Lista Mocy: Bartłomiej Skrzyński
Bartłomiej Skrzyński – pełnomocnik we Wrocławiu i wyróżniony w kategorii Urzędy/ Instytucje w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.
Nazywany „Skrzynią”, dziennikarz, społecznik, urzędnik, wykładowca, bloger, rzecznik Prezydenta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Porusza się na wózku z powodu postępującego zaniku mięśni. Chciał być księdzem, a potem żużlowcem – ta pasja została. Pomysłodawca słowa, które przyjęło się w języku polskim, i programu TV „W-skersi”– to stąd wzięło się imię wrocławskiego krasnala, poruszającego się na wózku – „twarzy” kampanii „Wrocław bez barier”.
Najpiękniejsza dla niego jest słoneczna Italia i wybrzeża Fuerteventury, gdzie nurkował. Latał szybowcem, skakał na bungee. Mówi, że „dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.
Prezentem życia jest dla niego o 11 lat młodsza siostra.
Podkreśla, że jego rolą nie jest pokazywanie, gdzie jest źle, ale dawanie dobrego przykładu. Angażuje się w kampanie społeczne, które łamią negatywne i stereotypowe postrzeganie osób z niepełnosprawnością. Inicjuje, koordynuje i wspiera działania na rzecz osób z niepełnosprawnością we Wrocławiu. Konsultuje przestrzenie, obiekty, m.in.: Port Lotniczy Wrocław, Narodowe Forum Muzyki czy Stadion Olimpijski, pod względem ich dostępności. Zakładał organizacje pozarządowe i dziś z nimi współpracuje. Zainicjował działania służące zwiększeniu uniwersalnej dostępności wrocławskiego Rynku poprzez budowę tzw. szpilkostrady, nagrodzonej w konkursie „Lider Dostępności”.
Podkreśla, że codzienna aktywność mimo coraz większych trudności nie byłaby możliwa, gdyby nie rodzice, siostra, policzalne grono przyjaciół, a zawodowo prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i cała drużyna Urzędu Miejskiego, spółek i instytucji miejskich.
Wielokrotnie nagradzany, m.in. Grand Prix w ogólnopolskim konkursie „Oczy Otwarte” i statuetką PFRON za promowanie idei równości szans osób niepełnosprawnych.
W 2017 r. otrzymał Lodołamacza Specjalnego.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
- „Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
Dodaj komentarz