Lista Mocy: Katarzyna Rogowiec
Katarzyna Rogowiec – multimedalistka i wyróżniona w kategorii Sport/ Zawodnicy/ Działacze w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.
Paraolimpijka, ekonomistka, społecznik, góralka urodzona w Rabce-Zdroju, członek paraolimpijskiej kadry narodowej do 2014 r. Zamieniła góry na morze– mieszka w Gdańsku z mężem i dwójką dzieci.
Jako 3-latka straciła ręce w gospodarstwie rodziców. To oni nauczyli ją ciężkiej pracy, dzięki nim wie, że przynosi ona efekty. Jest dumna z wychowania, jakie jej dali, i z genów – uporu i samozaparcia.
Zdobyła potrójne srebro na mistrzostwach Świata (2003) w biegach narciarskich na 10 i 15 km oraz w sztafecie 3×2,5 km. Jest mistrzynią świata w biatlonie na 12,5 km, wicemistrzynią na 7,5 km i podwójną brązową medalistką w biegach narciarskich w 2005 r.
Przywiozła podwójne złoto z paraolimpiady w Turynie (2006) w biegach narciarskich na 15 km techniką klasyczną i na 5 km techniką dowolną. Była jedyną Polką, która zdobyła tam medale.Paraolimpiada w Vancouver (2010) przyniosła jej brąz w biegu na 15 km techniką łyżwową. Aż 6 medali, złoty, cztery srebrne i brązowy w biegach i biatlonie, wywalczyła na Mistrzostwach Świata w Chanty-Mansyjsku (2011). Zwyciężała także w Pucharze Świata w narciarstwie biegowym (2011/2012).
W 2008 r. w grupie osób z niepełnosprawnością zdobyła Kilimandżaro. Biegle posługuje się kilkoma językami.
Należała do Rady Zawodników przy Międzynarodowym Komitecie Paraolimpijskim, była członkiem Komitetu Zawodników przy Światowej Agencji Antydopingowej oraz Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.
Założyła Fundację Katarzyny Rogowiec Avanti, by wspierać sportowców z niepełnosprawnością. Jak mówi, sprawdziła, że prawie wszystko jest możliwe.
Ma wiele nagród i wyróżnień sportowych i państwowych.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
- „Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
Dodaj komentarz