Śwadczenie pielęgnacyjne na męża z 1 grupą?
Czy jeśli ja zrezygnuję z pracy, otrzymam świadczenie pielęgnacyjne na męża (choroba do wiad. red.)? Mamy dwoje dorosłych dzieci, które chorują na to samo.
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 16a Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. 2017, poz. 1952 z późn. zm.), opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych mogą z starać się o specjalny zasiłek opiekuńczy.
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2017 r., poz. 682) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:
- nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
- rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
– w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Zależnie od miejsca zamieszkania, organem właściwym do ustalania uprawnienia i wypłaty świadczeń jest: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Mogą oni jednak zlecić wykonywanie tych czynności jednostkom podległym (np. Ośrodkom Pomocy Społecznej bądź Wydziałowi Spraw Rodzinnych). Dlatego jeżeli chce Pani uzyskać więcej informacji w zakresie specjalnego zasiłku opiekuńczego, powinna Pani dowiedzieć się w swojej gminie, kto na jej terenie zajmuje się przyznawaniem tego świadczenia.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny