Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: renta socjalna a umowa o dzieło

18.12.2017
Autor: Anita Siemaszko, fot. sxc.hu
Źródło: Integracja 5/2017
Widziany przez lupę kalkulator leżący na zeszycie

Mam pewną zagwozdkę. Mianowicie jestem osobą niepełnosprawną dawnej I grupy na rencie socjalnej. Pracuję na etacie, a dodatkowo wykonuję prace z tytułu umowy o dzieło. Zawieszenie renty socjalnej następuje po przekroczeniu 70 proc. średniego dochodu. Tylko jak rozstrzygnąć, że dochód nastąpił w danym miesiącu? Gdy praca zostanie zakończona i odebrana, pracodawca musi wypłacić do końca miesiąca honorarium. Płaci podatek od umowy, lecz z honorarium spóźnia się do następnego miesiąca. Za jaki miesiąc jest liczony dochód? Za miesiąc, w którym pracodawca zapłacił podatek? Czy za miesiąc, w którym zapłacił honorarium? Czy może za miesiąc, w którym powinien się rozliczyć według tego, co mam w umowie? A co w razie kontroli ZUS?

Sebastian F.

 

Anita SiemaszkoOdpowiada prawniczka Integracji, Anita Siemaszko:

Ustawa o rencie socjalnej stanowi:

„Art. 10. 1.

1. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, o których mowa w ust. 1–5a, w łącznej kwocie wyższej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych”.

Oczywiście w takim przypadku należy powiadomić niezwłocznie w formie pisemnego oświadczenia organ wypłacający rentę socjalną o osiąganiu takiego przychodu. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

W Pana przypadku kluczowy jest moment osiągnięcia przychodów, a za taki uznaje się dzień wypłaty, dzień, w którym wynagrodzenie zostało wypłacone/przelane na konto.

Przypominam, że działa Centrum Obsługi Telefonicznej ZU S (22 560 16 00), gdzie można uzyskać potrzebne informacje nie tylko w sprawach rentowych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. 2003 Nr 135 poz. 1268 z późn. zm.).

Komentarz

  • Tytuł porady...
    Klara
    20.12.2017, 02:41
    "Prawnik radzi: renta socjalna a umowa o dzieło" nijak się ma do treści. Żenujące.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas