Lista Mocy: Lucyna Kornobys
Lucyna Kornobys – lekkoatletka i inicjatorka, wyróżniona w kategorii Sport/ Zawodnicy/ Działacze w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.
Zdobyła srebrny medal na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro (2016) w pchnięciu kulą. Zawodową przygodę ze sportem rozpoczęła w 2008 r. od siatkówki na siedząco, a potem doszły: rzut dyskiem, rzut oszczepem, pchnięcie kulą. Pierwszy srebrny medal mistrzostw świata wywalczyła w 2011 r. w rzucie oszczepem. Kilkakrotnie zdobywała medale mistrzostw świata i Europy, a w 2016 r. złoto w pchnięciu kulą.
Od 15. roku życia porusza się na wózku. Mieszka w Jeleniej Górze, trenuje pod skrzydłami wrocławskiego klubu „START”. Ma pięcioro rodzeństwa, w tym starszą o 5 minut bliźniaczkę.
Przez lata zajmowała się zawodowo sprawami osób z niepełnosprawnością i wolontariatem. Teraz poświęca się wyłącznie sportowi i pracy społecznej. Niezmordowanie edukuje społeczeństwo w zakresie sportu osób z niepełnosprawnością. Nie lubi słów „kaleka”, „inwalida”, ale nie o słowa jej chodzi, tylko o niewłaściwe postrzeganie osób z niepełnosprawnością. Uważa, że wszystko jest w naszych głowach, wszystko możemy, jeśli chcemy. Do celu można dążyć małymi krokami, a potem robią się z tego wielkie rzeczy.
I choć sport jest w jej życiu na pierwszym miejscu, lubi też haftować, słuchać muzyki poważnej, obejrzeć dobry dokument i przeczytać kryminał. „Wciągam ludzi w sport. Organizuję turnieje, urządzam festyny sprawności, mityngi. Sprowadzam rowery integracyjne, organizuję pokazowe mecze koszykówki, ścigania się na wózkach czy siatkówki siedzącej dla dzieci z zespołem Downa. Gdy pewien Michałek zdobył punkt z serwisu, to z radości do końca meczu biegał wokół boiska. Była to największa nagroda za to, co robię”.
Bliską sobie maksymę: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą” wytatuowała na ramieniu. Jej życie to walka, w której czuje się wygrana.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
- „Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
Dodaj komentarz