Skład reprezentacji Polski
Ośmioro Polaków reprezentuje nasz kraj w dniach 9-18 marca na XII Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pjongczagnu. Poznaj jedną kobietę i siedmiu mężczyzn, którzy mogą zdobyć dla Polski medale!
Narciarstwo biegowe i biatlon
Iweta Faron
Urodziła się z niewykształconą prawą dłonią. Zawodniczka klubu KS Obidowiec Obidowa. Sportem zainteresowała się w wieku 9 lat, a mając 16 lat trafiła do kadry narodowej.
Jej największym sukcesem jest 6. miejsce podczas mistrzostw świata w 2017 r.
Na tegorocznych igrzyskach Iweta reprezentuje Polskę w dwóch dyscyplinach (w kat. LW8, w rywalizacji zawodniczek stojących):
- biegu narciarskim na 15 km stylem łyżwowym,
- biatlonie w sprincie na 6 km, biegu średnim na 10 km i indywidualnym na 12,5 km.
Witold Skupień i Iweta Faron podczas lotu na igrzyska do Pjongczangu
Witold Skupień
W wieku 12 lat został porażony prądem i stracił przedramiona. Jako 23-latek po raz pierwszy zainteresował się na poważnie sportem. Trenuje w klubie KS Obidowiec Obidowa. Brał udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Soczi w narciarstwie biegowym, gdzie zajął 6. miejsce. Był także trzykrotnym mistrzem Polski w tej dyscyplinie.
Jego największy dotąd sukces to drugie miejsce w mistrzostwach świata w Finsterau 2017 w sprincie stylem dowolnym.
W Pjongczangu startuje w rywalizacji osób stojących (jego kategoria to: LW 2-9) w dwóch dyscyplinach:
- biatlon: sprint 7,5 km,
- biegi narciarskie: 20 km techniką dowolną, sprint stylem klasycznym, 10 km stylem klasycznym, sztafeta 4x2,5km (druga i czwarta zmiana).
Przeczytaj wywiad z Witoldem Skupieniem.
Kamil Rosiek
Ma krótszą prawą nogę, co jest wynikiem nierozwiniętej kości udowej. To jednak sportowiec, który od dziecka grał o kulach w piłkę nożną. Dowiedział się o tym prezes ZSON „Start” Nowy Sącz, który zaproponował mu uprawianie sportu paraolimpijskiego. Kamil do dziś występuje w nowosądeckim klubie. Wcześniej trenował lekkoatletykę, następnie narciarstwo biegowe i biatlon. Jest także ampfutbolistą.
Najważniejszym osiągnięciem jest dla niego wicemistrzostwo świata w biatlonie w Chanty-Mansyjsku w 2011 roku, zajmował także trzecie miejsca w tej dyscyplinie w Pucharze Świata w 2011 i 2016 roku.
W Pjongczangu startuje w kat. osób siedzących (LW12) w:
- biegach narciarskich: bieg sprinterski, bieg średni, bieg długi.
- biatlonie: bieg krótki, średni i długi oraz sztafeta.
Piotr Garbowski
W wyniku choroby genetycznej stopniowo traci wzrok. Reprezentuje Przemyski Klub „Podkarpacie”. Piotr interesował się sportem od szkoły podstawowej, jednak dopiero trzy lata temu pierwszy raz wziął udział w biatlonie osób niewidomych i słabowidzących. Od tego czasu wielokrotnie zajmował pierwsze miejsca w zawodach osób z niepełnosprawnością wzroku w tej dyscyplinie.
Jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest 9. miejsce na mistrzostwach świata (Niemcy, 2017 r.).
Wraz z przewodnikiem Jakubem Twardowskim na igrzyskach w Korei wystąpią w kategorii startowej B3 (osób niewidomych i niedowidzących) w biegach narciarskich (sprint, biegi średni, długi) i biatlonie (w krótkim, średnim, indywidualnym i sztafecie).
Łukasz Kubica
Zawodnik niedowidzący z klubu KS Obidowiec Obidowa. Dzięki bielskiemu klubowi START został reprezentantem Polski w biegach narciarskich, które trenuje od ok. ośmiu lat.
Jego największy sukces to 7. miejsce w sztafecie i 8. miejsce na długim dystansie w narciarstwie biegowym podczas mistrzostw świata w Finsterau.
Przewodnikiem Łukasza podczas igrzysk w Pjongczangu jest Wojciech Suchwałko. Razem wystartują w kategorii B3 w konkurencjach narciarskich: bieg sprinterski, bieg średni, bieg długi, sztafeta biegowa.
Narciarstwo alpejskie
Igor Sikorski
Sportowiec Startu Bielsko-Biała porusza się na wózku w wyniku wypadku, w którym złamał kręgosłup. Gdy dostał wózek, mając 17 lat, utknął w domu – na trzecim piętrze bez windy. Znalazł wtedy w internecie szkolenie z narciarstwa alpejskiego i zapisał się na nie. Wyjechał na obóz z kadrą i wziął udział w mistrzostwach Polski.
Jego najważniejszy sukces to wicemistrzostwo świata w slalomie w Tarvisio (Włochy) w 2017 r. Od 2014 roku zajmował także pierwsze, drugie i trzecie miejsca zawodach Pucharu Europy i Świata.
W tegorocznych igrzyskach bierze udział w grupie osób startujących na siedząco (kat. LW11) w narciarstwie alpejskim (slalom, slalom gigant, supergigant, superkombinacja, zjazd).
Przeczytaj wywiad z Igorem Sikorskim.
Maciej Krężel
Sportowiec urodził się z jaskrą, w wyniku której nie widzi na lewe oko, a na prawe niedowidzi. Pasją do nart „zaraził się” od ojca, który zabierał syna na jazdy w specjalnym nosidełku dla dzieci, zanim jeszcze mały Maciek nauczył się chodzić. Reprezentant Polski do dziś trenuje narciarstwo w klubie WSSiRN „Start” Katowice. Brał udział w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver i Soczi, gdzie zajął 5. miejsce w slalomie.
Do jego najważniejszych osiągnięć należą m.in.: wygrana Pucharu Europy 2013/14 i 2016/17 oraz 3. miejsca w klasyfikacji slalomu Pucharu Świata 2016/17.
W zimowej paraolimpiadzie w Korei wystartuje z przewodniczką Anną Ogarzyńską w grupie osób niewidomych i niedowidzących (B3) w narciarstwie alpejskim (zjazd, supergigant, superkombinacja, slalom gigant, slalom).
Parasnowboard
Wojciech Taraba
Zawodnik Beskidzkiego Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji START Bielsko-Biała. W wieku 18 lat uległ poważnemu wypadkowi i podjął decyzję o amputacji nogi. Narciarstwem interesował się od małego, w szkole podstawowej spróbował jazdy na snowboardzie. Po wypadku, w wyniku kłopotów z kikutem i protezą, odstawił deskę. Dopiero w 2012, zachęcony do udziału w zgrupowaniu narciarskiej kadry paraolimpijskiej przez obecną trenerkę, wrócił do sportu.
Do jego najważniejszych osiągnięć można zaliczyć dwukrotny zjazd o czasie 11 min. w konkurencjach SBX i banked slalom na Mistrzostwach Świata La Molinie w Hiszpanii w 2015 roku.
Na tegorocznych igrzyskach bierze udział w dyscyplinach: banked slalom i boarder cross w kategorii osób startujących na stojąco (SB-LL2).
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Dodaj komentarz