Lista Mocy: Piotr Swend
Piotr Swend – aktor serialu od 20 lat, wyróżniony w kategorii Rozrywka w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.
Aktor niezawodowy, który zdobył serca polskiej publiczności w serialu Klan rolą Macieja Kowalika-Lubicza. Najbardziej znana w Polsce osoba z zespołem Downa. Ma 28 lat.
Gra także w Teatrze 21 w Warszawie, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem, uczniowie i absolwenci warszawskiej szkoły „Dać szansę”. To jedyny taki teatr w Polsce, który działa już 12 lat i wystawia swoje spektakle na deskach teatrów w Polsce i za granicą.
Piotr ma troje rodzeństwa, dwie starsze siostry i siostrę bliźniaczkę, z którą jest bardzo zżyty.
Przygodę z serialem Klan rozpoczął w 1997 r. – miała trwać trzy miesiące, a trwa do dziś. Gra w serialu wpłynęła znacząco nie tylko na jego rozwój i usamodzielnienie, ale pozwoliła mu przełamać schematy społeczne na temat osób z zespołem Downa. Dzięki tej roli stał się bohaterem filmu dokumentalnego Aliny Mrowińskiej Podwójne życie Piotra S.
Aktor bierze udział w imprezach integracyjnych, np. w poznańskim Biegu na Tak.
Oprócz gry aktorskiej w wolnym czasie lubi grę na pianinie, której zaczął się uczyć w wieku 20 lat, według autorskiej metody ruchomych kolorowych nut.
Lubi słuchać muzyki, tańczyć, malować, fotografować. Jazda na nartach, rowerze, gra w piłkę, jak też rodzinne olimpiady sportowe na działce nad jeziorem to dla niego najlepsze formy wypoczynku.
Marzy, by zostać sławnym aktorem i zagrać w filmie muzycznym. Przed nim premiera Superspektaklu w reżyserii Justyny Sobczyk i Jakuba Skrzywanka, w którym występuje wraz z aktorami Teatru 21 i Teatru Powszechnego. Sztuka dotyka problemu odwiecznej walki dobra ze złem. Piotr jest bez reszty zaangażowany w przygotowania.
Temat jest mu bliski, bo nie lubi przemocy i agresji; bardzo przeżywa wszelkie konflikty.
Komentarze
-
Jacek Rosa
05.10.2018, 21:08chciałbym też tak grać w filmie jak Piotr Svend myślę że mi się uda zrobić dobrą karierę w tym sensie wiele znaczy na dobrym zapoznaniu z ludzmi i być samodzielnym temat jest mi bliski bo nie lubię przemocy i agresji bardzo przeżywam wszelkie konflikty a to jest mi potrzebne w moim życiu czując w sercu jak najbardziej jestem też zespołem downaodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
- „Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
Dodaj komentarz