Jazda na snowboardzie bez kończyn? Dlaczego nie!
Nauka jazdy na snowboardzie pod okiem profesjonalnych trenerów, konsultacje z fizjoterapeutą i protetykiem, a do tego integracja i świetna zabawa na stoku – na to wszystko mogli liczyć uczestnicy pierwszego w Polsce obozu parasnowboardowego Adaptive Snow Camp 2018, który odbył się w drugim tygodniu stycznia w Szczyrku.
Pięć intensywnych dni
Podczas Adaptive Snow Camp – zimowego obozu snowboardowego dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami narządów ruchu – dziesięciu uczestników spędziło na stoku łącznie 30 godzin. Po tygodniu początkujący byli już w stanie samodzielnie zjeżdżać, a osoby, które wcześniej jeździły – doskonaliły technikę jazdy, pozycję na desce i nauczyły się podstawowych ewolucji.
W kadrze obozu znalazł się instruktor snowboardu i paraolimpijczyk Wojciech Taraba oraz doświadczona instruktorka Małgorzata Kelm, oboje związani z projektem ParaSnowboard Poland. Na miejscu pojawił się także polski snowboardzista i olimpijczyk Mateusz Ligocki oraz Michał Goły, instruktor snowboardu, były reprezentant Polski w crossboardzie.
- Sukces Adaptive Snow Camp to wynik pracy wielu osób, które tworzyły ten projekt. Ale bez tak wspaniałych uczestników, ich wyjątkowego podejścia, otwartości i chęci współpracy oraz „głodu wiedzy” nie osiągnęlibyśmy takiego efektu – komentuje instruktorka Małgorzata Kelm. – Pięć intensywnych dni, nie tylko na śniegu, udowodniło, że warto rozmawiać, że wymiana energii i wiedzy między ludźmi to fakt, że poświęcanie się dla idei ma sens i owocuje nie tylko progresem sportowym, ale też wspaniałymi nowymi znajomościami i kolejnymi pomysłami na przyszłość – dodała.
Spełnione marzenie
Uczestnikom zapewniono różne formy treningu na stoku, wsparcie fizjoterapeuty, serwisanta sprzętu, protetyka oraz psychologa sportowego. Dzięki obecności specjalistów poza treningami odbyły się również zajęcia teoretyczne z zakresu bezpieczeństwa, techniki jazdy, fizjoterapii, serwisowania sprzętu, motywacji, protetyki, a także wideoanalizy. To wszystko pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć specyfikę sportu, przygotować się do jazdy, wyeliminować błędy i poprawić umiejętności.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem wziąć udział w tak świetnie przygotowanym obozie zimowym. Zawsze marzyłem o jeździe na snowboardzie i dzięki Adaptive Snow Camp udało mi się je spełnić. Cieszę się, że mogłem tam być! – mówi jeden z uczestników Igor Woźniak, który na co dzień trenuje amp futbol, stojąc na pozycji bramkarza. – Dzięki temu, że uprawiam sport, poznałem wielu wspaniałych ludzi, którzy pomogli mi osiągnąć coś, co przedtem wydawało się niemożliwe – komentuje zawodnik, który w 2017 r. z drużyną Husarii Kraków wywalczył tytuł mistrza Polski.
Wpływ sportu na psychikę
Oprócz zdobywania nowych umiejętności, istotnym aspektem obozu była integracja i aktywizacja uczestników. Uprawianie sportu może znacząco podnosić jakość ich życia zarówno pod kątem psychicznym, jak i społecznym oraz pozytywnie wpływać na stan zdrowia fizycznego. Podkreślają to organizatorzy wydarzenia.
- Niestety w Polsce liczba ciekawych inicjatyw sportowych i rekreacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu wciąż jest niewystarczająca. A przecież regularne ćwiczenia i uprawianie sportu pozwalają nie tylko zmniejszyć fizyczne ograniczenia i pomóc w zdobyciu większej sprawności czy samodzielności, lecz służą również integracji i przełamywaniu barier psychicznych. Mam nadzieję, że Adaptive Snow Camp to dopiero początek i takich inicjatyw będzie przybywać. Po tym, co zobaczyliśmy na stokach Szczyrku, już myślimy nad kolejnym projektem. To idealny kierunek rehabilitacyjno-integracyjny – komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.
Obóz parasnowboardowy to tylko jedna z inicjatyw fundacji, najbardziej znanej z organizacji charytatywnej sztafety Poland Business Run integrującej polskie środowisko biznesowe. Tej jesieni w ramach projektu dla seniorów oferowała także bezpłatne specjalistyczne konsultacje dla osób niepełnosprawnych ruchowo po pięćdziesiątym roku życia. Fundacja planuje także otworzyć w Krakowie Centrum Rehabilitacji oferujące osobom po amputacjach kompleksową pomoc, również psychologiczną.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
- Trzecia edycja kalendarza „Portret bez barier" 2025 – Równość, integracja i przełamywanie granic w świecie mody
Dodaj komentarz