 - Wyrok WSA w Gliwicach z 2015-11-04, VII SA/Wa 311/14 wyrok z 14 kwietnia 2014 r.
Komentarze
-
zasiłek specjalny opiekuńczy
14.03.2018, 12:53Kiedy bedzie podwyzka zasilku specjalnego bo to jest porażka żyć za 520, a jak jest opiekun chory i nie na kogo liczyć to co zrobić?odpowiedz na komentarz -
Jeszcze można odwołać się do WSAodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Dodaj komentarz